Share This Post

Uncategorized

Podwyżki opłat drogowych w 2023 r. Sprawdź, w których krajach będzie drożej

Podwyżki opłat drogowych w 2023 r. Sprawdź, w których krajach będzie drożej

Wraz z nadchodzącym 2023 rokiem, w wielu krajach wzrosną stawki opłat drogowych, które pobierane są od pojazdów ciężarowych. Przekonaj się, gdzie i jak wysokie będą podwyżki.

Austria

W związku z dużym wzrostem cen paliw i energii, a także stopy inflacji, która w listopadzie osiągnęła poziom 10,6%, Związek Transportu Towarowego przy Austriackiej Izbie Gospodarczej WKÖ zawnioskował o terminowe opublikowanie wysokości stawek opłat drogowych, które będą obowiązywać w przyszłym roku.

Markus Fischer ze Stowarzyszenia Transportu Towarowego Austriackiej Federalnej Izby Gospodarczej zaznacza, że w tym wyjątkowo niepewnym czasie pod względem ekonomicznym, ważna jest możliwość przewidywania swoich wydatków przez firmy transportowe.

Ostateczne stawki opłat drogowych na rok 2023 opublikowano 6 grudnia.

Stawki opłat drogowych w klasie Euro 6 w przyszłym roku wzrosną o 4%, natomiast pozostałe stawki wzrosną od 2,29% do 2,8%.

Przedstawiciele stowarzyszenia dość krytycznie odnieśli się do podwyżek, które dotyczą najbardziej ekologicznych ciężarówek wykorzystujących silnik diesla.

Aleksander Friesz podkreślił, że zamiast promować inwestycje związane z ochroną środowiska i klimatu, to w pewien sposób karze się firmy wykorzystujące ciężarówki z ekologicznymi silnikami wysokoprężnymi aż 4% podwyżką opłat drogowych.

Jego zdaniem jest to całkowicie niezrozumiałe, w szczególności, że w dalszym ciągu na nie ma odpowiedniej alternatywy na rynku, która mogłaby zastąpić te najbardziej ekologiczne pojazdy silnikowe.

Belgia

Wraz z początkiem 2023 roku w belgijskim regionie Walonia, obowiązywać będą nowe, wyższe stawki opłat drogowych. Oczywiście ich powodem jest dostosowanie się do sytuacji rynkowej, czyli wysokiej inflacji i nieustannie rosnących kosztów.

Taryfy obowiązujące w Belgii dotyczą wszystkich pojazdów ciężarowych, zarówno krajowych, jak i zagranicznych o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony, a także mniejszych ciągników należących do kategorii N1 i kodzie nadwozia BC.

Francja

Od nowego roku, także we Francji zostaną zaktualizowane stawki opłat drogowych. Francuski zarządca autostrad APRR (Autoroutes Paris-Rhin-Rhône) informuje, że stawki za przejazd główną siecią autostrad wzrosną o ok. 4,75%. Wzrost będzie się jednak wahać między 4,5% a 5,07% zależnie od liczby osi.

W przypadku autostrady Sanef zastosowano wzrost w wysokości od 4,62% do 4,81%. Portal transportowy transportinfo.fr podaje, że największe podwyżki szykują zarządcy tuneli:

  • ATMB (Autoroutes et Tunnel du Mont Blanc) aż o 5,39%,
  • SFTRF (La Société Française du Tunnel Routier de Fréjus) o 6,33%.

Hiszpania i nowe płatne odcinki

Stawki drogowe w Hiszpanii są określane zgodnie ze wskaźnikiem zmiany cen towarów i usług konsumpcyjnych. Dodatkowo koncesjonariusze mają możliwość dodać do tego wskaźnika, wskaźnik korygujący, który dodatkowo podniesie cenę.

Przykładem jest AP-9, zarządzana przez operatora Audasa, który prawdopodobnie doliczy dodatkowy 1% do ogólnej podwyżki, aby zrekompensować prace dotyczące realizowanych inwestycji.

W związku z tym, jak tylko hiszpański resort transportowy zaakceptuje wzrost myta, na tej autostradzie może on wynieść aż 9%.

Inaczej jest w przypadku prowincji Guipúzcoa, gdzie stawki wzrosną od 2,25% do 3,5%. Natomiast opłaty drogowe dla autostrady AP-53 będą wyższe o 8,38%.

Warto dodać, że na północy Hiszpanii, jeden z operatorów planuje wprowadzić opłaty na nowych odcinkach drogi, o których poinformujemy w jednym kolejnych artykułów.

Polska

Wraz z rozpoczęciem się 2023 roku, także w Polsce czekają nas podwyżki opłat za przejazd autostradami, drogami ekspresowymi i drogami wojewódzkimi.

Do uiszczania opłat zobligowane są pojazdy użytkowe o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony.

Najbardziej odczuwalne będą podwyżki dla pojazdów należących do najniższej klasy euro, natomiast nie unikną ich również ciężarówki, które są znacznie przyjaźniejsze dla środowiska.

Przykładowo, jeśli firma transportowa posiada ciężarówkę o masie powyżej 12 ton i klasą emisji spalin Euro 5, to w 2023 roku, za każdy przejechany kilometr na płatnych odcinkach, będzie musiała zapłacić 0,33 zł.

Warto dodać, że w 2022 roku stawka wynosiła 0,29 zł — oznacza to, że na trasie 100 kilometrów stawka wzrośnie o 4 zł.

Share This Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>