Share This Post

Aktualności / Samochody ciężarowe / Technologia

Bosch rozwija neutralne dla klimatu układy napędowe

Bosch rozwija neutralne dla klimatu układy napędowe

Aktualnie cała branża transportowa i logistyczna stoi przed ogromnymi wyzwaniami, które związane są z ograniczeniami klimatycznymi, wysokimi kosztami oraz niedoborem kierowców na rynku. Firma Bosch stara się na bieżąco dostarczać właściwe rozwiązania, które będą mogły stawić im czoła.

Przedsiębiorstwo cały czas rozszerza swoją ofertę układów napędowych, aby osiągnąć swój główny cel — transport towarowy neutralny dla środowiska naturalnego. Poza napędem opierającym się na silniku Diesla (który będzie jeszcze dość istotny w transporcie użytkowym), firma oferuje także układy z akumulatorem elektrycznym i ogniwami paliwowymi.

Aktualnie Bosch wprowadził do swojej oferty całkiem nowe rozwiązanie, czyli silnik wodorowy, który ma być alternatywnym układem napędowym, szczególnie dla maszyn rolniczych, czy ciężkich pojazdów budowlanych.

Jeden z członków zarządu Bosch, Markus Heyn na tegorocznych targach IAA Transportation w Hanowerze powiedział, że wszelkie działania wspierające ekologiczne rozwiązania, motywują całą branżę do poszukiwań nowych kierunków rozwoju.

W swojej wypowiedzi dodał także, że spodziewają się, że w ciągu 10 lat alternatywne układy napędowe będą pochłaniać znaczną część ich działalności.

Nowy typ zasilania dla pojazdów użytkowych

Zgodnie z prognozami firmy Bosch, już w 2025 roku, aż 80% wszystkich pojazdów ciężarowych o masie powyżej 6 ton będzie w dalszym ciągu napędzana przez wysokoprężne silniki Diesla, które nie są korzystne dla środowiska.

W dalszych latach różnorodność stosowanych napędów ma się zwiększać, natomiast do 2035 roku 50% pojazdów użytkowych ma być wyposażona w alternatywne układy napędowe (elektryczny lub wodorowy).

Heyn uważa, że rozwiązania technologiczne ukierunkowane na neutralność klimatyczną są istotne w szczególności w samochodach użytkowych. Zapewnia także, że w zależności od zastosowania będą mieć w swojej ofercie kilka rodzajów neutralnych dla środowiska układów napędowych.

Warto dodać, że żadne przedsiębiorstwo nie posiada w swojej ofercie tak wielu produktów z dziedziny elektromobilności.

Co ważne, firma Bosch ma także bardzo ambitne plany powiązane z dalszym rozwojem technologii dotyczącej ogniw paliwowych. Planowane jest wprowadzenie aż 40.000 systemów wodorowych do 2025 roku.

W celu zrealizowania tego planu firma sama produkuje stosy oraz stwarza warunki produkcyjne na skalę globalną w swoich fabrykach, które zlokalizowane są w pobliżu ich klientów: Bamberg (Niemcy), Wuxi (Chiny), Anderson (USA).

Koniecznie należy wspomnieć, że ogniwa paliwowe nie są jedyną możliwością wykorzystywania wodoru do zasilania ciężarówek — na rynku pojawiły się także silniki H2.

Inżynierowie zatrudnieni w firmie Bosch pracują nad sterownikami oraz techniką wtrysków, które będą wykorzystywane w tego typu silnikach.

Uczą samochody ciężarowe jazdy

Działalność firmy Bosch nie polega wyłącznie na produkowaniu elementów konstrukcyjnych, ale również na tworzeniu oprogramowań. Ponad 1000 inżynierów pracujących w przedsiębiorstwie zajmuje się właśnie oprogramowaniem.

Taka sytuacja sprzyja rozwojowi zautomatyzowanej jazdy, a wszelkie komponenty, takie jak: oprogramowanie, komputery i czujniki dostarczane są z tego samego źródła.

Heyn zaznaczyła, że wszyscy  wkraczamy w nową erę związaną z zautomatyzowaną jazdą, po części wynika to z ogromnych braków kierowców. Przedstawiciel firmy Bosch dodaje, że w żadnym innym sektorze zautomatyzowana jazda nie ma tak ogromnego znaczenia ekonomicznego, jak właśnie w pojazdach użytkowych.

Dodaje on również, że:

„Aktualnie deficyt kierowców w Europie oscyluje w granicach ok. 400 tys. kierowców. Firma Bosch do 2030 roku planuje wprowadzić na autostradach bezzałogowe systemy jazdy”.

Już w 2025 roku jeden z europejskich producentów pojazdów ciężarowych rozpocznie produkcję komputerów pokładowych, które pozwolą na przetwarzanie danych w czasie rzeczywistym.

Technologia opracowana przez inżynierów Bosch sprawi, że elektroniczne rozwiązania montowane w przyszłych pojazdach użytkowych będą znacznie bardziej wydajne, w związku z czym będą doskonałą podstawą dla tzw. ciężarówki programowalnej.

Podczas pracy nad rozwiązaniami dla zautomatyzowanej jazdy, firma zajmuje się także rozwojem systemów, które wspomagają pracę kierowcy, np. czujniki radarowe.

Powyższe działania przedsiębiorstwa Bosch ukierunkowane są różnymi czynnikami, m.in. wymogami prawnymi, które dotyczą zapobiegania zdarzeń na drogach. Przykładowo, od 2024 roku na obszarze Europy, obowiązkowym elementem wyposażenia nowych pojazdów ma być system asystenta skrętu.

Share This Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>