Share This Post

Aktualności / Redakcyjny / Samochody ciężarowe

Rynek transportowy — problemy i szanse cz.1

Rynek transportowy — problemy i szanse cz.1

W tym artykule zajmiemy się branżą transportową, a dokładnie: na jakie problemy się natknęła oraz jakie są jej szanse na dalszy rozwój. Jest to bardzo rozległy temat, który z pewnością podzielimy na dwa osobne artykuły.

W tej części skupimy się przede wszystkim na problemach, których branża doświadcza na wielu płaszczyznach, przez co jej sytuacja na rynku jest dość trudna.

Eksperci zapewniają, że obecnie cały sektor transportowy przechodzi dość ciężki czas, jednak zauważają w tym kryzysie szanse na rozwój. Niemal w każdym segmencie gospodarki, tak i w tym przypadku zauważalny jest proces transformacji, który jest bardzo intensywny, jeśli mówimy o zmianach i wdrożeniach niezbędnych do przystosowania się.

Problemy na rynku transportu

Tak jak wspominaliśmy wcześniej, cała branża transportowa musi mierzyć się z wieloma przeszkodami, do których należy m.in. pakiet mobilności, Nowy Polski Ład, a także rosnąca inflacja, która potęgowana jest przez zakłócenia w łańcuchach dostaw, czy wojnę na Ukrainie.

Firmy transportowe kontra ceny paliw

Konflikt toczący się na Wschodzie ma znaczny wpływ na rosnące ceny paliw, a także ich zmienność w stosunkowo krótkim czasie. Nawet w ciągu kilku poprzednich miesięcy, zauważalne były skoki cenowe o 30, a nawet 50 groszy na litrze na przestrzeni kilku dni.

Oczywiście jest to także powiązane ze słabnącą wartością złotówki, w stosunku do dolara amerykańskiego, którego kurs w najgorszym momencie wyniósł aż 5 złotych.

Dodatkowo Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową podjęła decyzję o ograniczeniu wydobycia i zmniejszenia go o 2 mln baryłek dziennie. Tak znaczące ograniczenie, automatycznie podniosło ceny na stacjach paliw

Problemy z łańcuchami dostaw

Rosnące ceny paliw, a także konflikt trwający na Ukrainie niekorzystnie wpływają na łańcuchy dostaw, które bardzo często są przerywane. Jedną z przyczyn są także braki niektórych produktów, np. palet EURO, stali, czy niektórych części samochodowych.

Niektóre z tych produktów pochodzą z Białorusi lub Ukrainy, które ze względu na wojnę i nałożone sankcje ograniczają sprzedaż, przez co pojawia się niedobór tych towarów na rynku europejskim.

Rynek transportu a rynek kierowców

Oczywiście nie da się ukryć faktu, że dalszy rozwój branży transportowej jest bezpośrednio związany z rynkiem kierowców. Sektor jeszcze przed wybuchem wojny na Ukrainie zmagał się z niewystarczającą ilością wykwalifikowanych kierowców. Wówczas w samej Polsce brakowało niemal 120 tysięcy kierowców.

Z tego właśnie powodu, wiele firm transportowych zostało przypartych do muru i rozpoczęło zatrudniać kierowców z zagranicy, głównie z Ukrainy. W momencie wybuchu konfliktu bardzo wielu ukraińskich pracowników zatrudnionych w Polsce wróciło do swojej ojczyzny.

Dodatkowym aspektem, który wpływa na powiększaniu się deficytu pracowników w tej branży, jest konieczność uzyskania niezbędnych uprawnień prawa jazdy kat. C+E, za które należy zapłacić aż 10 tysięcy złotych.

Niestety, bardzo wielu potencjalnych zainteresowanych nie jest w stanie zapłacić tak wysokiej kwoty, którą muszą wyłożyć z własnych oszczędności.

Zawód kierowcy ciężarówek nie jest także w dostateczny sposób promowany wśród młodzieży i młodych ludzi, jako atrakcyjna, stabilna i przyszłościowa praca. W przeciwieństwie do zawodowego kierowcy to inne zawody cieszą się znacznie większą popularnością — to z kolei ma związane ze zmianami, które zachodzą w społeczeństwie.

Cały czas zmieniają się elementy, które wpływają na wzrost zainteresowania czy preferencje zawodowe wśród młodzieży. Niestety, zawód kierowcy międzynarodowego, który był niezwykle popularny w latach 80-tych i 90-tych, z czasem stracił swoją pozycję i prestiż.

Poza tym coraz większa część społeczności zdaje sobie sprawę z tego, że nie jest to zawód, który należy do łatwych. Najczęściej jest to praca wykonywana w systemie zmianowym, która odpowiada tylko nielicznym pracownikom.

Coraz częściej ludzie dążą do osiągnięcia równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, co jest niemal niemożliwe do osiągnięcia przez kierowcę międzynarodowego.

Co ciekawe, nawet bardzo zachęcające stawki wynagrodzenia nie zmniejszają deficytu w tej branży, ponieważ często nie odbiegają one znacząco on zarobków proponowanych na innych stanowiskach.

W kolejnej części skupimy się na wpływie pakietu mobilności na rynek transportowy, a także jakie są szanse na rozwój tej branży.

Share This Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>