Share This Post

Aktualności / Redakcyjny / Samochody ciężarowe

Nowości IVECO — autonomiczna ciężarówka oraz nowe funkcje IVECO Driver Pal

Nowości IVECO — autonomiczna ciężarówka oraz nowe funkcje IVECO Driver Pal

IVECO jest marką pojazdów użytkowych należącą do Grupy Iveco, podjęła współpracę z firmą Plus, czyli światowym liderem od innowacyjnych i nowoczesnych rozwiązań związanych z autonomiczną jazdą.

Niedawno obie firmy ogłosiły, że zakończyła się wstępna faza programu pilotażowego dotyczącego autonomicznego drogowego transportu ciężarowego, która obejmowała pełną integrację nowoczesnych rozwiązań inżynierskich oraz testy odbywające się na zamkniętym torze.

Na tym etapie programu, partnerzy potwierdzili wykonanie projektu pod względem technicznym, a także właściwości pojazdu ciężarowego IVECO S-WAY, która jest wyposażona w system PlusDrive. Dodatkowo sprawdzano gotowość ciężarówki do kolejnego etapu programu pilotażowego, a mianowicie testów na drogach publicznych.

Koncern IVECO wraz z firmą Plus chcą przygotować się odpowiednio do uruchomienia produkcji tego typu pojazdów, które początkowo mają być półautonomiczne, natomiast w późniejszym czasie mają być one w pełni autonomiczne.

Marco Liccardo, który jest przedstawicielem Grupy Iveco, zaznacza, że dzięki realizacji pilotażowego projektu wraz z przedsiębiorstwem Plus znacząco przyspieszą postępy w stworzeniu pojazdów ciężarowych, które będą w coraz większym stopniu zautomatyzowane.

W dalszej części wypowiedzi dodaje:

„Poprzez wykorzystanie ogromnego doświadczenia koncernu IVECO dotyczącego produkcji samochodów użytkowych, a także wysokiej pozycji firmy Plus w rankingu przedsiębiorstw zajmujących się technologią autonomicznej jazdy, możemy rozwijać swoje możliwości z zakresu opracowania i sprzedaży innowacyjnych pojazdów autonomicznych”.

Dzięki temu powstanie szereg pojazdów, które będą nie tylko bezpieczniejsze, ale przede wszystkim będą wspierać rozwój zrównoważonych rozwiązań w transporcie, co pozytywnie wpłynie na środowisko naturalne.

Z kolei przedstawiciel drugiej firmy, która realizuje pilotażowy projekt, czyli Shawn Kerrigan z firmy Plus powiedział:

„Dzięki doświadczeniu firmy Plus, możliwe było znacznie szybsze przejście ze wstępnej fazy testów, do kolejnej, która realizowana jest na drogach publicznych. To w połączeniu z ogromnym potencjałem produkcyjnym Grupy Iveco jest idealnym połączeniem w skutecznym realizowaniu programu w ramach partnerstwa”.

Kerrigan dodaje, że cały zespół z niecierpliwością czeka na rozpoczęcie testów na drogach publicznych, które będą odbywały się na terenie całej Europy. Dzięki nim partnerzy będą mogli zdobyć rzeczywiste doświadczenie, które przygotuje ich do rozpoczęcia seryjnej produkcji pojazdów autonomicznych.

Zgodnie z informacją przekazaną przez przedstawicieli obu firm, pierwsze testy na publicznych drogach będą prowadzone w wybranych krajach w Europie, m.in. w Szwajcarii, w Niemczech, we Włoszech oraz w Austrii. Co ważne, będą się one odbywać z udziałem kierowców, którzy będą czuwać nad bezpiecznym przebiegiem tych testów.

Warto dodać, że podczas testowania technologi autonomicznych pojazdów, jazdy odbędą się po terenach o zróżnicowanym ukształtowaniu i różnych warunkach pogodowych, co pozwoli poznać wiele scenariuszy, które pomogą w dalszym rozwoju tego rozwiązania technologicznego.

Asystent kierowcy bardziej kompetentny — Nowe funkcje systemu IVECO Driver Pal

Kolejnym dużym osiągnięciem koncernu Iveco jest dalsza rozbudowa głosowego asystenta kierowcy Iveco Driver Pal. Producenci wzbogacili dotychczasowego asystenta o nowe funkcje, dzięki którym użytkownicy Daily i S-WAY będą mogli jeszcze bardziej zwiększyć komfort pracy kierowcy oraz wydłużyć dyspozycyjność danego pojazdu.

Nowe możliwości pozwalają znacznie zaoszczędzić czas, co wpływa bezpośrednio na produktywność. Funkcja lokalizatora umożliwia wykorzystanie opcji MYIVECO Driver Pal, która podpowie, pod jakim adresem znajduje się  samochód, którego szukamy, dzięki czemu kierowca nie zmarnuje czasu na poszukiwania.

Co ciekawe, z tej opcji można skorzystać także w kabinie, w przypadku, gdy kierowca chce dowiedzieć się, na jakiej ulicy się znajduje. Dzięki niej można bez trudny znaleźć m.in. najbliższą stację paliw, czy parking dla pojazdów ciężarowych.

Do kolejnych nowości zaliczyć można:

  • Open MYIVECO — dzięki, której można uzyskać znacznie szybszy dostęp do wszystkich najważniejszych funkcji.
  • Assistance na zawołanie — w przypadku awarii lub problemów technicznych pojazdu, można skontaktować się z usługą Iveco Assistance Non-Stop, dzięki poleceniom głosowym.

Nowa funkcja IVECO Driver Pal, umożliwia także obsługę wielu dodatkowych elementów, m.in. otwieranie i zamykanie szyb, sterowanie szyberdachem, dodatkowo znacznie zwiększa poziom komfortu i bezpieczeństwa kierowcy.

Warto także dodać, że firma zwiększyła także zakres informacji, które są przekazywane kierowcom poprzez funkcję MYCOMMUNITY, która zawiera obecnie szczegółowe informacje dotyczące odczytywania publikowanych wiadomości.

Share This Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>