Share This Post

Aktualności / Nieuws / Redakcyjny

Zelektryfikowany budowlany Arocs 

Zelektryfikowany budowlany Arocs 

Arocs jest modelem ciężarówki stworzonej przez koncern Mercedes-Benz Trucks, która charakteryzuje się niesamowitą odpornością i wytrzymałością w ekstremalnych warunkach, jakie panują na placach budowy.

Warto podkreślić, że w przyszłości producenci planują wprowadzić do swojej oferty model Arocs, który będzie napędzany energią, pochodzącą z akumulatorów.

Realizacja tego planu zostanie w pierwszym etapie wykonana dzięki współpracy koncernu Mercedes-Benz Trucks z przedsiębiorstwem Paul. Firma ma swoją siedzibę niedaleko miasta Pasawa w Niemczech i zajmuje się procesem elektryfikacji pojazdów, które dostarczane są przez niemiecki koncern.

Po dostarczeniu ciężarówek wyprodukowanych w fabryce Wörth, specjaliści dodają do ich wyposażenia elektryczny układ przeniesienia napędu.

Przedsiębiorstwo Paul zdecydowało się na konstrukcję Arocsa z silnikiem centralnym, co pozwala na wykorzystanie znanych i sprawdzonych już osi na zwolnicach planetarnych. To z kolei sprawia, że możliwe jest zachowanie niezbędnego prześwitu podwozia oraz dzielności terenowej, które są konieczne na placach budowy.

Na tegorocznych targach bauma, które odbyły się we wrześniu w Monachium (Niemcy), producenci zaprezentowali prototyp „Battery-Electric Arocs”, który połączony jest z elektryczną zabudową betonomieszarki od firmy LIEBHERR Mischtechnik.

Warto dodać, że betonomieszarka pozyskuje energię potrzebną do jej działania z akumulatorów znajdujących się w ciężarówce. Jest to możliwe dzięki odpowiedniej elektrycznej przystawce odbioru mocy, a zgodnie z informacją podaną przez producentów, jej nominalna pojemność wynosi 9 metrów sześciennych.

Pojazd wyposażony w przyszłościową instalację

Eksperci z grupy Paul podkreślają, że elektryczny układ przeniesienia napędu jest w stanie wygenerować moc ciągłą wynoszącą nawet 300 kW, natomiast maksymalną ponad 400 kW.

Co ciekawe Arocsa „Battery-Electric” posiada dwie możliwości konfiguracji, jeśli chodzi o akumulatory. Klienci mogą wybrać model wyposażony w sześć lub siedem pakietów akumulatorowych, z czego każdy ma energię użyteczną wynoszącą 60 kWh.

Przedstawicie przedsiębiorstwa Paul, dodają, że na podstawie ich danych, takie wyposażenie ciężarówki umożliwi pokonanie trasy wynoszącej nawet więcej niż 200 kilometrów. Warto wspomnieć, że model „Battery-Electric” posiada bardzo przyszłościową instalację elektryczną 800 V.

Zgodnie z informacjami podanymi przez grupę Paul, w przypadku ciężarówki wyposażonej w sześć pakietów akumulatorowych, czas ładowania z poziomu 20% do 80%, przy wykorzystaniu stacji ładowania o mocy 150 kW wyniesie ok. 1,5 godziny.

Wiele możliwości konfiguracji

Do końca 2023 roku, w ramach małej serii, Arocs „Battery-Electric” będzie dostępny w wersji 4-osiowej lub 3-osiowej pod zabudowę z betonomieszarką Liebherr, wywrotką i skrzynią ładunkową.

Sprzedaż ciężarówek jest realizowana we własnym zakresie firmy Paul. Co ważne, przedsiębiorstwo razem ze sprzedażą oferuje swoim klientom także pełen serwis oraz konserwację pojazdów.

Wydajny transport budowlany – pojazdami z napędem wysokoprężnym

Warto także wspomnieć o innym modelu, który został zaprezentowany przez koncern Mercedes-Benz Trucks podczas tegorocznych targów w Monachium. Jest to ciężarówka wyposażona w silnik wysokoprężny, która doskonale sprawdzi się w na placach budowy.

Z pewnością na szczególną uwagę zasługuje Actros L Edition 3, kilka modeli Arocsa wraz z zabudowaniami od firm partnerskich, Atego z wywrotką, a także Unimog.

Co ważne od października 2022 roku do wszystkich modeli Actrosa i Arocsa dostępny będzie silnik OM 471 w trzeciej generacji, dzięki któremu będzie można osiągnąć nawet 4% oszczędności paliwa.

Ten silnik wyróżnia się na tle innych modeli, wieloma innowacjami technicznymi, które są przede wszystkim ukierunkowane na obniżenie całkowitych kosztów użytkowania. Jest to możliwe dzięki oszczędnej jeździe, która pozwala na obniżenie poziomu spalania paliwa, niższej emisji dwutlenku węgla.

Warto dodać, że trzecia generacja tego silnika pozwala na obniżenie kosztów eksploatacji, bez utraty mocy, uszczerbku dynamiki jazdy, czy zmiany poziomu komfortu. Aby osiągnąć jeszcze większą dynamikę jazdy, układ napędowy został nieco zmodyfikowany.

Nowy układ sprawia, że ruszanie i przyśpieszanie pojazdy jest zdecydowanie płynniejsze i szybsze, co przydaje się w bardzo wielu sytuacjach. Przedstawiciele koncernu informują, że zmodernizowany układ Powershift Advanced będzie dostępny dla wszystkich silników Mercedes-Benz Trucks już od kwietnia 2023 roku.

Share This Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>