Share This Post

Aktualności / Nieuws / Redakcyjny

Mercedes-Benz Trucks elektryfikuje pojazdy budowlane

Mercedes-Benz Trucks elektryfikuje pojazdy budowlane

Mercedes-Benz Trucks jest jednym z tych producentów pojazdów ciężarowych, którzy intensywnie dążą do elektryfikacji transportu. Na targach bauma, które odbyły się w bieżącym roku w Monachium (Niemcy), koncern zaprezentował wiele rodzajów ciężarówek o napędzie akumulatorowo-elektrycznym do zastosowań budowlanych.

Na miejscu można było zobaczyć prototyp eActrosa LongHaul, którego premiera odbyła się na targach IAA Transportation we wrześniu. Pojazd wyposażony jest w specjalną elektryczną przystawkę odbioru mocy, która służy do obsługiwania naczep m.in. wywrotki.

Dzięki takiej możliwości ciężarówka elektryczna może być wykorzystywana także do realizowania dostaw budowlanych, przez co mogą one z powodzeniem zastąpić dotychczasowe pojazdy, które opierają się przede wszystkim na napędzie wysokoprężnym.

Produkcja seryjna modelu eActros, przystosowanego do pracy w transporcie dystrybucyjnym rozpoczęła się już w 2021 roku, natomiast od kilku miesięcy producent dodał do jego wyposażenia elektryczne przystawki odbioru mocy.

Warto także zaznaczyć, że podczas targów, producent wraz z partnerami biznesowymi zaprezentował prototyp ciężarówki budowlanej Arcos w wersji z betonomieszarką, która posiada napęd akumulatorowy. Co ciekawe, pojazd wyróżnia się dość wyraźnym prześwitem podwozia oraz dzielnością terenową.

Około 20% ciężarówek produkowanych przez Mercedes-Benz sprzedawanych jest na terenie Europy do segmentu budowlanego — co oznacza, że jest to drugi co do wielkości (tuż po transporcie dalekobieżnym) segment produkowany przez tego producenta.

W związku z tym ma on dość duże znaczenie, jeśli chodzi o elektryfikację transportu. Do końca obecnej dekady, czyli do 2030 roku, około 60% wszystkich sprzedawanych pojazdów użytkowych przez Daimler Truck na rynku UE30, ma być neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla.

Przedstawiciel Mercedes-Benz Trucks, Karin Rådström zaznaczyła, że rozpoczęli pracę nad opracowaniem oferty, która będzie zawierać wyłącznie neutralne dla środowiska rozwiązania, wśród których znajdować się będą także te dedykowane dla segmentu budowlanego.

W dalszej części wypowiedzi dodaje, że w tej branży szczególnie wymaga się wytrzymałych i wydajnych ciężarówek. Co więcej, ze względu na różnorodność wykorzystywania, ich elektryfikacja jest niezwykle trudna, dlatego bardzo ważna jest współpraca między producentami pojazdów a producentami zabudów.

Stina Fagerman z działu marketingu Mercedes-Benz Trucks dodaje:

„Pojazdy wykorzystywane w segmencie budowlanym, m.in. betonomieszarki są niezwykle energochłonne — jednakowo ze względu na transport materiałów, ale również obsługi zabudowy. W związku z tym elektryfikacja takich rozwiązań możne znacząco obniżyć emisję dwutlenku węgla oraz zredukować poziom hałasu”.

eActros LongHaul z elektryczną przystawką odbioru mocy do obsługi naczep

Niemiecki koncern we współpracy z jednym z producentów wywrotek — firmie MEILLER z Monachium, opracował elektryczną przystawkę odbioru mocy, która umożliwia obsługę różnego rodzaju naczep.

Wykorzystywana jest ona jako napęd dla hydrauliki urządzeń używanych na placach budowy, takich jak: naczepa z ruchomą podłogą, czy naczepa-wywrotka.

Opracowany system został opracowany do eActrosa LongHaul, którego wersja prototypowa o mocy wyjściowej 58 kW, została zaprezentowana na targach. Producenci zapewniają, że wersja seryjna będzie mieć znacznie większą moc wyjściową.

Przystawka przy pomocy falownika przekształca prąd stały w prąd przemienny, który napędza dodatkowy silnik elektryczny zasilający pompę, która wytwarza moc hydrauliczną wykorzystywaną do obsługi naczepy.

Do zalet takiego rozwiązania z pewnością zaliczyć można całkowitą neutralność względem środowiska oraz znaczną redukcję poziomu hałasu, co jest niezwykle ważne w miastach i terenach zurbanizowanych.

Producenci zapewniają, że seryjna wersja eActrosa LongHaul będzie mieć zasięg do 500 km na jednym ładowaniu, które również będzie możliwe przy użyciu wysokiej mocy.

Aktualnie trwają już bardzo intensywne testy prototypów, a jeszcze przed końcem bieżącego roku, rozpoczną testy na drogach publicznych.

Warto dodać, że inżynierowie z koncernu Mercedes-Benz Trucks zaprojektowali eActrosa LongHaul w taki sposób, aby mógł on spełniać takie same wymogi wytrzymałościowe, jak w przypadku Actrosa, który jest dedykowany do transportu dalekobieżnego.

Oznacza to, że nowy pojazd będzie mógł pokonywać odległość 1,2 mln kilometrów w ciągu 10 lat użytkowania.

Przedstawiciele niemieckiego koncernu zapewniają, że produkcja seryjna tego modelu, zaplanowana jest na 2024 roku.

Share This Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>