Share This Post

Aktualności / Nieuws / Redakcyjny

MAN eTruck przyspiesza cz.1

MAN eTruck przyspiesza cz.1

Dziś kolejny raz powracamy do tegorocznych targów IAA Transportatnion, które odbyły się w Hanowerze. Wśród wielu premier, znalazł się także wielkoseryjny eTruck od firmy MAN, który jest namacalną wizją niedalekiej przyszłości.

Pojazd przygotowany został do transportu w nadchodzącym standardzie i doskonale sprawdzi się także w przewozach dalekobieżnych, ale również w transporcie lokalnym i regionalnym, który jest wykonywany głównie przez ciężarówki z silnikami wysokoprężnymi.

Dzięki wejściu na rynek eTruck ciężki transport stanie się w pełni zrównoważony i wolny od emisji dwutlenku węgla. Warto dodać, że ciężarówki w transporcie dalekobieżnym, zużywają zazwyczaj ok. 27 litrów oleju napędowego na 100 kilometrów.

Zastępowanie pojazdów spalinowych, tymi, które napędzane są elektrycznie można zaoszczędzić nawet 100 ton CO₂, które produkuje jedna ciężarówka o napędzie tradycyjnym.

Dodatkową korzyścią jest także efektywne wykorzystywanie energii, co jest dobrą informacją dla wielu firm transportowych. Korzystanie z elektrycznej ciężarówki zamiast tej z silnikiem diesla, pozwala na zaoszczędzenie nawet 7 tys. euro rocznie.

Warto dodać, że w ramach MAN eMobility Experience, koncern MAN daje możliwość pierwszych jazd próbnych nowym modelem eTruck. Obecnie pierwszy raz w ramach tego projektu, producenci umożliwiają wybranym firmom i dziennikarzom przejechanie się prototypem ciężarówki, której produkcja rozpocznie się dopiero w 2024 roku.

Alexander Vlaskamp z firmy MAN Trick & Bus zaznacza, że ich propozycja ciężarówki eTruck od 2024 roku z pewnością wpłynie na rozwój elektryfikacji transportu dalekobieżnego.

W dalszej części wypowiedzi dodaje:

“Od tego momentu wszystkie pojazdy oferowane przez koncern MAN pojazdy (od vanów, przez ciężarówki aż po autobusy) będą wyposażone w napęd elektryczny, który jest pozbawiony emisji dwutlenku węgla”.

Na tegorocznych targach IAA producenci przyjmowali zamówienia na pierwszą partię nowego modelu elektrycznej ciężarówki, a warto dodać, że cieszy się ona ogromnym zainteresowaniem.

Trzeba przyznać, że jest to odpowiedni czas na wdrażanie tego typu rozwiązań, ponieważ eksperci szacują, że już za kilka lat pojazdy elektryczne będą bardziej opłacalne niż ich konwencjonalne odpowiedniki.

Vlaskamp podkreśla, że strategia firmy zakłada, że do 2030 roku połowa sprzedawanych przez nich pojazdów na terenie UE, będzie bezemisyjna.

W celu osiągnięcia tego założenia konieczny jest rozwój infrastruktury do ładowania takich pojazdów na terenie całej Europy.

Warto dodać, że jakiś czas temu niemiecki rząd przyjął Master Plan Ładowania II, który obejmuje także rozwój punktów do ładowania elektrycznych ciężarówek. Jest to bardzo istotny krok do rozwoju tego typu infrastruktury, jednak konieczne jest wskazanie konkretnych wytycznych dotyczących wielkości stacji i mocy ładowarek.

Duży zasięg i wydajność, szerokie portfolio zastosowań

Elektryczny model koncernu MAN, który do pierwszych klientów trafi już w 2024 roku, będzie już w pełny przygotowane na megawatowe ładowanie, które ma mieć miejsce już w niedalekiej przyszłości.

Ta elektryczna ciężarówka doskonale nadaje się do transportu dalekobieżnego, ze względu na dużą pojemność akumulatorów oraz względnie krótki czas ładowania.

Pełne naładowanie akumulatora umożliwia pokonanie dystansu o długości od 600 do 800 kilometrów. Co ciekawe, w przyszłości ma to być nawet 1000 kilometrów.

Zdaniem producentów MAN, ciężarówki z napędem elektrycznym są najlepszą technologią przyszłości, która wolna jest od emisji CO₂. Łączy ona niski koszt eksploatacji wraz z dużą wydajnością — niemal dwukrotnie większą niż pojazdy z silnikiem spalinowym lub ogniwami paliwowymi.

Warto dodać, że nowy model eTruck, który już niedługo będzie dostępny na rynku, oferuje bardzo wiele możliwości zabudowy, dzięki czemu pod względem zastosowań, nie ustępują one miejsca tradycyjnym ciężarówkom z silnikiem wysokoprężnym, a jednocześnie są w pełni przyjazne dla środowiska.

Jako przykłady producenci podają:

  • Klasyczny zestaw składający się z ciągnika i naczepy do transportu dalekobieżnego żywności chłodniczej,
  • Zwrotne podwozie o trzech osiach, które będzie na tyle zwrotne, aby realizować ciche i całkowicie bezemisyjne usuwanie odpadów na obszarach miejskich,
  • W pełni elektryczne dostarczanie niezbędnych materiałów na plac budowy.

Jest to bardzo ciekawy temat, któremu postanowiliśmy poświęcić nieco większej uwagi, dlatego na kontynuację tego artykułu zapraszamy już niedługo.

Share This Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>