Zrównoważony transport, czyli taki, który jest przyjazny dla środowiska, jest celem, którego realizacja jest założona na najbliższe lata. Stworzenie takiego transportu jest jak najbardziej możliwe, tym bardziej że wielu producentów przyjęło już wyzwanie związane z opracowywaniem rozwiązań zmniejszających emisję dwutlenku węgla.
Znaczenie zrównoważonego transportu w jego wpływ na środowisko
Strategie zrównoważonego rozwoju mają sprawić, że realizowanie aktualnych potrzeb rynkowych, przy jednoczesnym zachowaniu zasobów środowiskowych dla przyszłych pokoleń.
Z biegiem czasu rośnie świadomość ekologiczna wśród ludności na całym świecie. Coraz częściej dochodzi do nas świadomość, że w pewien sposób zaciągnęliśmy dług od naszej planety, który z pewnością należy spłacić. Problem w tym, że jeśli nie zadbamy o to już teraz, kolejne pokolenie będzie stać przed jeszcze trudniejszym wyzwaniem.
Najważniejszą kwestią jest wprowadzenie zmian do branży, która jest najbardziej szkodliwa dla środowiska — dobrym przykładem może być właśnie transport. Oczywiste jest, że nie uda się z niego całkowicie zrezygnować, jednak trzeba przyznać, że jego obecna forma nie jest przyjazna dla środowiska.
W związku z tym konieczna jest szczegółowa analiza, a także wdrożenie działań, które będą mogły sprawić, że transport stanie się bardziej przyjazny dla środowiska.
Istnieje wiele działań, które można wdrożyć, aby stworzyć ekologiczny transport. Jednym z nich jest oczywiście ograniczenie zapotrzebowania, lecz nie możliwa jest całkowita rezygnacja. Warto zatem promować rozwiązania, które są przyjazne dla środowiska, a zarazem równie efektywne, jak te dotychczasowe.
Do takich rozwiązań należy przede wszystkim elektryfikacja transportu, a także ograniczenie użytkowania paliw kopalnianych i zastąpienie ich paliwami alternatywnymi.
Dlaczego spełnienie wymagań ekologicznego transportu jest tak trudne?
Warto zaznaczyć, że zrównoważony transport niesie ze sobą wiele wyzwań dotyczących środowiska, ale również względem potrzeb konsumentów. Należy mieć na uwadze, że ogólne zapotrzebowanie na transport na świecie cały czas rośnie.
Coraz więcej osób decyduje się na zakup własnego samochodu, a popularność zakupów internetowych cały czas rośnie, w związku z czym zamówiony towar musi zostać dostarczony do klienta. Zatem jednym z największych wyzwań dla zrównoważonego transportu jest właśnie rosnący popyt konsumencki.
Pomimo akcji marketingowej promującej ekologiczne rozwiązania, u bardzo wielu przedsiębiorstw można zaobserwować brak jakichkolwiek działań mających na celu ograniczenie emisji.
Związane jest to z wieloma czynnikami — są one znacznie droższe, ich budowa bardziej skomplikowana, a także nie przynoszą zadowalających zysków.
Zrównoważony transport masowy — czy to możliwe?
Popularyzacja elektrycznych samochodów osobowych, czy ciężarowych oraz ciągła poprawa efektywności jednostek napędowych nie są jedynymi działaniami, które można podjąć, by transport stał się bardziej przyjazny dla środowiska.
Bardzo ważna jest także promocja zrównoważonego transportu masowego. Władze miasta mogą wprowadzać innowacyjne rozwiązania, które sprawią, że mieszkańcy zrezygnują z samochodów na rzecz komunikacji miejskiej.
Aktualnie technologie typu smart city są cały czas rozwijane, jednak już za kilka lat z pewnością będą mieć duży wpływ na zrównoważony transport na terenach miejskich.
Fundamenty zrównoważonego transportu – na to także trzeba zwrócić uwagę!
Zrównoważony transport związany jest nie tylko z kwestią ograniczenia emisji podczas korzystania z samochodów, czy realizowania dostaw, ale przede wszystkim wprowadzania odpowiednich rozwiązań już u podstaw — zwłaszcza gdy zaobserwujemy rolę branży automotive w wytwarzaniu gazów cieplarnianych.
Warto zaznaczyć, że ważną rolę stanowią także ekologiczne standardy na niemal każdym etapie produkcji. Przed rozpoczęciem pracy nad jakimkolwiek rozwiązaniem z branży motoryzacyjnej, konieczne jest oszacowanie, w jaki sposób wpłynie ono na naszą planetę.
W zdecydowanej większości sytuacji możliwe jest wykorzystywanie bardziej ekologicznych sposobów. Niezbędne będzie także rozwijanie oszczędnej produkcji, w której straty będą bardzo niewielkie.
Najważniejszą rolę w tej kwestii pełnią osoby będące na kluczowych stanowiskach, od których tak naprawdę zależy wybór zrównoważonego sposobu do osiągnięcia zamierzonego celu.
Właściwe zarządzanie łańcuchami dostaw, a także parametrami produktów, daje możliwość na osiągnięcia znacznych oszczędności w procesie produkcyjnym i jednocześnie przynosząc korzyści związanych z poprawą kondycji środowiska naturalnego.
Warto podkreślić, że aktualna sytuacja klimatyczna wymaga od nas wprowadzenia szeregu działań — aby sprostać tym wymaganiom, niezbędne jest wprowadzenie zmian już dziś.