Share This Post

Aktualności / Nieuws / Redakcyjny

Praca Kierowcy Tira — jak wygląda i czego wymaga?

Praca Kierowcy Tira — jak wygląda i czego wymaga?

Codziennie na drogach całego świata widzimy dziesiątki, a nawet setki ciężarówek. Bardzo wiele osób z podziwem patrzy na te ogromne i ciężkie samochody, a niektórzy z nich zastanawiają się, jak to jest siedzieć za kierownicą takiego kolosa.

W tym artykule przedstawimy fakty związane z tym zawodem, które z pewnością przydadzą się osobom, które w niedalekiej przyszłości pragną zostać kierowcą ciężarówki.

Jak zostać kierowcą tira?

Na samym początku warto zaznaczyć, że nie każdy może nim zostać, ponieważ nie wystarczy tutaj wyłącznie zamiłowanie do tego typu pojazdów.

Osoba ubiegająca się o stanowisko kierowcy pojazdu ciężarowego musi mieć prawo jazdy kategorii C+E, a dodatkowo musi odznaczać się niemal nienagannym stanem zdrowotnym — nie może chorować na żadne przewlekłe choroby.

Dużym atutem jest także znajomość języków obcych, co może być przydatne w przypadku tras międzynarodowych, choć należy dodać, że nie jest to konieczny warunek.

Uprawnienia kierowcy ciężarówki

Tak jak wspominaliśmy, osoba, która chce zostać kierowcą ciężarówki, musi mieć prawo jazdy kategorii C+E. Aby je zdobyć, należy mieć ukończone 21 lat i posiadać już prawo jazdy kategorii B.

Jak tylko uda się zdobyć kategorię C, należy udać się na badania lekarskie oraz badania psychologiczne, które mają na celu wykluczenie jakichkolwiek przeciwwskazań do pracy w tym zawodzie.

W kolejnym etapie należy udać się do ośrodka szkoleniowego po zdobycie Świadectwa Kwalifikacji Zawodowej, które może być wydawane zarówno przez ośrodek, jak i wojewodę.

Przejście wszystkich wyżej opisywanych etapów pozwala na legalne aplikowanie na stanowisko kierowcy ciężarówki. Oczywiście dla osób chętnych istnieje bardzo wiele możliwości rozwoju, dzięki którym można rozszerzać swoje uprawnienia.

Do przykładowych uprawnień, zaliczyć można ADR, czyli zezwolenie na przewóz niebezpiecznych ładunków lub HDS (operator żurawi przewoźnych i przenośnych).

Jak wygląda praca kierowcy tira?

Na samym początku, warto zaznaczyć, że osoba wykonująca ten zawód, bardzo często nie odpowiada wyłącznie za przewóz towaru z punktu A do punktu B, ale bardzo często musi także uczestniczyć w rozładunku i załadunku oraz wykonywać rozliczenia dokumentacji itd.

Ogromną zaletą, która wielu zachęca do podjęcia pracy kierowcy ciężarówki, jest fakt, że w tej branży nie można narzekać na brak pracy. Kierowca posiadający prawo jazdy kategorii C+E zazwyczaj nie ma problemu ze znalezieniem pracy w swoim zawodzie.

Warto także dodać, że bycie zawodowym kierowcą ciągnika siodłowego nie musi być związane z dwutygodniową rozłąką z rodziną, choć tego typu oferty również istnieją na rynku.

Praca w tej branży charakteryzuje się dużym wyborem systemów pracy. Bez problemu można znaleźć taką, która będzie polegała na jeździe wyłącznie w obrębie regionu lub miasta, w związku z czym kierowca będzie mógł codziennie wracać do domu.

Jesteśmy przekonani, że każdy kierowca znajdzie coś, co najbardziej będzie mu odpowiadać. Choć należy przyznać, że dłuższe trasy, a tym bardziej międzynarodowe wiążą się ze znacznie lepszymi zarobkami.

Ile zarabia kierowca ciężarówki?

Zapewne wielu z Was zastanawia się, jak kształtują się zarobki w tej branży. Z pewnością są one wysokie, ponieważ jest to jeden z głównych czynników zachęcających do podjęcia tej pracy.

Stawki są zróżnicowane, ponieważ zależne są przede wszystkim od systemu pracy oraz od indywidualnych stawek proponowanych przez firmy.

Wysokość wynagrodzenia waha się zazwyczaj od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Najwyższe zarobki osiąga się na trasach międzynarodowych, jednak bardzo wielu kierowców decyduje się na zatrudnienie u zagranicznych przewoźników (Francja, Niemcy, Holandia), gdzie stawka jest zdecydowanie wyższa (od dziesięciu do kilkunastu tysięcy złotych).

W związku ze znacznie wyższymi zarobkami duża część kierowców wybiera właśnie takie rozwiązanie, które nie jest oczywiście pozbawione wad. Kierowcy pracujący za granicą są zmuszeni zostawić swoje rodziny na dłuższy czas, w związku z czym często doskwiera im tęsknota za bliskimi.

Doskonałym rozwiązaniem, by unikać rozstań, jest zatrudnienie się w polskiej firmie, która zajmuje się regionalnymi lub lokalnymi przewozami, które umożliwiają codzienne powroty do domu.

Inną grupą kierowców są osoby, które zakładają własną działalność gospodarczą i podpinają się pod konkretną firmę transportową, lub samodzielnie wyszukują zleceń.

Share This Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>