Share This Post

Aktualności / Redakcyjny / Samochody ciężarowe

Elektryczny ciągnik siodłowy na dużych wysokościach

Elektryczny ciągnik siodłowy na dużych wysokościach

Na tegorocznych targach IAA Transportation, które odbyły się w Hanowerze (Niemcy), po raz pierwszy zaprezentowano ciągnik siodłowy eActros 300, który w ramach przeprowadzanych testów pokonał wymagającą trasę znajdującą się w Alpach Austriackich.

Inżynierowie z koncernu Mecedes-Benz Trucks na potrzeby tego oto wyzwania, odpowiednio obciążyli zestaw siodłowy, aby osiągnąć masę 40 ton.

Trasa w tak wymagającym terenie wyniosła łącznie 111 kilometrów i przebiegała przez takie miejscowości jak: Bludenz, Stuben, St. Anton oraz Lech. Warto zaznaczyć, że momentami wysokość terenu przekraczała 1800 m n.p.m.

Podczas tego testu, eksperci niemieckiego koncernu chcieli sprawdzić i ocenić osiąg i wytrzymałość zarówno ciągnika siodłowego, jak i naczepy.

Przede wszystkim zwracali uwagę na proces rekuperacji, podczas którego odzyskiwana jest energia. A warto podkreślić, że alpejski Tyrol jest idealnym miejscem do intensywnego wykorzystywania rekuperacji.

Cały proces polega na odzyskiwaniu energii, która jest wytwarzana podczas hamowania ciężarówki, a następnie trafia ona do akumulatorów zamontowanych w eActrosie i może być ponownie wykorzystywana podczas jazdy.

W trakcie pokonywanej drogi, ciężarówka dzięki rekuperacji mogła odzyskać ok. 180 kWh energii. Warto dodać, że po zakończeniu tej niezwykle wymagającej trasy przez Alpy, w akumulatorach eActrosa pozostało jeszcze ok. 40% energii do wykorzystania.

Przedstawiciel działu sprzedaży koncernu Mercedes-Benz Trucks, Stina Fagerman poinformowała, że eActros 300 w trybie ciągnika siodłowego znacznie rozszerzył swoje potencjalne opcje wykorzystywania.

Elektryczna ciężarówka od niemieckiego producenta z założenia przeznaczona była do ciężkiego transportu dystrybucyjnego. Natomiast wykonane w Austrii testy udowodniły, że oferowany przez Mercedes-Benz Trucks ciągnik siodłowy, doskonale sprawdzi się także w realizacji zadań w nawet najtrudniejszych warunkach związanych z ukształtowaniem terenu.

W ramach testów elektryczna ciężarówka pokonała aż 2300 metrów wysokości. Warto dodać, że maksymalne nachylenie powierzchni momentami wynosiło nawet 13%.

Przedstawiciele koncernu informują również, że w drodze na miejsce przeprowadzania testu, akumulatory eActrosa ładowane były wyłącznie na publicznych terminalach.

Z oficjalnych informacji przekazanych przez Mercedes-Benz Trucks, wiemy, że rozpoczęcie seryjnej produkcji eActrosa 300 planowane jest na drugą połowę 2023 roku.

Szeroko zakrojone testy modelu do ciężkiego transportu dystrybucyjnego

Jeszcze nie tak dawno temu, równie intensywne i wnikliwe testy przechodził inny model elektrycznej ciężarówki Mercedes-Benz Trucks — a mianowicie eActros, którego produkcja seryjna rozpoczęła się w październiku 2021 roku w fabryce Wörth am Rhein.

Egzemplarze przedseryjne w ramach testów przejechały trasę biegnącą przez Alpy Południowego Tyrolu, pokonując dziesiątki kilometrów wymagającego terenu. Najwyższy punkt, który osiągnęła ciężarówka podczas tego testu, miał wysokość 2750 m n.p.m i według pomiaru znajdował się on na lodowcu Kaunertal.

W hiszpańskim mieście Grenada w trakcie lata producenci mieli możliwość przetestowania eActrosa w bardzo wysokich temperaturach powietrza, które osiągały nawet 45°C.

Z kolei wytrzymałość na niskie temperatury sprawdzono na kole podbiegunowym, a dokładnie w mieście Rovaniemi (Finlandia). Elektryczna ciężarówka od niemieckiego producenta doskonale poradziła sobie z oblodzonym i ośnieżonym terenem, a także niskimi temperaturami, które sięgały nawet -25°C.

Ciągnik siodłowy eActros 300 do elastycznej eksploatacji

Model eActros jest ciągnikiem siodłowym, który przy uwzględnieniu maksymalnej dopuszczalnej w Europie długości całego zestawu, jest przystosowany do ciągnięcia każdej powszechnie stosowanej w UE naczepy.

Ta elektryczna ciężarówka opiera się na niemal identycznych rozwiązaniach technologicznych, jakie zastosowano w eActrosie 300/400.

Elektryczny ciągnik siodłowy został wyposażony przez producentów w trzy pakiety akumulatorów, każdy o pojemności 112 kWh, która daje możliwość pokonania trasy od długości 220 kilometrów na jednym ładowaniu.

Sercem pojazdu jest jednostka napędowa, która składa się ze sztywnej osi elektrycznej, która jest w pełni zintegrowana z dwoma silnikami elektrycznymi o dwustopniową skrzynią biegów.

Warto dodać, że każdy z silników może wygenerować mocą ciągłą o wartości 330 kW oraz moc maksymalną 400 kW.

Producenci zaznaczają, że ładownie akumulatorów eActrosa jest możliwe przy wykorzystaniu prądu o mocy do 160 kW. Ciekawostką jest fakt, że po podłączeniu do tradycyjnej ładowarki o stałym natężeniu 400A, naładowanie wszystkich trzech akumulatorów od poziomu 20% do 80% zajmie nieco ponad godzinę.

Share This Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>