Share This Post

Aktualności / Samochody ciężarowe / Technologia

Dachser wprowadza pierwsze ciężarówki na wodór

Dachser wprowadza pierwsze ciężarówki na wodór

Od niedawna niemiecka firma logistyczna Dachser rozpoczęła praktyczne testy ciągników siodłowych, które posiadają zeroemisyjną technologię napędową. Przedstawiciele firmy zapewniają, że w 2023 roku chcą wprowadzić do eksploatacji dwie ciężarówki, wyposażone w wodorowe ogniwa paliwowe (FCEV), które będą wykorzystywane na terenie Niemiec.

Już niedługo na drogi w Magdeburgu wyruszy ciągnik siodłowy Hyundai Xcient o masie 27 ton oraz Enginius Bluepower o masie 19 ton. Warto dodać, że oba pojazdy będą realizować przewozy w centrum Hamburga.

W mieście i poza miastem

Wykorzystywanie ciężarówki Hyundai Xcient wyposażonej w wodorowe ogniwa paliwowe ma rozpocząć się już na początku 2023 roku.

Warto dodać, że ta 27- tonowa ciężarówka jest w stanie przewieźć aż 18 palet, a jej zasięg na jednym ładowaniu wynosi do 400 kilometrów, co daje możliwość wykorzystywania tego pojazdu na dwóch zmianach.

Za kierownicą tego pojazdu zasiądą zawodowi kierowcy, którzy jeszcze w tym roku ukończą szkolenie prowadzone w Dachser.

Trwające testy polegają na sprawdzaniu, w jaki sposób będzie on sprawdzać się w użytku. W trakcie dnia przedstawiciele firmy testują ciężarówkę w dystrybucji regionalnej na terenie Magdeburga, natomiast w nocy będzie on realizować trasę do oddziału Dachser w Berlinie-Schönefeld.

W związku z nocnymi jazdami, bezemisyjny ciągnik siodłowy zostanie wyposażony w zestaw specjalnych naczep typu swap-body. Co ważne, jeszcze przed dostarczeniem obu pojazdów do firmy, powstanie odpowiednia infrastruktura służąca do tankowania wodoru, która będzie zlokalizowana w pobliżu oddziałów firmy w Berlinie i Magdeburgu.

Bardzo istotną informacją, dotyczącą tej informacji jest także fakt, że partnerem firmy Dachser jest Delivery Truck Pool GmbH & Co. KG z Magdeburga. Warto wspomnieć, że to przedsiębiorstwo jest częścią spółki H2 Green Power & Logistics GmbH.

Spółka zasłynęła z prezentacji logistyki użytkowych samochodów ciężarowych o napędzie wodorowym z ciężarówką Hyundai Xcient FCEV, którą przedstawiła podczas roadshow, który organizowany był w aż 11 niemieckich miastach pod koniec 2021 roku.

Bezemisyjne dostawy w Hamburgu

W połowie 2023 roku, do floty firmy Dachser dołączy także ciężarówka Bluepower 1938 FCEV od firmy Enginius z Bremy, czyli spółki, która jest zależna od Faun Group.

Drugi ciągnik siodłowy wyposażony w ogniwa wodorowe będzie wykorzystywany do realizacji dostaw odbywających się w centrum Hamburga.

Ciężarówka Bluepower ma być uzupełnieniem projektu DACHSER Emission-Free Delivery, który firma chce wprowadzić w tym mieście jeszcze jesienią bieżącego roku.

Druga z ciężarówek charakteryzuje się nieco mniejszą dopuszczalną masą całkowitą od Hyundai Xcient, która wynosi 19 ton. Warto dodać, że dzięki skrzyniowemu nadwoziu, pojazd umożliwia przewóz 18 palet, a jego szacowany zasięg wynosi ok. 250 kilometrów, do którego należy doliczyć także spory potencjał rekuperacji.

Ciągnik będzie tankowany na stacji w Hamburgu, a dokładnie w dzielnicy HafenCity.

Stefan Hohm, który jest przedstawicielem firmy Dachser wyjaśnia, że wraz z Uniwersytetem nauk Stosowanych z Kempten przeprowadzili badania, które jednoznacznie wskazały, że w europejskiej sieci drobnicowej Dachser, ciężarówki napędzane wodorem mają dość znaczny potencjał.

W swojej wypowiedzi dodaje także, że wspólnie z całym zarządem nie mogą się doczekać pierwszego dnia, w którym zaczną być użytkowane przez nich pojazdy wyposażone w ogniwa wodorowe, ponieważ pozwolą one pozyskać cenne doświadczenia praktyczne oraz wiedzę.

H2 Green Power & Logistics GmbH

Firma zajmuje się dystrybucją ekologicznego wodoru (zielonego wodoru), przy wykorzystaniu transportu drogowego, kolejowego, morskiego, a także poprzez rurociąg.

Produkcja wodoru odbywa się w Magdeburgu (Niemcy) przy wykorzystaniu procesu elektrolizy H₂, która zasilana jest energią odnawialną, generowaną z paneli fotowoltaicznych, wiatru lub biomasy.

Grupa Faun

Jest to producent pojazdów użytkowych, który łącznie na całym świecie zatrudnia ponad 2000 pracowników. Grupa Faun jest również jednym z przodujących dostawców pojazdów napędzanych wodorem, śmieciarek i zamiatarek w Europie.

Przedsiębiorstwo posiada aż dwanaście zakładów, które zlokalizowane są w siedmiu krajach na świecie. Główna siedziba znajduje się w Osterholz-Scharmbeck (Dolna Saksonia).

Firma może pochwalić się także przychodem w wysokości 500 mln euro, który odnotowano w 2021 roku.

Share This Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>