Share This Post

Aktualności / Redakcyjny / Samochody ciężarowe

Hegelmann Group bierze 50 eActrosów LongHaul

Hegelmann Group bierze 50 eActrosów LongHaul

W dzisiejszym artykule ponownie powracamy do tegorocznych targów IAA Transportation, które odbyły się w Hanowerze (Niemcy). Podczas wydarzenia koncern Mercedes-Benz Trucks zaprezentował prototyp koncepcyjny eActrosa LongHaul, który ma być zapowiedzią do tworzenia kolejnych wzorów.

Podczas targów przedstawiono bardzo wiele technicznych szczegółów, które będą znajdować się w seryjnej wersji tego modelu, która według zapowiedzi producentów, ma rozpocząć się w 2024 roku.

Warto dodać, że podczas tegorocznych targów, przedsiębiorstwo logistyczne Hegelmann Group, które działa na europejskim rynku wraz z koncernem Mercedes-Benz Trucks podpisali wspólną umowę intencyjną, która dotyczy zamówienia na 50 egzemplarzy eActros LongHaul.

Wszystkie zamówione ciężarówki mają zostać regularnie dostarczane jednej z rodzinnych firm z niemieckiego Bruchsal od momentu rozpoczęcia produkcji w 2024 roku.

Szefowa działu sprzedaży Mercedes-Benz Trucks Stina Fagerman zaznaczyła, że aby osiągnąć zrównoważony i bezemisyjny transport drogowy w przyszłości, konieczne jest nawiązanie bardzo silnego partnerstwa, dlatego nawiązanie współpracy z przedsiębiorstwem Hegelmann Group jest kolejnym krokiem do transformacji transportu.

Z kolei przedstawiciel Hegelmann Group, Siegfried Hegelmann podkreśla, że im większy sukces firmy, tym większa jej odpowiedzialność. Dodaje także, że jako firma są otwarci na nowe wyzwania, które przybliżą ich do osiągnięcia zrównoważonego rozwoju w całej branży transportowej.

Pierwsze testy

Model eActros LongHaul, który został zaprezentowany na tegorocznych targach w Hanowerze ma jeszcze w tym roku przejść testy przeprowadzane na publicznych drogach.

Natomiast rok później, czyli w 2023 roku według zapewnień producentów, rozpoczną się bardzo intensywne testy prototypów przedseryjnych, które będą przeprowadzane z udziałem klientów.

Niektórzy z nich, otrzymają pojedyncze egzemplarze do użytku, aby sprawdzić i przetestować, jak spisują się one w praktyce.

We wrześniu podpisano już kilka listów intencyjnych z dużymi przedsiębiorstwami, takimi jak Amazon i Rhenus, które będą testować przedseryjne pojazdy ciężarowe eActros LongHaul.

Producenci zapowiadają, że nowy eActroc będzie mógł pokonać odległość nawet 500 kilometrów na jednym ładowaniu, dzięki czemu doskonale będzie spisywać się nawet w transporcie dalekobieżnym.

Inżynierowie koncernu Mercedes-Benz Trucks zaprojektowali eActrosa LongHaul w taki sposób, aby jego poszczególne komponenty charakteryzowały się taką samą wytrzymałością, podobnie jak w przypadku standardowego eActrosa dedykowanego do transportu dalekobieżnego.

Mowa tutaj o przebiegu 1,2 miliona kilometrów pokonanych w ciągu dziesięciu lat użytkowania. Dzięki temu klienci będą mieć pewność, że wszystkie elementy będą wystarczająco wytrzymałe, aby mogły być eksploatowane przez dłuższy czas, a to uchroni ich przed wydawaniem dużych pieniędzy na naprawy pojazdów ciężarowych.

Z bateriami litowo-żelazowo-fosforanowymi

Inżynierowie podczas projektowania eActrosa LongHaul, postanowili wyposażyć go w akumulatory ogniwowe, które wykonane są w technologii litowo-żelazowo-fosforanowej, czyli LFP.

Tego typu akumulatory charakteryzują się bardzo dużą żywotnością, a także znacznie większą energią użyteczną niż standardowe akumulatory ogniwowe.

Warto dodać, że ładując akumulator, który będzie w wyposażeniu seryjnego eActrosa LongHaul, z wykorzystaniem ładowarki o mocy jednego megawata, będzie można naładować akumulator z poziomu 20% do 80% w zaledwie 30 minut.

Trzy pakiety takich akumulatorów umieszczonych w pojeździe, będą mogły zapewnić ciągnikowi łączną pojemność na poziomie nawet 600 kWh. W połączeniu z dwoma silnikami elektrycznymi, które są w pełni zintegrowane z osią napędową, mogą wygenerować moc ciągłą o wartości 400 kW, natomiast moc maksymalna może osiągnąć nawet 600 kW.

Ciągniki i podwozia

Koncern Mercedes-Benz Trucks poza elektrycznym ciągnikiem siodłowym będzie zajmować się również produkcją wariantów podwozia ciężarowego eActrosa LongHaul do zabudowy, która rozpocznie się wraz z premierą rynkową modelu eActrosa.

Nowe rozwiązanie proponowane przez niemieckiego producenta pojazdów ciężarowych sprawi, że klienci będą mogli skorzystać z wielu dodatkowych możliwości związanych z eksploatacją pojazdów elektrycznych w transporcie.

Najważniejszym założeniem strategii koncerny Mercedes-Benz Trucks związanym z transportem dalekobieżnym, który jest wykonywany przy użyciu ciężarówek o napędzie akumulatorowo-elektrycznym, jest zapewnienie wszystkim klientom kompleksowego rozwiązania transportowego.

Istotne jest, aby obejmowało ono zarówno odpowiednią technikę, usługi, jak i infrastrukturę przeznaczoną do ładowania oraz doradztwo.

Share This Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>