Share This Post

Aktualności / Redakcyjny / Środowisko

DAF rozpoczyna dostawy LF Electric

DAF rozpoczyna dostawy LF Electric

Nie tak dawno pisaliśmy o prezentacji nowego modelu produkowanego przez koncern DAF, który będzie całkowicie zeroemisyjny.

Firma właśnie rozpoczęła realizację dostaw tych dystrybucyjnych pojazdów LF Electric, które przeznaczone są przede wszystkim do użytku miejskiego. Pierwszy wyprodukowany model trafi do przedsiębiorstwa Nabuurs, czyli jednej z holenderskich firm logistycznych.

Nowy pojazd będzie głównie wykorzystywany do przewozu zaopatrzenia z browaru AB InBev w Groningen do wielu punktów gastronomicznych.

Do dystrybucji miejskiej i regionalnej

Wraz z modelem LF Electric powstał także model CF Electric, który jest dedykowany przewozom regionalnym, m.in. wywozu odpadów, zaopatrywania sklepów spożywczych itp.

Z kolei model LF Electric zdecydowanie lepiej sprawdza się w przypadku zadań dystrybucyjnych, które realizowane są na niewielkim dystansie, a wszystko to przez swój kompaktowy wymiar.

Warto dodać, że pojazd LF Electric jest dostępny w formie podwozia pod zabudowę o całkowitej masie 19 ton i ładowności do 11,7 t. Producenci w swojej ofercie posiadają egzemplarze z dwoma rozstawami osi do wyboru: 5,30 lub 5,85 metrów.

Ładowanie raz dziennie

Omawiany pojazd ciężarowy został skonstruowany w taki sposób, że jest on całkowicie bezemisyjny, a wszystko to za sprawą silnika elektrycznego o mocy 260 kW, który w momencie szczytowym osiąga wartość 370 kW.

Silnik pobiera energię z akumulatora LEP (litowo-żelazowo-fosforanowy), który nie zawiera kobaltu, ani magnezu. Jego pojemność wynosi 282 kW, a pojemność użyteczna to 252 kW.

Takie parametry sprawiają, że pojazd na jednym ładowaniu może pokonać trasę wynoszącą około 280 kilometrów, co zdaniem producentów, będzie wystarczające do codziennego użytkowania na obszarach miejskich.

Warto także podkreślić, że LF Electric wyróżnia się na tle innych ciężarówek charakterystycznym łączonym układem ładowania. Podczas wolnego tryby ładowania (400 V, 22 kW, prąd 3-fazowy) naładowanie baterii od 20% do 80% zajmuje ok. 6,5 godziny. Pełne naładowanie od 0% zajmuje przynajmniej 12 godzin.

Producenci oferują także możliwość szybkiego ładowania (650 V DC, 150 kW), które umożliwia naładowanie akumulatorów z poziomu 20% do 80% w ciągu zaledwie 1 godziny lub w czasie 2 godzin, jeśli pojazd jest ładowany od 0% do 100%.

Zdobycie doświadczenia

Przedsiębiorstwo logistyczne Nabuurs powstało już w 1962 roku, a jej główną działalnością jest zaopatrywanie dużych sklepów spożywczych oraz punktów gastronomicznych. Siedziba firmy znajduje się w Haps i łącznie posiada aż 20 oddziałów zlokalizowanych w całych Niderlandach.

Zdaniem kierownika floty firmy Nabuurs, Dolfa Hubertusa zakupienie modelu LF Electric ma przede wszystkim dwa cele: Władzom miasta Groningen bardzo zależy, aby miejska logistyka została objęta zasadą zeroemisyjności, a nowy model oferowany przez koncern DAF spełnia ten cel.

W dalszej części wypowiedzi dodaje, że firma w ten sposób może zdobyć doświadczenie dotyczące eksploatacji pojazdów elektrycznych, a także sprawdzić jak ich obecność wpływa na działalność firmy.

Hubertus podkreśla, że ogromną zaletą modelu LF Electric jest możliwość ładowania zarówno w trybie szybkim, jak i wolnym, dzięki czemu firma nie musi od razu inwestować w zakup dość kosztownych punktów do ładowania DC.

Ta opcja umożliwia podłączenie pojazdu nawet do normalnej ładowarki 22 kW pod koniec dnia pracy, a nadrugi dzień będzie on już gotowy do dalszego użytkowania.

Koncern piwowarski wykorzystuje energię w 100% odnawialną

Pierwszy z samochodów ciężarowych LF Electric, który zostanie dostarczony przez koncern DAF, będzie wykorzystywany do zaopatrywania licznych punktów gastronomicznych, które są obsługiwane przez browar AB InBev.

Warto dodać, że browar, o którym mowa wyżej, chce obniżyć poziom emisji dwutlenku węgla w swoim łańcuchu dostaw.

Przedstawiciel AB InBev, Ralf Kox podkreśla, że ich głównym celem jest osiągnięcie zerowego poziomu emisji netto do 2040 roku. Jego zdaniem ograniczenie emisji dwutlenku węgla jest bardzo ważną kwestą w całej branży transportowej.

W swojej wypowiedzi podkreśla, że produkcja piw odbywa się wyłącznie z wykorzystaniem odnawialnej energii elektrycznej, a ich produkty są dostarczane do punktów gastronomicznych w Groningen przy użyciu pojazdów elektrycznych.

Share This Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>