Share This Post

Aktualności / Samochody ciężarowe / Środowisko

Tre na baterie i z ogniwem paliwowym

Tre na baterie i z ogniwem paliwowym

W tym artykule ponownie powracamy na wrześniowe targi IAA Transportation, które odbyły się w Hanowerze, ponieważ to właśnie tam, przedstawiciele koncernu IVECO oraz Nikola Corporation poinformowali o rozpoczęciu nowej ery w bezemisyjnym transporcie wraz z wejściem na rynek ciężarówki Nikola Tre, która zasilana jest ogniwami akumulatorowymi.

Na wydarzeniu zaprezentowano także prototyp pojazdu NikolaTre, który wyposażony jest w ogniwa paliwowe. Według zapewnień producenta nowa ciężarówka zapewni największy zasięg wśród modeli w swojej kategorii pojazdów użytkowych.

Prototyp Nikola Tre Fuel Cell Electric Vehicle jest zapowiedzią nie tylko wykorzystywania elektrycznego napędu na przewozach długodystansowych, ale również milowym krokiem do realizacji postanowień założonych przez koncern IVECO.

Przedstawiciel Nikola Corporation, Michael Lohscheller zapewnia, że elektryczna i bezemisyjna ciężarówka Nikola Tre będzie przełomem w przewozach komercyjnych. Model został zaprojektowany w taki sposób, aby mógł konkurować z pojazdami wyposażonymi w silniki wysokoprężne, które realizują najcięższe zlecenia.

Producenci oferują swoim klientom naprawdę bardzo opłacalne rozwiązania, które z pewnością zapewnią im przewagę na tle konkurencji.

Luca Sra z Truck Business Unit, Iveco Group informuje, że wraz z zespołem z firmy Nikola Corporation, zaprojektowali platformę modułową, która będzie mogła obsługiwać zarówno technologię z ogniwami paliwowymi, jak i akumulatorową, począwszy już od wersji 4×2 Nikola Tre BEV, którą zaprezentowano na targach.

Warto dodać, że jest to pierwsza tego typu elektryczna platforma modułowa o tak dużej ładowności, która obsługuje oba źródła energii.

Z pewnością jest to ogromny postęp w branży transportu ciężarowego, która przybliża ją do osiągnięcia bardzo ambitnego celu, czyli osiągnięcia bezemisyjnego transportu.

Nikola Tre BEV w wersji europejskiej jest produkowana przez joint-venture Nikola IVECO Europe, a dokładnie w zakładach w Ulm (Niemcy), które zostały specjalnie ku temu wybudowane.

Fabryka otwarta została w 2021 roku i odbywa się w niej końcowy montaż pojazdów, które zostały zaprojektowane jako elektryczne.

Nikola Tre

Co ciekawe, platforma modelu Nikola Tre jest oparta na modelu ciężarówki IVECO S-WAY, który niewątpliwie odniósł sukces na rynku.

Zastosowano elektryczną oś napędową, która została zaprojektowana w ramach współpracy z FPT Industrial.

Warto dodać, że dzięki modułowemu rozwiązaniu przyjętemu przez firmę Nikola oraz IVECO, platforma jest w stanie obsłużyć jednakowo technologię akumulatorową, jak i ogniw paliwowych, które są wykorzystywane na dłuższych dystansach.

Nikola Tre BEV – można już zamawiać

Przedstawiciele obu firm poinformowali już o rozpoczęciu przyjmowania zamówień na nowe modele ciężarówek dwuosiowych Nikola Tre BEV na terenie Europy. Ciągnik posiada osie na rozstawie 4,021 mm i pomieści aż dziewięć akumulatorów, których łączna pojemność wynosi nawet do 738 kWh, dzięki czemu możliwe będzie pokonanie ok. 500 kilometrów.

Producenci zapewniają, że czas ładowania z poziomu 10% do 90% mocą 175 kW wyniesie około dwóch godzin. Co ważne, już za kilka miesięcy dostępna będzie wersja, która umożliwi ładowanie mocą do 350 kW.

Pojemność 738 kWh oraz zespół napędowy eAxle produkcji FPT Industrial zapewniają moc i zasięg, który pozwala na realizowanie przewozów między poszczególnymi punktami dystrybucyjnymi lub w obrębie mniejszego regionu.

Oczywiście, jeśli jest taka potrzeba, ciężarówkę można podładować na trasie, dzięki czemu zasięg można dowolnie wydłużać.

Dodatkową zaletą opisywanego ciągnika siodłowego jest także stosunkowo niski koszt jego posiadania, dzięki czemu jest to doskonałe rozwiązanie dla wielu przedsiębiorstw.

Kabina w ciężarówce jest bardzo przestronna, a każdy jej element został zaprojektowany w taki sposób, aby w maksymalny sposób podnieść komfort kierowcy, który przebywa w jej wnętrzu.

Nikola Tre FCEV: elektryczny napęd w transporcie długodystansowym

Prototyp modelu Nikola Tre FCEV 6×2 został wyposażony w tylną oś skrętną, a także nową kabinę, w której poprawiono parametry aerodynamiczne. Warto dodać, że producenci zastosowali zbiornik, w którym wodór znajduje się pod ciśnieniem 700 barów, dzięki czemu pomieści on ok. 70 kg tego paliwa.

Tankowanie zajmuje niecałe 20 minut, a pełen zbiornik pozwala na pokonanie trasy o długości nawet 800 kilometrów.

Już za dwa lata, czyli w 2024 roku, kiedy model Nikola Tre FCEV będzie dostępna na europejskim rynku, bezemisyjny napęd w transporcie długodystansowym stanie się rzeczywistością.

Jednocześnie, będzie do ogromny krok w realizacji strategii koncernu IVECO, która zakłada zerową emisję dwutlenku węgla do 2040 roku.

Share This Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>