Share This Post

Aktualności / Nieuws / Redakcyjny

Czym różni się firma transportowa i firma spedycyjna?

Czym różni się firma transportowa i firma spedycyjna?

Pomimo iż obie te profesje zajmują się bardzo podobnymi sprawami, to jednak znacznie się między sobą różnią. Kwestią, która łączy firmy transportowe i spedycyjne to realizacja przewozów towarów z punktu A do punktu B.

Firma transportowa wykonuje usługi bezpośrednio, natomiast firma spedycyjna zajmuje się przede wszystkim koordynowaniem całego procesu dostarczania, w związku z czym zakres ich działalności jest nieco szerszy.

Poniżej szczegółowo omówimy, czym różnią się od siebie te dwa rodzaje działalności.

Transport a firma spedycyjna

Tak jak wspominaliśmy wcześniej, obie profesje są ze sobą spokrewnione, jednak nie oznaczają tego samego, pomimo tego, że obie firmy powiązane są z transportowaniem ładunków.

Na samym początku warto przedstawić podstawowe różnice.

Czym się zajmuje firma transportowa?

Aby w pełni odpowiedzieć na to pytanie, należy przedstawić ogólną definicję transportu, która określa, że jest to sposób przemieszczania towarów i ludzi na pewnym obszarze, z wykorzystaniem odpowiednich do tego środków.

A więc firmy transportowe odpowiadają za powyżej sprecyzowany zakres usług, który wykonywany jest przy wykorzystywaniu własnych środków transportu.

Najczęściej firmy transportowe udostępniają swoje pojazdy do przetransportowania jakiegoś konkretnego towaru w określone miejsce wskazane przez klienta. W ramach takiej działalności jedyne obowiązki, jakie leżą po stronie przewoźnika to bezpieczny transport, który ma być zrealizowany do miejsca i w czasie, który jest wskazany w umowie.

Praca przewoźnika rozpoczyna się w momencie przekazania mu towaru, a kończy się z chwilą dostarczenia go do miejsca przeznaczenia. Można śmiało stwierdzić, że działalność firm transportowych ma charakter wyłącznie wykonawczy.

Firma spedycyjna – czym różni się od transportowej?

Firma spedycyjna ma z kolei charakter organizujący i monitorujący. Firmy transportowe bezpośrednio zajmują się transportem towarów, natomiast firmy spedycyjne organizują taki przewóz.

Zazwyczaj przedsiębiorstwa spedycyjne posiadają własne floty, jednak bywa i tak, że korzystają one z usług firm transportowych.

Praca spedytorów polega przede wszystkim na szukaniu odpowiednich przewoźników, którzy mają wykonać dane zlecenie. Do ich obowiązków należy również opracowywanie trasy i przedstawianie warunków wykonania usługi.

Oczywiście, jeśli wymaga tego sytuacja, spedytor może zająć się także uzyskaniem odpowiednich pozwoleń i odpraw. Do jego zadań zaliczany jest także kontakt z klientem i informowanie go o przebiegu transportu.

Tak więc rolą spedytora jest w pewnym stopniu opieka nad przebiegiem całej usługi.

Punkt styczności firmy transportowej i spedycyjnej

W poprzednich akapitach wspomnieliśmy, że obie działalności muszą ze sobą w pewien sposób współpracować.

Poniżej wypunktowano kwestie, w których obie firmy mają coś wspólnego:

  • realizowanie przewozów ładunku na zlecenie klientów,
  • transport odbywa się różnymi środkami transportu,
  • obie działalności mogą specjalizować się w jakimś konkretnym rodzaju transportu.

Zapewne wielu z was zastanawia się, czym się różnią? Odpowiedź znajdziecie poniżej:

  • firmy transportowe posiadają własną flotę pojazdów, natomiast firmy spedycyjne niekoniecznie,
  • firmy transportowe odpowiadają wyłącznie za przewóz ładunku, a te drugie za cały proces i kontakt z klientem,
  • firmy transportowe mogą prowadzić samodzielną działalność, a spedycyjne najczęściej muszą z nimi współpracować.

Wynika z tego, że przedsiębiorstwa spedycyjne i transportowe są na siebie w pewien sposób skazane, a ich wspólne działanie obu stronom przynosi wiele korzyści:

Firmy spedycyjne nie muszą ponosić kosztów związanych z tworzeniem i utrzymywaniem floty, natomiast firmy transportowe mogą zaoszczędzić m.in. na personelu i przyjmować zlecenia od spedytorów.

Co ciekawe, aby ułatwić współpracę między tymi firmami, w internecie powstało bardzo wiele platform, dzięki którym spedytorzy i przewoźnicy mogą się ze sobą komunikować. Platformy, o których mowa, nazywane są giełdami, gdzie można swobodnie wymieniać się zleceniami i nawiązywać współpracę na bardzo przejrzystych warunkach.

Jedną z najbardziej popularnych platform jest strona Trans.eu.

Korzystaj z zaufanej spedycji

Podczas wyboru odpowiedniej firmy spedycyjnej, warto wybrać taką, która posiada w tej branży już większe doświadczenie i cieszy się dobrą opinią wśród swoich klientów. Dzięki temu będziemy mogli mieć pewność, że nasz ładunek jest w naprawdę dobrych rękach, nawet podczas bardzo trudnych i wymagających zleceń.

Share This Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>