Share This Post

Aktualności / Nieuws / Redakcyjny

Grupa Wielton zwiększa sprzedaż

Grupa Wielton jakiś czas temu opublikowała dane, które wskazują, że w pierwszej połowie 2022 roku firma odnotowała aż 25% wzrost skonsolidowanych przychodów. Warto także dodać, że sprzedaż jej spółek wzrastała dynamiczniej, niż rynki, na których się znajdują.

Pozycja firmy umocniła się w szczególności na rynku polskim, włoskim i niemieckim. Mariusz Golec z Grupy Wielton zaznacza, że wyższe przychody związane są nie tylko ze wzrostem sprzedaży, ale także cenom, które musiały zostać podniesione.

W dalszej części wypowiedzi dodaje, że uzyskane wyniki są jak najbardziej zadowalające, nawet mimo rosnących kosztów produkcji udało się wypracować marżę sięgającą 6%.

„W związku z dość niestabilną sytuacją geopolityczną i znacznym obniżeniu popytu, nasze działania koncentrują się przede wszystkim na skutecznym ograniczeniu negatywnego wpływu, jaki oddziałuje na wyniki finansowe”.

Grupa Wielton bardzo troszczy się o zagwarantowanie ciągłości dostaw i zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego.

W ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2022 roku, skonsolidowane przychody firmy wyniosły ok. 1,64 mln zł, co oznacza wzrost o ponad 25% w stosunku do pierwszej połowy 2021 roku.

Warto także zaznaczyć, że Grupa Wielton w tym okresie sprzedała 11 946 produktów, czyli o ok. 9,6% więcej niż jeszcze rok temu. Taki wynik sprawił, że spółce udało się utrzymać dotychczasową pozycję wicelidera na polskim rynku.

W pierwszej połowie bieżącego roku udział spółki na naszym rynku wyniósł prawie 16%, a liczba rejestracji pojazdów marki Wielton wzrosła o 21%.

Sytuacja spółek zagranicznych

We Francji spółka Fruehauf, która należy do Grupy Wielton, utrzymała swoją pozycję lidera na tamtejszym rynku, który posiada udziały na poziomie 20%.

Przychody firmy w pierwszym półroczu 2022 roku wzrosły o 11%, osiągając wartość 380,9 mln zł. Warto zaznaczyć, że wyniki firmy nieustannie były pod presją dość problematycznej sytuacji na rynku francuskim, co negatywnie wpłynęło ogólny zarobek Grupy.

Zgodnie z oficjalnymi informacjami, w celu poprawy efektywności spółki Fruehauf, wdrożono pewne działania, których efekt, prawdopodobnie będzie widoczny w późniejszym czasie.

Bardzo podobne działania wpłynęły już na finanse i ożywienie sprzedaży produktów spółki Lacrence David, który jest obecnym wiceliderem na rynku brytyjskim.

Wyżej wspomniana firma nadal utrzymuje drugą pozycję w rankingu i jest obecnie w posiadaniu ok. 13% udziałów w tamtejszym rynku. Jeśli chodzi o przychody, to w pierwszych sześciu miesiącach 2022 roku, firma odnotowała wzrost o prawie 52%, do 261,6 mln zł.

Na rynku niemieckim aż 57% wzrostem przychodów w pierwszej połowie 2022 roku, mogły pochwalić się dwie spółki: Wielton GmbH i Langendorf. Na skutek tak dużego wzrostu udało im się awansować z dziewiątej pozycji na szóstą.

W krajach Środkowej i Wschodniej Europy zarejestrowano o 38% więcej pojazdów należących do Grupy, niż jeszcze rok wcześniej. Jednak mimo 6% wzrostu udziału w tamtejszym rynku, jej pozycja spadła o jedną pozycję niżej (piąte miejsce).

Warto także wspomnieć o rynku hiszpańskim, gdzie trwa obecnie integracja procesów produkcyjnych i sprzedażowych z jedną z tamtejszych spółek (Guillén), którą Grupa Wielton przejęła  80% w 2021 roku.

W pierwszej połowie 2022 roku zarejestrowano ok. 8% więcej pojazdów tej spółki, niż rok wcześniej.

Zysk większy niż przed rokiem

Podczas pierwszych sześciu miesięcy 2022 roku, Grupa odnotowała zysk netto w wysokości 85,8 mln zł, natomiast przed rokiem było to 41,1 mln zł.

Tak jak wspominaliśmy wcześniej, Grupa Wielton uzyskała zysk EBITDA większy o 6,6%, osiągając wynik 97,6 mln zł. Wypracowana marża jest na poziomie 6%, a warto dodać, że po pierwszym kwartale bieżącego roku wyniosła 4,5%.

Co ciekawe, osiągnięty wynik jest niemal dwukrotnie większy niż ten, który zanotowano w pierwszej połowie 2020 roku, natomiast rok temu była ona na poziomie 7%.

Kamiński podkreśla, że zadowalające wyniki z pierwszej połowy 2022 roku są wynikiem kilku jednorazowych dodatków, m.in.: skorzystanie z tarczy podatkowej, czy rozliczenia transakcji nabycia spółki Guillén.

Share This Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>