Share This Post

Aktualności / Nieuws / Samochody ciężarowe

Udoskonalone spalinowe Mercedesy cz.1

Udoskonalone spalinowe Mercedesy cz.1

Na tegorocznych targach IAA Transportation w Hanowerze, Mercedes-Benz Truck przedstawił najnowszą innowację w postaci Actrosa L, Actrosa L Edition 3 i Actrosa F plus.

Szefowa działu marketingu i sprzedaży koncernu, Stina Fagerman mówi, że:

“Transformacja transportu ciężarowego w kierunku całkowitej neutralności CO₂ staje się coraz bardziej dynamiczna. W związku z tym, w fazie przejściowej staramy się wyjść naprzeciw oczekiwaniom naszych klientów i coraz bardziej udoskonalamy nasze ciężarówki wyposażone w tradycyjny napęd wysokoprężny”.

FagermanF dodaje także, że nie chodzi tutaj wyłącznie o obniżenie kosztów posiadania tych pojazdów, ale także o redukcję wytwarzanego śladu węglowego.

Actros L z udoskonalonym układem napędowym

Jesteśmy przekonani, że za prezentacją Actrosa L, koncern kolejny raz chce być liderem, który wyznacza nowe standardy w klasycznych ciężarówkach z napędem wysokoprężnym.

Kabina w tym modelu zapewnia wysoki poziom komfortu dla kierowcy i jest ona dostępna w kilku wariantach: StreamSpace, BigSpace i GigaSpace. W tym modelu izolacja zarówno termiczna, jak i akustyczna są udoskonalone, dzięki czemu pobyt kabinie jest znacznie przyjemniejszy.

Silnik, który mniej pali

jednym z elementów, które wpłynęły na redukcję zużycia paliwa, jest trzecia generacja silnika OM 471 o pojemności 12,8 litra. Warto także dodać, że jest to silnik dedykowany dla pojazdów użytkowych.

Silnik, o którym mowa, dostępny jest już od października 2022 roku i wyróżnia się on wieloma innowacjami technicznymi, które są ukierunkowane na obniżenie łącznych kosztów posiadania.

Wraz z zastosowaniem nowej generacji silnika OM 471, dodano także turbosprężarkę, która również jest zoptymalizowana pod kątem zużycia paliwa. Co ciekawe, jest ona połączona ze specjalnym układem oczyszczania spalin, który pozwoli osiągnąć oszczędność zużycia paliwa nawet o 4% w porównaniu z wcześniejszą generacją.

Bardzo ważnym atutem silnika OM 471 najnowszej generacji jest rozszerzenie funkcji Top Torue, która zapewnia dodatkową moc, w momentach, w których jest to potrzebne, przykładowo podczas włączania się do ruchu na autostradzie lub przy wyprzedzaniu.

Warto dodać, że aby pojazd posiadał jeszcze większą dynamikę jazdy, inżynierowie z Mercedes-Benz Trucks zoptymalizowali cały układ przeniesienia napędu. Poprawiono układ sterowania skrzynią biegów PowerShift Advanced, dzięki czemu ruszanie i przyspieszanie będzie znacznie szybsze i płynniejsze.

Dodamy także, że nowy układ przeniesienia napędu jest już dostępny we wszystkich ciężkich pojazdach ciężarowych koncernu Mercedes-Benz, począwszy od Actrosa aż po Arocsa.

Systemy asystujące kierowcy i druga generacja MirrorCam

Bardzo ważnym czynnikiem, który wypłynął na wzrost poziomu bezpieczeństwa, jest szereg systemów bezpieczeństwa. Jednym z nich Active Brake Assist piątej generacji, czyli asystent hamowania awaryjnego, który wyposażony jest w funkcję rozpoznawania pieszych.

Do innych bardzo ważnych systemów, należy MirrorCam drugiej generacji, a także Active Drive Assist również drugiej generacji, który dostępny jest jako dodatkowe wyposażenie.

System Active Drive Assist w niektórych sytuacjach bardzo aktywnie wspiera jazdę kierowcy, a także potrafi całkowicie automatycznie utrzymać odpowiedni odstęp, przyspieszać i skręcać.

Dodatkowo jedna z funkcji tego systemu, czyli Emergency Stop Assist, potrafi podjąć inicjatywę awaryjnego zatrzymania pojazdu, jeśli pomimo wcześniejszych sygnałów (dźwiękowych i wizualnych) kierowca nie podjął właściwych kroków.

Jeśli chodzi o system MirroCam, to w kwietniu bieżącego roku wprowadzono na rynek już jego drugą generację. Przypomnijmy, że głównym celem tego systemu jest zastąpienie tradycyjnych lusterek, które zostały całkowicie wyeliminowane na rzecz kamer.

Nowa generacja MirrorCam jeszcze w większym stopniu wspiera kierowcę podczas jazdy. Ramiona kamer zostały skrócone aż o 10 cm, a obraz, który widzi kierowca, ma znacznie lepsze parametry niż dotychczas.

Dzięki krótszym ramionom kamer kierowca może z łatwością wykonywać manewr cofania na wprost, ponieważ perspektywa, którą przedstawia obraz z kamer, jest bardzo zbliżona do perspektywy tradycyjnego lusterka.

Innym elementem, który wpływa na wzrost poziomu bezpieczeństwa, zwłaszcza w nocy są reflektory LED (dostępne, jako dodatek opcjonalny), które posiadają znacznie większą siłę światła niż reflektory ksenonowe.

Zapraszamy na dalszą kontynuację tego tematu w następnym artykule.

Share This Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>