Share This Post

Aktualności / Redakcyjny / Samochody ciężarowe

Coraz lżejsze pojazdy do wożenia materiałów sypkich

Coraz lżejsze pojazdy do wożenia materiałów sypkich

Eksperci mówią jasno — popyt na pojazdy zbiornikowe (tzw. silosy) w naszym kraju, póki co nie maleje. Największym zainteresowaniem cieszą się te, które oferowane są przez firmę Feldbinder i Spitzer.

Pojazdy zbiornikowe są kupowane nie tylko przez przedsiębiorstwa transportowe, ale także przez producentów takich materiałów jak: mąka, cement, gips oraz firmy budowlane.

Wśród  silosów znajdujących się na rynku, najbardziej popularne są te o pojemności od 34 do 39 m³, które są dedykowane przede wszystkim do przewozu cementu, wapna, gipsu oraz piasku.

W przypadku pojazdów samowyładowczych, czyli takich, w których silos jest podnoszony, największą popularnością cieszą się zbiorniki o pojemności od 45 do 66 m³. Tego rodzaju pojazdy wykorzystywane są najczęściej do transportu materiałów sypkich, począwszy od piasku, aż po granulat chemiczny.

Warto także dodać, że coraz częściej wybierane są silosy wykonane z aluminium, które coraz mocniej wypierają te zrobione ze stali. Producenci takich pojazdów prześcigają się w coraz to lżejszych konstrukcjach, zrobionych z aluminium lub jego stopów.

Jako przykład możemy podać markę Spitzer, która produkuje pojazdy zbiornikowe o bardzo niskiej masie własnej, która osiągnięta jest przez wykorzystanie aluminium nie tylko do budowy silosu, ale również do kilku innych elementów, które wchodzą w skład końcowego produktu.

Producenci takich pojazdów informują, że ich żywotność zależy przede wszystkim od jego eksploatacji. Warto dodać, że w pojazdach zbiornikowych, zazwyczaj nie ma skomplikowanej elektroniki lub jest jej bardzo niewiele, w związku z czym mogą one działać nawet przez ponad 20 lat.

Wyspecjalizowani w silosach

Spitzer jest jednym z najpopularniejszych producentów pojazdów zbiornikowych, który w tym roku będzie świętować swoje 150-lecie. Działalność została założona przez Johanna Spitzera w 1872 roku, która początkowo była sklepem ze sprzętem rolniczym oraz artykułami stalowymi.

W 1948 roku rozpoczęto produkcję przyczep rolniczych, która bardzo szybko przekształciła się w produkcję naczep drogowych, a także wszelkiego rodzaju wywrotek. Pierwsze pojazdy zbiornikowe wyprodukowano w 1950 roku i już wtedy Spitzer przeszedł do historii jako prekursor w tej dziedzinie.

Kilkadziesiąt modeli do wyboru

W ofercie marki Spitzer znajduje się niemal kilkadziesiąt modeli, wśród których znajdują się zarówno silosy leżące, jak i te podnoszone. W przypadku zbiorników leżących dostępne są wersje o pojemności od 25 do 64 m³, natomiast podnoszonych od 38 do aż 89 m³.

Poza pojazdami zbiornikowymi, w ofercie firmy znajdują się także kontenery, przyczepy oraz zabudowy silosowe na ciężarówki. Przedsiębiorstwo proponuje silosy wykonane ze stopu aluminium, których ściany mają grubość 5 mm.

Warto także dodać, że niemiecka firma w swojej ofercie ma cztery typy silosów:

  • przyczepy całopojazdowe oraz centralnoosiowe,
  • silosy montowane na ciężarówce,
  • naczepy ze zbiornikami leżącymi,
  • naczepy ze zbiornikami podnoszonymi.

Pojazdy lekkie i na lata

Druga z najpopularniejszych firm zajmujących się produkcją pojazdów zbiornikowych, czyli Feldbinder w swojej ofercie ma także wywrotki, zabudowy silosów wykonane z aluminium.

Przedstawiciele zapewniają, ze ich produkty charakteryzują się lekką konstrukcją oraz dużą ładownością. Dodatkowo gwarantują wysoką jakość swoich produktów: „Nawet po upływie dziesięcioleci nasze produkty będą niezawodne”.

Firma podkreśla także, że ich usługi nie mają terminu ważności bez względu na to czy będą to naprawy, serwis części zamiennych, czy konserwacja. Nie ma także znaczenia, czy jest to nowy pojazd, czy taki, który przejechał już dziesiątki tysięcy kilometrów.

Producent dostosowuje się do wszelkich wymagań swoich klientów, w związku z czym pojazdy są konfigurowane zgodnie z indywidualnymi oczekiwaniami. Zmiany mogą dotyczyć: objętości zbiornika, ilości oraz wielkości poszczególnych komór w silosie, wyposażenia, systemu luzowania, a także wielu innych elementów.

Warto także zaznaczyć, że produkcja zbiorników wykonywana jest przy użyciu najnowszych i najnowocześniejszych technologii. Niemiecki producent skupia się przede wszystkim na spełnieniu dwóch najważniejszych filarów:

  • wewnętrzna kontrola jakości począwszy od dostawy, aż po końcowy produkt,
  • regularne kontrole zewnętrzne przeprowadzane przez instytuty badawcze.

Taka polityka firmy sprawia, że jej produkty mogą być gwarancją na zgodność z przepisami i spełnianiem wszelkich norm ustawowych. Już od roku 1993 firma Feldbinder jest posiadaczem certyfikatu  DIN EN ISO 9001.

Share This Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>