Share This Post

Aktualności / Nieuws / Redakcyjny

Trzy zatrzymania ITD. Kary mogą wynieść nawet kilkadziesiąt tysięcy

Trzy zatrzymania ITD. Kary mogą wynieść nawet kilkadziesiąt tysięcy

Mimo bardzo wysokich kar, jakie grożą pośrednikom i kierowcom za nieprzestrzeganie przepisów drogowych, zły stan techniczny pojazdu i przekraczanie maksymalnej masy pojazdu, w dalszym ciągu dochodzi do wielu naruszeń, które na szczęście są wychwytywane przez funkcjonariuszy z Inspekcji Transportu Drogowego.

Pojazdy o zbyt dużej masie wpływają negatywnie na polskie drogi, które bardzo szybko się niszczą i tracą swoje pierwotne właściwości. Z tego względu inspektorzy z IDT patrolują drogi i przyglądają się pojazdom ciężarowym, które się po nich poruszają.

W przypadku jakichkolwiek podejrzeń pojazd jest zatrzymywany w celu przeprowadzenia dokładniejszej kontroli. Do najczęściej zatrzymywanych pojazdów z pewnością zaliczyć można tzw. „gruszki”, które przewożą beton, a także ciężarówki transportujące piach.

Pod koniec września Inspekcja Transportu Drogowego patrolowała drogę ekspresową S8 na odcinku niedaleko Radzymina. Właśnie na tym odcinku inspektorzy z Warszawy zatrzymali do kontroli drogowej betoniarkę czteroosiową.

Podczas działań okazało się, że waga pojazdu wynosiła ponad 38,5 tony, zamiast 34 ton, które są dopuszczalne dla tego samochodu. Tak duża masa spowodowała także przeciążenie nacisku osi napędowej na jezdnię. Wynosił on ponad 23 tony, zamiast dozwolonych 19 ton.

Zbyt duża waga to był tylko początek kłopotów kierowcy

W trakcie przeprowadzania szczegółowej kontroli wyszło na jaw bardzo wiele innych nieprawidłowości. Jedną z nich był brak tablicy rejestracyjnej z przodu pojazdu. Wykryto także nieszczelności w układzie wydechowym, zauważono także niedociągnięcia związane z oświetleniem.

W związku z tak licznymi usterkami uniemożliwiającymi dalszą jazdę inspektorzy zatrzymali dowód rejestracyjny pojazdu, a kierowcę ukarali aż dwoma mandatami karnymi.

Oczywiście ze względu na przekroczenie dozwolonej masy pojazdu, kierowcy zakazano dalszej jazdy, aż do momentu, kiedy betoniarka będzie miała właściwy tonaż.

Dodatkowo za wykryte podczas kontroli nieprawidłowości zostaną wszczęte postępowania administracyjne przeciwko przewoźnikowi na podstawie ustawy prawo o ruchu drogowym i ustawy o transporcie drogowym.

Warto dodać, że za powyższe przewinienia, przewoźnikowi grozi kara w wysokości nawet 20 tysięcy złotych.

Zbyt ciężka ciężarówka z Litwy

Ten sam zespół Inspekcji Transportu Drogowego z Warszawy, tego samego dnia i niemal w tym samym miejscu zatrzymał przeładowaną ciężarówkę, należącą do jednego z litewskich przedsiębiorców.

Pojazd ciężarowy przewoził artykuły spożywcze, a jego całkowita dopuszczalna masa powinna wynosić maksymalnie 7,5 tony, natomiast w tym przypadku było to aż 10,7 tony.

Kierowca został ukarany mandatem karnym, a także nie zezwolono mu na dalszą jazdę z powodu zbyt dużej masy. W związku z czym, konieczne było przeładowanie części ładunku na inny pojazd, aby ciężarówka uzyskała właściwy tonaż.

W tym przypadku również wszczęto postępowanie administracyjne wobec przewoźnika z Litwy, któremu grozi kara w wysokości 5 tysięcy złotych.

Piasek jest ciężki, trzeba uważać, ile się go sypie

Był to bardzo pracowity dzień nie tylko dla funkcjonariuszy ITD z Warszawy, ale również dla zespołu z warmińsko-mazurskiej Inspekcji Transportu Drogowego.

Tego dnia inspektorzy zatrzymali do kontroli czteroosiową wywrotkę, która przewoziła piach. Do zatrzymania doszło na trasie niedaleko Iławy.

Kierowca przed rozpoczęciem jazdy nie zabezpieczył przewożonego ładunku we właściwy sposób, czyli plandeką. Dodatkowo podczas ważenia, okazało się, że ciężarówka znacznie przekroczyła swoją dopuszczalną masę całkowitą.

Według przepisów wywrotka powinna ważyć maksymalnie 32 tony, natomiast podczas kontroli wyszło na jaw, że waży ona 36,7 tony. Co więcej, taki ładunek sprawił, że przekroczony został także dopuszczalny nacisk osi napędowych na drogę.

Zgodnie z informacją podaną przez inspektorów z Inspekcji transportu Drogowego, nacisk przekroczono o 4,1 tony.

Co więcej, podczas kontroli wykryto również inne nieprawidłowości, które świadczyły o złym stanie technicznym pojazdu. Stwierdzono duże wycieki oleju z silnika.

Oczywiście funkcjonariusze zakazali dalszej jazdy, a dowód rejestracyjny został zatrzymany. Dodatkowo inspektorzy nałożyli na kierowcę mandaty, stosowne do wykroczenia.

Przeciwko przewoźnikowi zostanie wszczęte postępowanie administracyjne, w którego skutek grozi mu kara pieniężna w wysokości 15 tysięcy złotych. Identyczna kara grozi także załadowcy, który odpowiedzialny był za załadunek piachu.

Share This Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>