Share This Post

Aktualności / Redakcyjny / Samochody ciężarowe

Przewoźnicy apelują — potrzebne dopłaty i zwolnienia z flotami ciężarówek na LNG

Przewoźnicy apelują — potrzebne dopłaty i zwolnienia z flotami ciężarówek na LNG

Jeszcze przed wybuchem wojny na Ukrainie, ceny skroplonego gazu ziemnego gwałtownie wzrosły.

Już tamtym czasie, czyli ponad rok temu, był to poważny problem dla wielu polskich firm, używających gazu, jako surowca lub nośnika energii, a także dla wielu firm transportowych, które zainwestowały we wzbogacenie swojej floty o ciężarówki napędzane LNG.

Oczywiście powody tych inwestycji były bardzo różne. Począwszy od chęci przejścia na działalność bardziej przyjazną dla środowiska, aż po spełnienie wymogów klientów z zachodu, którzy chcieli zredukować ślad węglowy swoich produktów.

Niektórzy z właścicieli firm transportowych starali się dostosować do zapowiadanego już unijnego pakietu fit for 55, a część z nich chciała po prostu zaoszczędzić, w związku z darmowymi przejazdami dla pojazdów LNG po drogach niemieckich.

Inwestycję związaną z zakupem pojazdów napędzanych gazem ziemnym podjęło mniej niż 100 przewoźników, a łączna ilość zarejestrowanych ciężarówek o takim napędzie nie łącznie przekracza 2500 egzemplarzy.

Co ważne, w gaz ziemny inwestowały także firmy paliwowe, które budowały lub modernizowały dotychczasowe stacje, aby wyposażyć je także w dystrybutory LNG.

Bez wątpienia byli to przedsiębiorcy, którzy zaangażowani byli w przedsięwzięcia wychodzące naprzeciw oczekiwaniom społecznym i prawnym pod względem ochrony środowiska.

Niestety, dzisiaj zmuszeni są do płacenia bardzo wysokiej ceny za swoją niezwykłą odwagę i chęć rozwoju. 

Ceny gazu od początku 2021 roku do dziś, wzrosły niemal 10-krotnie! Fakt, który jeszcze kilka miesięcy temu dawał pewną przewagę w przetargach, dziś jest niestety utrapieniem dla wielu przewoźników, którzy posiadają w swojej flocie pojazdy napędzane LNG.

Biorąc pod uwagę stawki gazu, jakie są obecnie na rynku, to użytkowanie takiego pojazdu może przynieść większe straty, niż gdyby nieużywany stał na parkingu firmowym.

Tak więc o przetrwaniu firmy tak naprawdę, decyduje jej zdolność finansowa, a dokładnie, fakt, czy przychody z innych działalności operacyjnych są w stanie pokryć straty.

Wcześniejsze apele w sprawie LNG bez echa

O możliwych scenariuszach rozwoju tej sytuacji, organizacja TLP (Transport i Logistyka Polska) informowała premiera Mateusza Morawieckiego i innych ministrów już w ubiegłym roku. Jednak wszelkie rozmowy okazały się bezskuteczne.

TLP poza słownymi zapewnianiami o rozumieniu, jak nieciekawie wygląda cała sytuacja, do dzisiaj nie doczekała się żadnej pisemnej odpowiedzi, ani działań ze strony władz. W związku z tym organizacja po raz kolejny wysłała pismo w tej sprawie, w którym podają także propozycje działań.

Bardzo pomocne mogłoby się okazać działania, które opierałyby się na rozwiązaniach, które zostały wprowadzone we Włoszech.

Mamy tutaj na myśli działania włoskiego urzędu regulacji energetyki, który odszedł od kształtowania stawek gazu od giełdowych notowań. Obecnie ceny gazu są określane w oparciu o kontrakty, które zawarte są z dostawcami tego surowca.

W naszym kraju jest możliwość wprowadzenia takiego właśnie rozwiązania, ponieważ dostawy gazu LNG dla PGNiG, a dokładnie do terminala zlokalizowanego w Świnoujściu są realizowane na podstawie 20-letniego kontraktu z Katarem.

Oczywiście stawki zawarte w umowie nie są aż tak wrażliwe na wszelkie zmiany, jak te na giełdach. Dodatkowo warto dodać, że w 2021 roku wydobyto aż 3 mld metrów sześciennych gazu ziemnego ze złóż zlokalizowanych w Polsce.

Postulaty o interwencję państwa

Zdaniem TLP, aby przeciwdziałać dalszym skutkom trudnej sytuacji na polskim rynku, konieczna jest natychmiastowa interwencja państwa, m.in.:

  • stworzenie dopłat do nabycia nowych środków transportowych z kategorii N3 (które są homologowane, jako pojazdy zasilane gazem ziemnym), których wartość nie przekracza 30% całkowitych kosztów kwalifikowanych, jednak nie więcej niż 100 tys. zł na jedną ciężarówkę,
  • zwolnienia z opłat paliwowych gazu ziemnego przyznawane na 5 lat,
  • zwolnienia z opłat związanych z użytkowaniem dróg dla pojazdów zasilanych LNG, które zakupione były po 2020 roku,
  • wydłużenie okresu między kolejnymi obowiązkowymi badaniami zbiorników na gaz ziemny z 12 do 48 miesięcy,
  • stworzenie rozwiązań, które zabezpieczą użytkowników pojazdów napędzanych gazem LNG, przed gwałtownym zrostem cen, poprzez rekompensaty.

Pozostałe postulaty zawarte są w oficjalnym piśmie skierowanym do premiera Mateusza Morawieckiego.

Share This Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>