Share This Post

Aktualności / Nieuws / Redakcyjny

Pomorska Miss Scania 2022 – jubileuszowa, rekordowa edycja oraz jej zwycięzcy

Pomorska Miss Scania 2022 – jubileuszowa, rekordowa edycja oraz jej zwycięzcy

Wybór Miss Scania organizowany na Pomorzu, jest niezwykle wyjątkowym wydarzeniem, które każdy miłośnik zlotów ciągników siodłowych powinien wpisać w swoim kalendarzu. Oczywiście jak sama nazwa przedsięwzięcia wskazuje, zapraszane są tam wyłącznie pojazdy ciężarowe jednej marki.

Pomimo tego, że impreza utrzymywana jest w raczej kameralnym charakterze, a  na miejscu można odczuć typowo branżową atmosferę, to w tym roku zorganizowano już dwudziestą edycję. Co więcej, w bieżącym roku udało się zebrać rekordową ilość pojazdów marki Scania.

Wyjątkowe wydarzenie w kalendarzu transportowych zlotów

Zlot odbył się 3 września 2022 roku, przed jednym z oddziałów serwisu Scania Polska, który mieścił się w Gdańsku. W godzinach południowych, przed placówką zebrało się ok. 90 kierowców, którzy chcieli zaprezentować swoje pojazdy.

Oczywiście przydomek „Pomorska” pochodzi bardziej od lokalizacji całego wydarzenia, ponieważ ciężarówki przyjeżdżają tutaj z niemal całej Polski, m.in. z Mazowsza, Wielkopolski, czy Podlasia, choć trzeba przyznać, że reprezentacja północnej części kraju była w tym roku dominująca.

Przewaga pomorskiej delegacji oznacza, że duża część ciężarówek posiadała charakterystyczne skandynawskie konfiguracje, dodatkowo można było również spotkać pojazdy, które na co dzień pracują z tzw. kontenerowymi stonogami.

Skromny udział klasyków

Miłośnicy ciągników siodłowych, mogli spotkać nie tylko modele, które dopiero co zjechały z taśmy produkcyjnej, ale również te, posiadające miliony przejechanych kilometrów na swoim liczniku.

Warto wspomnieć, że pojawiła się również Scania z serii Super, czyli pierwsza zmodyfikowana ciężarówka, która jest przedstawicielką najnowszej generacji pojazdów pochodzących od tego producenta. Była to ciężarówka w niebiesko-czarnych barwach i należała do firmy IW Met. Co ciekawe, ciągnik został odebrany niecałe dwa tygodnie temu.

W Gdańsku można było również spotkać najnowsze V-ósemki, które posiadały niemal cały przekrój dostępnych mocy (od 530 KM do 770 KM).

Niestety, bardzo skromnie wyglądała za to reprezentacja klasyków, ponieważ spotkaliśmy wyłącznie jeden tak pojazd.

Był to ciągnik podwójnie historyczny, ponieważ mamy tutaj na myśli Scanię 143M 500 pochodzącą z firmy J.M. Gaj. Trzeba przyznać, że była to wyróżniająca się ciężarówka, która miała dwusuwowy silnik wysokoprężny V6 od marki Detroid Diesel umieszczony na tylnym podeście.

Nagrodzono najlepsze ciągniki siodłowe

Co roku przyznawane są nagrody dla najbardziej wyróżniających się pojazdów, tak było i w tym roku. Laureat wybierany jest przez specjalne jury, w skład którego wchodzą przedstawiciele mediów z branży transportu ciężarowego.

W tym roku główna nagroda, czyli tytuł Pomorskiej Miss Scania 2022 został przyznany ciągnikowi Scania 590S Highline, który należy do firmy Bartosz Popławski Transport. Warto także dodać, że zwycięzca triumfował również w poprzednim roku.

Z pewnością jest to zasługa zdumiewającego i historycznego malowania, które przedstawia ciężarówki wchodzące w skład floty, która była prowadzona przez dziadka przewoźnika. Trzeba przyznać, że ciężarówka zrobiła ogromne wrażenie także na nas.

Kolejną nagrodą był tytuł Miss Publiczności. Zwycięzca tej nagrody jest wybierany na podstawie otwartego głosowania, w którym biorą udział uczestnicy imprezy. Laureatem tego wyróżnienia została Scania R580 przystosowana do transportu drewna. Ciężarówka należy do firmy Timberfast, a jej wygląd utrzymywany jest w stylu skandynawskim.

Nagroda dla Najlepszego Pojazdu Specjalistycznego przyznana została ciągnikowi Scania  R500 z firmy IMO, który na co dzień służył do transportu kontenerów hakowych. Warto dodać, że ten egzemplarz z pewnością należy do „oldschoolowego” stylu tuningowania, ze względu na kultowy już bagażnik dachowy.

Nagrodzono również Scanię R580 Topline należącą do firmy Elltrans, która otrzymała tradycyjną Nagrodę Dyrektora Oddziału Scania Polska w Gdańsku. Była to ciężarówka, która kursuje na trasach prowadzących do Skandynawii, o czym świadczyła trzecia oś wleczona (typowe dla takiej konfiguracji).

Oczywiście w tym roku również nie mogło zabraknąć najważniejszej części wydarzenia, czyli parady wszystkich wystawionych ciężarówek po głównych ulicach Gdańska. Warto wspomnieć, że brała w niej udział również elektryczna Scania 25P, a za jej kierownicą siedział zwycięzca konkursu Pomorska eMiss Scania 2022.

Udział w tym konkursie brały wirtualne ciężarówki, które przygotowane były w Euro Truck Simulatorze, a główną nagrodę otrzymała Scania 144L należąca do wirtualnej firmy S.T WrzesienTrans.

Share This Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>