Share This Post

Aktualności / Redakcyjny / Samochody ciężarowe

Już 1 września wchodzą w życie duże zmiany dla kierowców. To pilotażowy program

Już 1 września wchodzą w życie duże zmiany dla kierowców. To pilotażowy program

W poprzednich artykułach pisaliśmy o zmianach, które będą dotyczyć kierowców, którzy realizują przewozy na terenie Hiszpanii, jednak istotne zmiany pojawiają się także w naszym kraju.

Zapewne wielu z was myśli, że chodzi o kolejne podwyżki mandatów lub punkty karne, jednak nie tym razem. Mamy tutaj na uwadze zmiany dotyczące przejść granicznych.

Od pierwszego dnia września 2022 roku zmienią się zasady odprawiania pojazdów ciężarowych, które przekraczają granicę polsko-ukraińską. Wprowadzone zmiany są niezwykle ważne, dlatego każdy kierowca lub przewoźnik powinien je poznać.

Połączenie trzech elementów, a mianowicie: Ministerstwa Finansów ze zmianami dla kierowców i dniem 1 września, nigdy nie brzmi dobrze, a kierowcy zwykle bardzo się ich obawiają.

Warto jednak zaznaczyć, że zmiana wprowadzona od września, powinna przynieść wiele korzyści. Należy także podkreślić, że sprawa nie będzie dotyczyć wszystkich kierowców, ale wyłącznie tych, którzy siedzą za kierownicą pojazdów ciężarowych.

Głównym założeniem prowadzonych zmian ma być przyspieszenie ruchu tranzytowego na granicy z Ukrainą. Niestety od dłuższego już czasu kierowcy zmuszeni są do stania w wielogodzinnych korkach, co ma duży wpływ na pracę przedsiębiorstw transportowych.

Do 7,5 tony i powyżej 7,5 tony. Od dopuszczalnej masy całkowitej zależy wybór przejścia granicznego

Tak jak wspominaliśmy powyżej, wraz z rozpoczęciem się roku szkolnego, czyli od 1 września, rusza nowy pilotażowy program procedur, które związane są z przejściem granicznym między Polską a Ukrainą.

Plany Ministerstwa Finansów zakładają zmianę dotychczasowych zasad odprawiania pojazdów ciężarowych. Warto dodać, że samochody o dopuszczalnej masie całkowitej poniżej 7,5 tony będą mogły się odprawić wyłącznie na czterech przejściach granicznych: Budomierz – Hruszew, Zosin – Ustiług, Dołhobyczów – Uhrynów i Krościenko – Smolnica.

W przypadku pojazdów, których dopuszczalna masa całkowita przekracza wartość 7,5 tony, będą musiały udać się na jedno z poniższych przejść granicznych:

  • Medyka – Szeginie,
  • Korczowa – Krakowiec,
  • Hrebenne – Rawa Ruska,
  • Dorohusk – Jagodzin.

Od nowych zasad jest jeden wyjątek, a dotyczy typu towarów

Jak w niemal każdych obowiązujących przepisach, tutaj również określone wyjątki od nowo obowiązujących zasadach. W tym przypadku, regulacje wskazały wyłącznie jeden wyjątek, a dotyczy on pojazdów ciężarowych, które zajmują się przewozem ładunków będących pod kontrolą jednej z poniższych instytucji:

  • Państwowa Inspekcja Weterynaryjna (PIW),
  • Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa (PIORiN),
  • Inspekcji Jakości Handlowej Produktów Rolno-Spożywczych (IJHARS),
  • Państwowa Inspekcja Sanitarna (PIS).

W przypadku tych ładunków odprawa samochodu ciężarowego może odbyć się na dowolnym przejściu granicznym.

Chodzi o usprawnienie ruchu

Dotychczas niemal 2,1 tys. pojazdów ciężarowych stało w ogromnych korkach, a czas oczekiwania na odprawę wynosił aż 92 godziny. W związku z aż tak długim czasem, związanym z przejściem granicznym, wprowadzono nowe pilotażowe zasady przeprowadzania odprawy.

Warto zatem informować kierowców, o nowych zasadach, które zaczęły obowiązywać od 1 września 2022 roku z co najmniej dwóch powodów.

Jednym z nich jest uświadomienie kierujących pojazdami ciężarowymi, aby podczas realizacji przewozów wybierali właściwy punkt przejścia granicznego.

Niestety, pomyłka może kosztować kierowcę dość sporą stratę czasu, a przedsiębiorstwo utratę potencjalnych pieniędzy, ponieważ jeśli wybiorą niewłaściwe przejście graniczne, to po prostu nie zostaną odprawieni.

Drugim powodem jest znaczne usprawnienie pracy strażników, a także odprawy ciężarówek. Jest to niezwykle ważne, ponieważ tak jak wspominaliśmy wcześniej, obecna sytuacja jest wręcz dramatyczna i daleka od ideału.

Zapewne wielu z was zastanawia się, skąd pojawił się pomysł na rozdzielenie przejść granicznych według dopuszczalnej masy całkowitej.

Niestety, sytuacja była bardzo niepokojąca, a wystarczy poszukać informacji lub zdjęć z przejścia granicznego w Dorohusku. Rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Lublinie donosi, że jeszcze pod koniec sierpnia na odprawę po polskiej stronie czekało aż 260 pojazdów ciężarowych, w związku z czym, czas oczekiwania mógł wynieść do 9 godzin.

Zdecydowanie gorzej wyglądała sytuacja po stronie ukraińskiej, gdzie w kolejce do przejścia granicznego stało 2,1 tys. ciężarówek, a czas oczekiwania liczony jest już w dniach!

Share This Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>