Share This Post

Aktualności / Redakcyjny / Samochody ciężarowe

Autostrady w Polsce 2022 – jak przebiega budowa autostrad i dróg ekspresowych?

Autostrady w Polsce 2022 – jak przebiega budowa autostrad i dróg ekspresowych?

Autostrady i drogi ekspresowe na terenie naszego kraju bardzo prężnie się rozwijają. W ostatnich latach oddano do użytku setki kilometrów dróg tej kategorii. W tym artykule przedstawimy najważniejsze informacje związane z budową nowych i długo wyczekiwanych tras.

W ciągu 2022 roku planowane jest oddanie do użytku autostrad i dróg ekspresowych o łącznej długości 361 km. Osiągnięcie takiego wyniku sprawi, że będzie to wartość zbliżona do zeszłorocznej, kiedy to oddano 374 km dróg.

Dodatkowy odcinek autostrady A1

W bieżącym roku prawdopodobnie zostanie oddana do użytku druga jezdnia autostrady A1 na ostatnim budowanym odcinku, który przebiega między Piotrkowem Trybunalskim i Kamińskiem, a jego długość wynosi ok. 25 km.

Warto także dodać, że wszystkie odcinki A1, które zostały udostępnione pod koniec roku 2021, na zasadach przejezdności będą już całkowicie ukończone.

Zakończenie budowy autostrady A1 sprawi, że swobodnie będzie można pokonać trasę z Gdańska aż do granicy z Czechami, która wynosi 567 km. Z ciekawostek, możemy dodać, że na odcinku między Tuszynem i Częstochową, a także na dwóch innych odcinkach zlokalizowanych na terenie śląska będzie można poruszać się po aż trzech pasach ruchu.

Niestety, jest i zła wiadomość. Prawdopodobnie konieczne będzie rozebranie fragmentu drogi między Pyrzowicami a Piekarami Śląskimi, którego długość wynosi ok. 10 km. Jest to konieczne, ponieważ wykonana 10 lat temu budowa nasypów, została wykonana z wadliwych materiałów.

Do budowy tego odcinka wykorzystano popiół z elektrociepłowni, który pochodzi z procesów spalania (przede wszystkim węgla). Materiał posiadał niezbędne atesty związane z brakiem reaktywności z wodą, jednak mimo to powstały pęcznienia o dość sporej objętości.

Będzie to wiązało się z dość poważnym remontem, ponieważ ściągnięcie nawierzchni drogi może okazać się niewystarczające.

S17 połączy się z autostradą A2 i trasą ekspresową S2

Warto także wspomnieć o drodze ekspresowej S17, która połączy dwa ważne szlaki komunikacyjne.

W tym roku planowane jest oddanie do użytku odcinka o długości 2,5 km, przebiegającego od węzła Lubelska (połączenie autostrady A2, S2 i S17) do węzła, w którym krzyżuje się droga ekspresowa S17 z drogą krajową nr 92.

Niestety, dalszy odcinek trasy, który ma stanowić część obwodnicy przebiegającą po wschodniej części stolicy, będzie ukończony za kilka lat. Wpływ na takie opóźnienie mają problemy związane z wydaniem decyzji środowiskowej.

A18 – rozpoczęcie budowy jednej z najważniejszych autostrad w Polsce

Teraz informacja, na którą czekał wielu polskich kierowców. Już tej jesieni ma zostać oddany pierwszy fragment autostrady A18 o długości 22 km. Odcinek będzie przebiegać z Żar do Iławy.

Była to długo wyczekiwana zmiana, ponieważ wcześniej droga była wykonana z charakterystycznych płyt, która negatywnie wpływała na zawieszenie samochodów. Co ciekawe, trasa uzyskała tytuł „najdłuższych schodów Europy”.

Obecnie pozostało zaledwie 200 metrów starej powierzchni, tuż przy przejściu granicznym. Po zakończeniu inwestycji autostrada A18 będzie dużym ułatwieniem dla podróżujących ze stolicy Niemiec do południowej części Polski.

S19 via Carpatia pozwoli skrócić czas przejazdu

Dodatkowo w 2022 roku udostępniona będzie cała trasa łącząca Lublin i Rzeszów, czyli słynna via Carpatia (droga ekspresowa S19). W poprzednim roku oddano aż 10 odcinków tej drogi, natomiast pozostałe 2 fragmenty miały zostać otwarte w bieżącym roku.

Wiosną, a dokładnie 23 maja otwarto długo wyczekiwaną drogę, która połączyła najważniejsze miasta z województwa lubelskiego i podkarpackiego. To rozwiązanie sprawiło, że podróż z centrum Lublina do centrum Rzeszowa nie powinna być dłuższa niż dwie godziny.

S61 via Baltica – otwarcie trzech fragmentów

Do innych ważnych inwestycji należy droga ekspresowa S16, czyli via Baltica. W tym roku planowane jest udostępnienie kilku kilometrów tej trasy. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad planuje otworzyć brakujące odcinku na trasie ze Szczuczyna do granicy z Litwą (ich długość wynosi ok. 67 km).

Oczywiście w 2022 roku powstało lub zakończy się wiele innych inwestycji, jednak o nich wspomnimy w kolejnym artykule.

Share This Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>