Share This Post

Aktualności / Nieuws / Redakcyjny

Powody, dla których lepiej wynająć naczepę niż kupować

Powody, dla których lepiej wynająć naczepę niż kupować

W branży transportów drogowych nie liczą się wyłącznie nowoczesne, ekonomiczne i bezawaryjne pojazdy, a również to, co ciągną, a mianowicie naczepa.

Jest to ważne szczególnie podczas transportu produktów spożywczych, kiedy istotne jest zachowanie odpowiednich warunków chłodniczych, aby utrzymać ich świeżość.

Wielu właścicieli firm transportowych zapewne zastanawia się, czy warto kupić odpowiednią naczepę? Jest to dość spory wydatek, a niektóre przedsiębiorstwa nie korzystają z nich przez cały rok. Zatem może lepiej ją wypożyczyć?

Jak wiemy, każdy biznes jest inny, dlatego ciężko jednoznacznie stwierdzić, co powinni wybrać przewoźnicy. W tym artykule przedstawimy argumenty, które przemawiają za wynajmowaniem naczep.

Naczepa pracuje wtedy, kiedy jest potrzebna

W przypadku, gdy działalność firmy nie jest nastawiona wyłącznie na przewozy produktów spożywczych, wymagających specjalnych warunków, to zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie wynajem.

Janusz Rachwał z Truck Care zaznacza, że jeśli pojazd lub naczepa stoi na firmowym parkingu, to automatycznie nie zarabia. A jak powszechnie wiadomo, nie w każdym biznesie dany sprzęt wykorzystywany jest przez cały rok.

Właśnie z tego powodu w ofercie firmy Truck Care pojawiają się zarówno wynajmy krótkoterminowe, jak i długoterminowe.

Dzięki takiemu rozwiązaniu przewoźnik może ponosić koszty posiadania takiego pojazdu, wyłącznie w okresie jego użytkowania, a to pozowała na generowanie znacznych oszczędności.

Brak ryzyka związanego z awariami i kosztami napraw

Bardzo istotnym argumentem przemawiającym na korzyść wynajmu naczep chłodniczych jest zapewnienie nie tylko pojazdu, ale również całego spektrum usług towarzyszących, np. samochód zastępczy, serwisy techniczne, wymiana opon, czy ubezpieczenie.

Przedstawiciel firmy Truck Care podkreśla, że w przypadku posiadania naczepy-chłodni na własność, to właściciel ponosi koszta związane z awariami i kosztami naprawy.

Korzystając z usług wynajmu, przewoźnik nie musi martwić się o wszelkiego rodzaju naprawy, czy serwisy, to wszystko leży po stronie firmy, która zajmuje się wynajmem.

Oczywiście należy podkreślić, że naczepa-chłodnia nie jest zwykłą naczepą, dlatego należy się liczyć, że z bardziej skomplikowanymi awariami, które mogą być bardzo kosztowne.

Rachwał dodaje także, że ze względu na dodatkowe elementy, serwisowanie jest droższe, co może obciążyć budżet przedsiębiorstwa. Dodatkowo awaria chłodni może sprawić, że specjalne warunki przewozu zostaną zachwiane, w związku z czym, przewożony ładunek nie będzie nadawać się wówczas do sprzedaży.

Pewna opcja na niepewnym rynku

Ze względu na szybkie zmiany rynkowe, trudno, aby firma transportowa nastawiła się wyłącznie na jeden rodzaj transportu. Coraz częściej widoczne są wahania popytu oraz cykle koniunktury.

Tutaj również widoczne są korzyści płynące z wynajmu naczep. Firmy mogą swobodnie przystosować się do zmian zachodzących na rynku i znacznie bardziej elastycznie na nie reagować.

W przypadkach posiadania takiego pojazdu lub długoterminowego leasingu, jego sprzedaż jest działaniem, które czasami wymaga czasu, a nie zawsze idzie w parze z oczekiwanym rezultatem i oszczędnościami.

Przedstawiciel Truck Care informuje, że w przypadku krótkoterminowego wynajmu, klient może zwrócić wynajęty pojazd, jeśli jego działalność uległa zmianie.

Takie rozwiązanie chroni także przed zamrożeniem kapitału firmy i koniecznością utrzymywania urządzeń, których już nie potrzebuje.

Wiek ma znaczenie

Warto także wspomnieć, że w przypadku wynajmu, klient otrzymuje praktycznie nowe pojazdy.

Rychwał podkreśla, że w ich firmie, średnia wieku naczep wynosi około 14 miesięcy, zatem są to pojazdy charakteryzujące się najnowocześniejszą konstrukcja, bezawaryjnością i dużą wydajnością.

Co ważne, najnowsze naczepy wyposażone są w efektywne układy chłodnicze, które w połączeniu z bardzo dobrą izolacją, specjalnie dostosowanymi oponami o niskich oporach toczenia sprawiają, że ich eksploatacja jest znacznie tańsza od starszych egzemplarzy.

Wynajem naczepy korzystne dla finansów

Proces wynajmu naczepy to stały miesięczny wydatek, który można zawrzeć w budżecie firmy. Niezmienny koszt sprawia, że zdecydowanie łatwiej zarządzać płynnością finansową w firmie, a także wyceniać realizowane usługi.

Dodatkowo wyeliminowanie kosztów związanych z serwisowaniem i naprawami pojazdu sprawiają, że przewoźnik otrzymuje usługę, która gwarantuje mu same korzyści.

Rachwał informuje, że miesięczny koszt wynajmu nowoczesnych naczep-chłodni, pochodzących od renomowanych europejskich producentów zaczyna się od 1090 euro netto.

Share This Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>