Share This Post

Aktualności / Redakcyjny / Samochody ciężarowe

Producenci ciężarówek podsumowują pierwsze półrocze. Niektórzy ze spadkami nawet o jedną trzecią

Producenci ciężarówek podsumowują pierwsze półrocze. Niektórzy ze spadkami nawet o jedną trzecią

Ten rok nie jest zbyt sprzyjający dla większości z nas, wysoka inflacja, stale rosnące ceny materiałów i energii sprawia, że wiele przedsiębiorstw odnotowuje spadki zysku. Dodatkowo w dalszym ciągu pojawiają się problemy z dostawą komponentów, które znacząco wpływają na branżę produkcji i sprzedaży pojazdów ciężarowych.

Niestety, dla wielu producentów, pierwsze półrocze 2022 roku zakończyło się ze znacznymi spadkami zysku, a z kolei dla innych był to dobry okres.

Scania z zyskiem niższym o jedną trzecią

Koncern Scania, w pierwszej połowie tego roku odnotowała zysk netto o wartości 4,824 mld koron szwedzkich, czyli ok. 462 mln euro. Jest to wartość o ponad 33% niższa niż rok temu.

Warto zaznaczyć, że wyniki grupy Traton wykazują, że aktywność gospodarcza firmy nadal jest wysoka, pomimo niesprzyjających warunków (trwającej wojny na Ukrainie, wzrostu inflacji oraz stóp procentowych, a także nadal panującej pandemii).

Ogólne przychody firmy utrzymywały się w pierwszym półroczu przy wartości ponad 74 mld koron szwedzkich, czyli 6,96 mld euro. Natomiast zysk operacyjny spadł o niemal 42% do kwoty 5,65 mld koron szwedzkich (ok. 528 mln euro).

W ciągu sześciu pierwszych miesięcy bieżącego roku firma dostarczyła 34 801 egzemplarzy, czyli o ponad 26% mniej niż w analogicznym okresie w 2021 roku.

Sprzedaż MAN-a spadła

Koncern MAN Trucks & Bus także odnotował gorszą sprzedaż w pierwszej połowie 2022 roku. Zysk ze sprzedaży wyniósł 5 mld euro, czyli zdecydowanie mniej niż jeszcze rok temu.

Spadek wartości sprzedaży był do przewidzenia, ponieważ w marcu, fabryki koncernu miały sześciotygodniowy przestój, z powodu braku dostaw półprzewodników spowodowanych wybuchem wojny za naszą wschodnią granicą.

Zysk operacyjny za pierwsze półrocze 2022 roku nadal wynosił 34 mln euro. Natomiast poza spadkiem sprzedaży, na jego wartość wpływ miały przede wszystkim wzrost cen energii i materiałów.

Łączna sprzedaż nowych pojazdów ciężarowych, dostawczych i autobusów wyniosła 35 tys. egzemplarzy, czyli o 26% mniej niż rok wcześniej. Dokładniejsze statystyki pokazują, że sprzedaż pojazdów ciężarowych spadła 30% a samochodów dostawczych o 18%.

Co ciekawe, sprzedaż części zamiennych oraz usług warsztatowych w pierwszym półroczu 2022 roku wzrosła o 13% w ujęciu rok do roku.

Sytuacja Iveco

Nieco lepiej wygląda sytuacja Grupy Iveco, która zakończyła pierwsze półrocze 2022 roku ze skonsolidowanymi przychodami o 1,5%

wyższymi niż w poprzednim roku i wyniosły ok. 3,4 mld euro. Z danych firmy wynika również, że skorygowany zysk netto osiągnął poziom 60 mln euro.

Dyrektor generalny koncernu Iveco, Gerrit Marx zaznacza, że drugi kwartał zgodnie z przewidywaniami był bardzo dużym wyzwaniem dla wielu koncernów. To właśnie wtedy pojawiły się problemy z ciągłością łańcucha logistyczno-produkcyjnego, niestabilnością polityczną na świecie, a także ze wzrostem cen surowców i energii.

W przypadku światowej sprzedaży, włoskiego producenta pojazdów ciężarowych, spadła ona o 10% w porównaniu do roku 2021. Jeśli chodzi o sprzedaż lekkich ciężarówek, odnotowano spadek o 12%, natomiast pojazdów średnich i ciężkich o 7%.

Warto zaznaczyć, że w Europie sytuacja jest znacznie poważniejsza. Ilość zamówień na nowe pojazdy spadła o 18%,  w tym pojazdy średnie i ciężkie o 2% i lekkie o 24%.

Mniej zamówień na Volvo, ale zyski wzrosły

Popyt na pojazdy marki Volvo był znacznie silniejszy niż podaż, a wszystko przez ograniczone łańcuchy dostaw. Szwedzki koncern znacznie zmniejszył ilość przyjmowanych zamówień, ze względu na wydłużone terminy dostaw, wyższe koszta, a także rosnącą inflację.

Z danych przedstawionych przez firmę, w okresie kwiecień-czerwiec zauważalny jest spadek liczby zamówień o 8%, których liczba wyniosła 53 388 egzemplarzy. Warto dodać, że pomimo spadku zamówień, liczba dostaw wzrosła o 33%.

Udział koncernu Volvo Trucks w całym rynku pojazdów ciężarowych do maja wzrósł z 15,1% do 19,3%. Co ciekawe, udział w rynku elektrycznych samochodów ciężarowych spadł o ponad 6,5% (39,9%).

Share This Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>