Share This Post

Aktualności / Redakcyjny / Samochody ciężarowe

Próba elektrycznej ciężarówki z akumulatorem rusza w drogę

Próba elektrycznej ciężarówki z akumulatorem rusza w drogę

Departament Transportu Wielkiej Brytanii (BfT) finansuje projekt Battery Electric Truck, w ramach którego eksploatowanych będzie 20 ciężarówek DAF LF Electric przystosowanych pod zabudowę.

Jest to jedno z największych testowych wdrożeń bezemisyjnych pojazdów w tym kraju, które przeprowadzane będzie wraz z organami publicznymi, takimi jak: władze lokalne oraz National Health Service (NHS) w ramach Prób Akumulatorowej Elektrycznej Ciężarówki (Battery Electric Truck Trial – BETT).

Pojazd próbny BETT

Pojazdy BETT będą teraz użytkowane w normalnych warunkach i będą wykonywały codzienne prace, przy jednoczesnym gromadzeniu danych, które będą przedstawione przyszłym operatorom flotowym, aby stymulować przyszłą sprzedaż bateryjnych pojazdów ciężarowych.

Rząd Wielkiej Brytanii postawił wysoką poprzeczkę, jeśli chodzi o sprzedaż pojazdów zeroemisyjnych, natomiast eksperci liczą, że BETT przyspieszy przejście na ekologiczny transport ciężarowy.

Jednym z najbardziej istotnych partnerów, którzy współpracują z BETT, jest NHS Supply Chain, który przy wsparciu Prohire Ltd. oferuje usługi finansowania i konserwowania. Do nich ma trafić osiem podwozi ciężarowych DAF LF Electric wyposażonych w zabudowę chłodniczą.

Kolejne pięć egzemplarzy trafi do lokalnych Trustów NHS, natomiast pozostałe siedem będzie użytkowane przez dwie Organizacje Ramowych Władz Lokalnych, które zajmują się dostawami szkolnych materiałów oraz zastosowaniami logistycznymi.

Warto zaznaczyć, że wszystkie pojazdy biorące udział w teście będą oznaczone charakterystycznym logo Battery Electric Truck Trial.

BETT jest przedsięwzięciem wycenianym na kwotę 10 mln GBP, czyli ponad 5,6 mln złotych. Zajmuje się kompleksowymi rozwiązaniami, które zapewniają nie tylko pojazdy, ale również niezbędną infrastrukturę do ładowania, konserwację i naprawy, a także szkolenia kierowców.

Battery Electric Truck Trial jest także częścią rządowych projektów o łącznej wartości 20 mln GBP, które dotyczą zeroemisyjnego transportu drogowego, który ma być dostarczony przy użyciu SBRI, czyli Inicjatyw Badań Małych Przedsiębiorstw.

Leyland Trucks, który zlokalizowany jest w Lancashire, gdzie produkowane są pojazdy DAF LF Electric, współpracuje z CENEX, czyli organizacją, która prowadzi badania i zajmuje się doradztwem przy tworzeniu raportu i strony internetowej BETT.

Trudy Harrison, która jest Ministrem transportu w Wielkiej Brytanii, zaznaczyła, że w dalszym budowaniu zaufania dla pojazdów zeroemisyjnych, konieczne jest pokazywanie technologii związanej z bardzo wydajnymi akumulatorami, które sprawdzą się w wymagających i rzeczywistych warunkach.

W dalszej wypowiedzi podkreśla:

 „Jestem szczęśliwa i jednocześnie bardzo podekscytowana, że mogę widzieć coraz większą ilość ciężarówek bezemisyjnych, które pojawiają się na brytyjskich drogach, dzięki wsparciu rządowych testów o wartości 20 mln funtów. To wszystko sprawi, że już wkrótce zrozumiemy, jakie korzyści płyną z nowych technologii”.

Na końcu wypowiedzi, zaznaczyła, że rewolucja elektryczna, pozwoli zwiększyć ilość zielonych miejsc zarówno w miastach, jak i wsiach w Wielkiej Brytanii.

Infrastruktura ładowania

Battery Electric Truck Trial będzie przeprowadzać także dokładne analizy podczas ładowania pojazdów. Podczas przedsięwzięcia wykorzystywane będzie 14 urządzeń przeznaczonych do ładowania akumulatorów PACCAR.

Moc jednostek będzie wynosić od 22 kW do nawet 180 kW i będą rozmieszczone w 13 miejscach, w taki sposób, aby zabezpieczyć wszelkie potrzeby użytkowników i jednocześnie zapewnić szerokie spektrum danych.

Szkolenie kierowców

W ramach kompleksowych rozwiązań, wszystkim użytkownikom pojazdów elektrycznych BETT jest zapewnienie szkoleń dla kierowców przez Akademię DAF.

Warto także dodać, że szkoleniowcy zostali zobligowani do stałego wsparcia kierowców w przypadku nagłych sytuacji, oczywiście zgodnie z wymaganiami podczas próby.

Wsparcie serwisowe

Pojazdy Battery Electric Truck Trial otrzymują także pełne wsparcie serwisowe od sieci dealerów marki DAF, szczególnie w siedmiu najważniejszych lokalizacjach, gdzie w każdej z nich pracuje dwóch techników DAF, wykwalifikowanych pod kątem konserwacji IMI na poziomie 3, a także po przeszkoleniu z wiadomości na temat produktów LF Electric.

Koncern DAF Trucks już zaczął wprowadzać specjalne szkolenie dedykowane dealerom, które będzie dotyczyć pojazdów elektrycznych. Warto zaznaczyć, że już 36 pracowników sieci DAF zdobyło kwalifikacje IMI na poziomie 2 lub 3.

Zbudowany w Wielkiej Brytanii

Budową pojazdów dystrybucyjnych LF, w tym również LF Electric zajmuje się firma Leyland Trucks, który od niedawna jest produkowany w jednym z najnowocześniejszych zakładów w Lancashire.

Share This Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>