Share This Post

Aktualności / Nieuws / Samochody ciężarowe

Gdy przewoźnik wprowadził to rozwiązanie – kierowcy byli zachwyceni

Gdy przewoźnik wprowadził to rozwiązanie – kierowcy byli zachwyceni

Jedna z większych skandynawskich firm, która zajmuje się produkcją stali, wdrożyła w 2021 roku nowy system widoczności łańcucha dostaw. Głównym celem wprowadzenia platformy, było zaspokojenie ciekawości klientów, którzy mogli teraz śledzić informacje dotyczące dostaw w czasie rzeczywistym.

Bardzo szybko okazało się, że nowy system visibility przynosi wiele korzyści także przewoźnikom, którzy wykonują przewozy dla tej firmy, a kierowcy byli nim niemal zachwyceni.

Technologia bardzo szybko została zauważona przez polskie firmy, m.in. Mexem Sp. z o.o., która dostrzegła bardzo wiele płynących korzyści. Flota przedsiębiorstwa składa się z około 100 pojazdów ciężarowych, a dodatkowo korzysta z 450 ciężarówek, które należą do mniejszych podwykonawców.

Warto podkreślić, że prawie codziennie jeden z tych pojazdów realizuje przewóz rudy żelaza ze szwedzkich hut do Polski.

Przedstawiciel firmy Mexem podkreśla, że w tej branży ważne jest być zawsze na czas, ponieważ stalownia nie może wyłączyć swojego pieca, z powodu opóźnień transportu.

Firma jest bardzo dumna ze swoich osiągnięć, a także z poziomu zadowolenia swoich klientów, które udało im się osiągnąć dzięki zaufaniu do kierowców i podwykonawców, których zatrudnia.

Niestety, bycie na czas, to w ostatnim czasie zadanie, które było bardzo trudne do wykonania.

Irytujące rozmowy telefoniczne odeszły w przeszłość

Wcześniej wspominaliśmy, że w branży stalowej liczy się czas i punktualność, dlatego spedytorzy bardzo często dzwonili do kierowców, aby dokładnie śledzić ich położenie.

Marcin Kamiński z firmy Mexem podkreśla, że do tej pory było to niezwykle problematyczne i czasochłonne, a kierowcy bardzo często skarżyli się na zbyt dużo telefonów, które z czasem stawały się irytujące.

„Obecnie nasi klienci mogą samodzielnie śledzić swoje dostawy w czasie rzeczywistym, a kierowcy mogą skupić się wyłącznie na swojej pracy” – dodaje Kamiński.

Jak wiemy, aktualnie niemal cały świat zmaga się z ograniczoną liczbą kierowców, dlatego tak ważne jest zapewnienie im komfortu pracy. Z tego powodu umożliwienie śledzenia dostawy na telefonie jest kluczowym rozwiązaniem, aby to zrobić.

Polska firma Mexem zaczęła korzystać z oprogramowania NIC-Place od firmy FourKites. Rozwiązanie pozwala na bezpieczną wymianę danych pomiędzy innymi stosowanymi systemami, które zapewniają widoczność w czasie rzeczywistym — zapewnia to Centrum Kontroli Danych (ang. Data Control Center).

Sprawia to, że firmy transportowe, takie jak Mexem, mogą uczestniczyć w spójnym ekosystemie logistycznym i jednocześnie zachować kontrolę nad informacjami, które są udostępniane klientom.

Firma NIC-Place ma swoją siedzibę w Niemczech, a na początku roku 2022 została przejęta przez firmę FourKites. Obecnie obie platformy stworzyły największą sieć multimodalnych przewoźników w Europie.

Proste wdrożenie visibility dla podwykonawców

Jeden z wielu klientów przewoźnika Mexem, którym jest firma stalowa zaczęła korzystać z oprogramowania FourKites, aby zapewnić klientom lepszą widoczność. Dzięki niemu dane z pojazdów dostarczane są do klientów w czasie rzeczywistym, co sprawia, że użytkownicy mogą śledzić ładunek na każdym etapie dostawy.

Bardzo istotną częścią tego przedsięwzięcia jest przekonanie i zaangażowanie jak największej liczby firm transportowych. Ze względu na łatwość integracji, jaką daje NIC-Place, firmie Mexem udało się szybko zautomatyzować widoczność przebiegu dostaw. Oczywiście pomogło to, że NIC-Place jest bardzo łatwy użyciu.

Kamiński dodaje, że zajęło im to około 30 minut. Pomysł wdrożenia tego oprogramowania bardzo się im spodobał, ponieważ dzięki temu mogą zaoferować swoim klientom rzeczywistą widoczność dostaw.

Visibility dostępne dla małych przewoźników

Polska firma Mexem jest dużą firmą transportową, jednak duża część ich floty obsługiwana jest w kraju przez podwykonawców, czyli małe firmy, zazwyczaj rodzinne, które w swojej flocie mają kilka ciężarówek.

Tak jak wspomnieliśmy na początku, Mexem posiada około 100 pojazdów ciężarówek, które stanowią ok. 30% ich całej działalności. Zatem, aby osiągnąć określoną wydajność, firma zleca pracę mniejszym przewoźnikom.

Marcin Kamiński z firmy Mexem informuje, że są na etapie przekonywania swoich mniejszych podwykonawców do wejścia na pokład z systemem visibility NIC-Place.

Oczywiście wielu z nich początkowo martwiło się tym, że ktoś będzie ich śledzić ich ciężarówkę, jednak po pewnym czasie przekonali się, że platforma oferuje znacznie więcej korzyści.

Share This Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>