Share This Post

Aktualności / Nieuws / Samochody ciężarowe

Daimler Truck wprowadza na rynek północnoamerykański zupełnie nową ciężarówkę autostradową Western Star 57X

Daimler Truck wprowadza na rynek północnoamerykański zupełnie nową ciężarówkę autostradową Western Star 57X

Niedawno w Stanach Zjednoczonych koncern Daimler Truck North America zaprezentował zupełnie nowy model ciężarówki dalekobieżnej o nazwie Western Star 57X. Jest to pojazd należący do istniejącej już serii X i podobnie jak pozostałe modele charakteryzuje go zwiększona wydajność i wytrzymałość.

Cała seria X została stworzona i zaprojektowana w taki sposób, aby spełnić wszelkie potrzeby klientów z zakresu bezpieczeństwa, trwałości i wydajności pojazdów.

Model 57X jest przeznaczony dla klientów, którzy realizują przewozy na dalekich trasach i znajdują się w segmencie małych flot lub w kategorii owner-driver, czyli kierowca-właściciel. Z kolei siostrzane modele 47X oraz 49X wykorzystywane są głównie w przewozach specjalistycznych.

Oczywiście pojazd 57X posiada różne warianty, mogące być wykorzystywane w wielu zastosowaniach. Producenci oferują opcję z krótszą, jak i dłuższą wersją kabiny, które dostępne są również w różnych wysokościach: począwszy od 152 cm do 183 cm — dłuższa wersja kabiny zawiera łóżko, a także dodatkową przestrzeń dla kierowcy.

W modelu 57X zmodernizowano izolację kabiny, a także zastosowano większą szybę przednią oraz prostą w obsłudze regulację wentylacji, co znacznie polepsza komfort pracy kierowcy.

Nowy pakiet oświetleń LED sprawia, że ciągnik nabiera charakterystycznego wyglądu i jednocześnie wpływa na poprawę bezpieczeństwa ze względu na zoptymalizowanie oświetlenia drogi podczas jazdy.

Producenci informują, że produkcja Western Star 57X  ma się rozpocząć w pierwszym kwartale 2023 roku w jednym z zakładów Daimler Truck North America mieszczącym się w Cleveland w Północnej Karolinie w USA.

Najbardziej wydajna ciężarówka Western Star w historii

Nowy model ciężarówki Western Star 57X jest według producentów o 6% bardziej wydajny niż poprzedni model 500XE, co sprawia, że jest to najbardziej wydajna ciężarówka, jaką kiedykolwiek posiadał Western Star w swojej ofercie.

Oczywiście klienci mogą wybrać odpowiednią dla siebie opcję silnika. Warto dodać, że jednostki Detroit DD13 Gen 5, DD15 Gen 5 i DD16 mogą zagwarantować maksymalną wydajność, a także sprawdzoną już efektywność.

Jeśli chodzi o przekładnie, to producenci oferują wariant Detroit DT12 Direct lub High-Speed AMT, które obniżają zużycie paliwa i jednocześnie poprawiają zmianę biegów i redukują jej zużycie.

Co ciekawe, inteligentny system zarządzania układem napędowym sprawia, że jego praca jest dostosowywana do ukształtowania terenu oraz warunków na drodze, co powoduje, że wydajność tego pojazdu jest jeszcze większa.

Dodatkowo wiele proponowanych optymalizacji może jeszcze bardziej zredukować zużycie paliwa w premierowym 57X. Mowa tutaj przykładowo o zastosowaniu aerodynamicznej maski, elastycznych osłon między kabiną a podwoziem lub kanałach powietrznych w zderzakach.

Nowe funkcje techniczne i większy komfort

Tak jak wspominaliśmy wcześniej, ciężarówka Western Star 57X oferuje swoim klientom znacznie większe poczucie bezpieczeństwa i komfortu oraz wykorzystuje sprawdzone już technologie Daimler Truck North America.

Całkowitą nowością w 57X jest system Active Side Guard Assist, czyli pierwszej technologii w branży, która została stworzona po to, aby zmniejszyć problem martwego pola podczas skrętu w prawo.

Co ciekawe, premierowa ciężarówka jest pierwszym egzemplarzem Western Star, w którym zastosowano cyfrowy wyświetlacz w kokpicie, umożliwiający konfigurację różnych przyrządów i prostsze sterowanie wieloma funkcjami i informacjami.

Na kierownicy znajduje się wiele elementów sterujących, dzięki czemu kierowca nie musi odrywać rąk od kierownicy, aby sterować większością najważniejszych funkcji.

O Western Star

Firma Western Star jest jedną ze spółek należących do Daimler Truck North America, który z kolei należy do Daimler Truck Holding AG, czyli jednego z liderów wśród producentów pojazdów ciężarowych na świecie.

Western Star Truck Sales ma swoją siedzibę w stanie Oregon, a dokładnie w Portland. Firma zajmuje się produkcją ciężarówek przystosowanych do zadań specjalistycznych, m.in. przy budowie dróg.

Warto także wspomnieć, że wykorzystywane jednostki napędowe pochodzą od firmy Detroit, czyli ze źródła, z którego pochodzą również układy napędowe, skrzynie biegów, a także systemy bezpieczeństwa.

Detroit jest marką należącą do Detroit Diesel Corporation, czyli spółki, która zależna jest od Daimler Truck North America.

Share This Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>