Share This Post

Aktualności / Nieuws / Samochody ciężarowe

Czeskie DAF-y dla Belgów

Czeskie DAF-y dla Belgów

Pod koniec lipca odbyła się parada z okazji Narodowego Święta Królestwa Belgii, które ma na celu upamiętnienie dnia 21 lipca 1831 roku, kiedy ustanowiono w tym kraju Monarchię Konstytucyjną.

Podczas wydarzenia przedstawiono po raz pierwszy publiczności nowe pojazdy ciężarowe DAF CF Military, które mają zasilić siły zbrojne kraju. W paradzie brało udział sześć nowych egzemplarzy, których podwozia wyprodukowano w miejscowości Kopřivnice w zakładach Tatra Trucks.

Warto zaznaczyć, że na początku 2021 roku, a dokładnie w lutym, Siły Zbrojne Królestwa Belgii podpisały kontrakt z koncernem DAF Trucks N.V. na dostarczenie aż 879 pojazdów ciężarowych o wysokiej mobilności.

Dostawa pierwszych egzemplarzy jest zaplanowana i ma się odbyć jeszcze w tym roku, natomiast realizacja całego kontraktu ma potrwać do 2025 roku. Nowe ciężarówki DAF CF Military zastąpią pojazdy marki Volvo oraz Unimog, które obecnie znajdują się w belgijskiej armii, a zakupione zostały w latach 80. XX wieku.

Wśród zamówionych pojazdów marki DAF, aż 636 egzemplarzy będzie posiadać dwuosiowe podwozie 4×4 wraz ze skrzynią ładunkową, natomiast pozostałe 243 pojazdy będą wyposażone w podwozia z czterema osiami 8×8.

Ciężarówki czteroosiowe będą posiadać różne typy zabudowań, m.in. podwozia z hakowym systemem załadowczym przeznaczonym do przewozu kontenerów i wywrotki jednostronne.

Ciekawostką może być fakt, że już w grudniu 2021 roku Belgowie zdecydowali się domówić dodatkowe pojazdy marki DAF. Tym razem ma to być dziewięć zestawów o niskim podwoziu, które przeznaczone będą do transportu wojskowej technologii. Realizacja zamówienia została zaplanowana na 2024 rok.

W skład zamówionych zestawów będzie wchodzić ciągnik DAF CF Military 8×8 z opancerzoną kabiną, a także naczepa trzyosiowa razem z wydłużoną platformą od firmy Broshuis.

Czesko-holendersko-belgijska kooperacja

Seria pojazdów DAF CF Military jest wynikiem współpracy, która miała miejsce w 2011 roku między Tatra Trucks i DAF Trucks. Partnerstwo polegało na zastosowaniu w czeskich ciężarówkach kabiny CF85, a także silników MX Paccar, które pochodziły od producenta z Holandii.

Jednym z pierwszych modeli powstałych podczas tej współpracy była Tatara Phoenix. Teraz przyszedł czas na kolejną część współpracy, podczas której czeskie rozwiązania pozwolą stworzyć firmie DAF pojazdy militarne o wysokiej mobilności.

Pojazdy wybrane przez belgijskie siły zbrojne posiadają podwozia z firmy Tatra ze słynną centralną rurą nośną, a także wahliwymi półosiami z niezależnym napędem kół i zawieszeniem.

Sercem DAF CF Military 4×4 jest silnik Paccar MX-11 o mocy 300 kW/410 KM i pojemności 10,8 litra, natomiast w wersji 8×8 jest to silnik Paccar MX-13 o mocy 340 kW/460 KM i pojemności 12,9 litra.

Stosowane jednostki napędowe produkowane są w zakładach koncernu DAF, mieszczące się w Eindhoven.

Warto także dodać, że 253 egzemplarze zostaną wyposażone w opancerzone kabiny wykonane są przez Tatra Defence Vehicle. Oczywiście zostaną w nich elementy, które wykorzystywane są w cywilnych kabinach serii CF.

W pojazdach DAF CF Military zastosowano także system osłon, który ma zapewniać ochronę przeciwminową, balistyczną na poziomie 3 wg STANG 4569. Ta technologia została opracowana kilka lat temu dla samochodów Tatra 815-7 przy współpracy z izraelskim Plasanem.

Dostawcą wyposażenia batalistycznego jest firma HIAB, a w którego skład wchodzi m.in. system Multilift Ultima, żurawie, a także system Commander służący do załadunku kontenerów ISO.

Słowacka firma VS-Mont jest dostawcą wywrotek, natomiast czeskie przedsiębiorstwo Porgest odpowiada za skrzynie ładunkowe.

Serwis na całym świecie

obsługa ciężarówek z serii CF Military, które zostały zakupione przez belgijskie siły zbrojne, może być realizowana w autoryzowanych placówkach serwisowych marki DAF. Koncern posiada bardzo rozbudowaną sieć serwisów, których liczba na świecie wynosi aż 1100, natomiast w na terenie Belgii jest ich 27.

Warto także dodać, że dla wszystkich użytkowników ciężarówek CF Military będzie dostępna usługa DAF ITS, czyli assistance/pomoc drogowa. Ważną informacją jest również to, że sieć serwisowa DAF wspierana jest przez Paccar Parts, czyli firmę, która zapewnia dostęp do zamiennych części.

Share This Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>