Share This Post

Aktualności / Redakcyjny / Samochody ciężarowe

Chińskie ciężarówki dwukrotnie tańsze od europejskich – co czeka rosyjski rynek

Chińskie ciężarówki dwukrotnie tańsze od europejskich – co czeka rosyjski rynek

Przedstawiciel Polskiego Instytutu Ekonomicznego przygotował raport dotyczący obecnej sytuacji, w jakiej znajduje się Rosja, która zdaniem wielu ekspertów może stać się technologicznie i gospodarczo drugim Iranem.

W dzisiejszym artykule zajmiemy się zatem rynkiem motoryzacyjnym w Iranie, a dokładnie cenami ciągników siodłowych na tamtejszym rynku.

Główną konkurencją na irańskim rynku pojazdów ciężarowych są cztery grupy pojazdów. Do pierwszej z nich zaliczają się nowe chińskie ciężarówki, które najczęściej montowane są już na miejscu, w montowniach znajdujących się na obszarze Iranu.

Drugą grupę stanowią używane ciężarówki pochodzące z Europy, zazwyczaj kilkuletnie i pochodzące od takich producentów jak: Volvo Trucks, DAF, Scania i Renault Trucks.

Do trzeciej grupy należą nowe europejskie pojazdy najczęściej pochodzące od producenta Volvo Trucks, ponieważ jest to najbardziej zakorzeniona marka na rynku irańskim. Co ciekawe do 2018 roku na obszarze tego państwa funkcjonowała jedna z montowni tego producenta. Z tego właśnie powodu kontynuowana jest irańska wersja nowego „FH-acza”.

Ostatnia grupa jest jednak najczęściej spotykana na tamtejszych drogach, czyli stare pojazdy ciężarowe, które są najtańszą opcją. Oczywiście ze względu na dużą różnorodność i problemy z uśrednieniem cen, ta grupa nie pojawi się w naszym zestawieniu.

Chiński flagowiec

Obecnie najpopularniejszą chińską ciężarówką na rynku irańskim jest pojazd o nazwie Dima. Jest to ciągnik siodłowy, którego producentem jest marka Jac pochodząca z Chin, jednak te spotykane na rynku irańskim najczęściej pochodzą z lokalnej montowni.

Warto także wspomnieć, że chińska Dima bardzo przypomina popularnego w Europie Mercedesa Actrosa czwartej generacji. Co ciekawe, oba modele są do siebie podobne zarówno z zewnątrz, jak i w środku.

Specjaliści doskonale wiedzą, że chińska marka już od dawna słynie z praktyk nielegalnego kopiowania zachodniego designu. Oczywiście pod względem technicznym Dima wyraźnie odbiega od Actrosa.

Sercem chińskiego odpowiednika jest silnik Cumminsa, który połączony jest ze skrzynią biegów ZF. W samochodzie umieszczono również chiński most napędowy, jednak okazał się on zbyt słaby, dlatego Irańczycy już wiedzą, jak podmienić go na ten mocniejszy, czyli używany, pochodzący z Actrosa.

Warto również wspomnieć o cenie nowego ciągnika Dima. Egzemplarz wyposażony w silnik 490-konny i w przestronną sypialnię to wydatek rzędu 4 300 000 000 irańskich Riali, czyli ok. 99,5 tys. euro.

Używane ciężarówki z Europy cieszą się dużą popularnością

W przypadku używanych pojazdów największym zainteresowaniem w Iranie cieszą się modele: DAF XF oraz Reanault Gamy T. Wybór tych modeli może okazać się dziwny, ponieważ dostęp do części zamiennych jest znacznie łatwiejszy w przypadku marek ze Szwecji, natomiast ceny zakupu są znacznie bardziej atrakcyjne.

Bardzo ciekawy może wydawać się również fakt, że przewoźnicy z Iranu najczęściej wybierają modele wyposażone w mocne silniki, zazwyczaj 13-litrowe, które posiadają co najmniej 480 koni mechanicznych. Popularne są również pojazdy z najwyższymi kabinami, a  przypadku Renault Truck również z płaską podłogą.

Ceny używanych pojazdów ciężarowych z Europy wahają się w zależności od marki i wieku ciężarówki. Przykładowo, 4-letni Ranault T480 kosztuje w Iranie ok. 5 500 000 000 Riali, czyli ok. 127 tys. euro. Z kolei cena ciągnika DAF XF 480 w tym samym roczniku, wynosi 6 000 000 000 Riali, czyli 139 tys. euro.

Nowe pojazdy Volvo prosto z linii produkcyjnej

Do trzeciej grupy należą nowe pojazdy marki Volvo FH, o których wspominaliśmy we wcześniejszej części artykułu. Wybierane są wersje z 500-konnym silnikiem oraz z nowym typem nadwozia, które jest bardzo charakterystyczne (wąskie światła przednie).

Warto podkreślić, że takie ciężarówki cieszą się w tym kraju dużym prestiżem, ponieważ niewielu może sobie na nią pozwolić. Najczęściej spotykane są przy najcięższych pracach, w których bardzo istotna jest duża wytrzymałość pojazdu.

Nadszedł czas na podsumowanie wszystkich przedstawionych informacji. Nowa ciężarówka z Chin kosztuje w Iranie niemal o połowę mniej niż używany (czteroletni) pojazd ciężarowy z Europy, i jest aż dwukrotnie tańszy niż nowy egzemplarz europejskiego producenta.

Różnica jest gigantyczna, jednak należy podkreślić, że nie wynika to z tego, że chińskie pojazdy są tanie, bo tak nie jest. To ceny europejskich pojazdów są kosmiczne, z powodu podatków i ograniczeń wywozowych.

Zdarzają się także okresy, w których nie można sprzedawać europejskich ciężarówek do Iranu, z powodu sankcji, które nałożone są przez jedną ze stron.

Share This Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>