Share This Post

Aktualności / Redakcyjny / Samochody ciężarowe

Najciekawsze wiadomości z rynku pojazdów ciężarowych – to z pewnością wielu zaskoczy

Najciekawsze wiadomości z rynku pojazdów ciężarowych – to z pewnością wielu zaskoczy

W tym artykule przedstawimy najciekawsze informacje związane z pojazdami ciężarowymi, które pojawiły się w minionym tygodniu.

Hydron planuje wyprodukować ciężarówkę, która będzie zarówno wodorowa, jak i autonomiczna

Hydron, który jest wschodząca firma Kanadyjską, planuje połączyć wodorowe ogniwa paliwowe z wysoce autonomicznymi pojazdami, po to, aby wyprodukować i sprzedać nową linię ciężarówek na rynek północnoamerykański.

Co ciekawe, ukończone zostały już dwa prototypy klasy 8, które są obecnie testowane na torach, które należą do firmy. Obecnie planowane jest rozpoczęcie jazd próbnych na amerykańskich drogach w stanie Teksas, które są idealne do przeprowadzania testowych przejazdów autonomicznych pojazdów ciężarowych.

Zdaniem producenta z Kanady, wodór staje się „pierwszym liderem” wśród projektów elektrycznych, jeśli chodzi o dostarczanie energii potrzebnej do transportu długodystansowego.

Przedstawiciele Hydron zapewniają, że już za kilka lat ciężarówki autonomiczne poziomu 4, czyli bez kierowcy, będą poruszać się po drogach publicznych. Zgodnie z zapowiedziami produkcja pojazdów o napędzie wodorowym ma się rozpocząć już w 2024 roku.

Co więcej, przedstawiciele w swoich komunikatach informują, że firma w przyszłości zamierza zająć się również zapewnieniem infrastruktury służącej do tankowania wodoru przystosowanej dla dużych flot pojazdów ciężarowych i najważniejszych przewoźników.

Chiński gigant internetowy wprowadza na rynek autonomiczną ciężarówkę

Kolejną informacją, która warta jest uwagi, dotyczy autonomicznej i elektrycznej ciężarówki Xingtu, która została stworzona przez chińskiego giganta internetowego – Baidu.

Pojazd został wyposażony w bardzo wiele kamer i radarów, które są zintegrowane z systemem, dzięki czemu możliwe jest kontrolowanie pracy pojazdu w zaskakującym tempie, co 100 milisekund.

Autonomiczna ciężarówka wprowadzana zosanie na rynek przy wykorzystaniu własnej spółki DeepWay, która zajmuje się projektowaniem oraz tworzeniem energooszczędnych samochodów.

Na wyposażenie pojazdu składa się system wykrywania ruchu (HIS) opracowany przez firmę DeepWay, który opiera się na technologii jazdy autonomicznej Baidu. Ciężarówka Xingtu jest inteligentnym pojazdem, w którym zamontowano 11 kamer pokładowych, radary o promieniach 5 milimetrów, detektor podczerwieni oraz czujniki LIDAR, dzięki czemu możliwa jest jazda w pełni autonomiczna.

Przy maksymalnej masie 49 ton, pojazd może pokonać trasę o długości do 300 kilometrów. Jest to możliwe, dzięki specjalnie zaprojektowanym akumulatorom o mocy 450 kWh firmy Xingtu.Co ciekawe, baterie ładowane są w ciągu jednej godziny przy pomocy prądu 1C.

Warto dodać, że firma DeepWay stworzyła rozwiązanie, które umożliwia wymianę baterii w ciągu zaledwie 6 minut.

Opór wiatru jest zmniejszony dzięki zintegrowanej budowie akumulatora i podwozia. Producenci zapewniają, że pojazd jest łatwiejszy w prowadzeniu, co sprawia, że jest on stabilny i jednocześnie bezpieczny w użytkowaniu.

Podczas projektowania bardzo dużo uwagi poświęcono wnętrzu kabiny, tworząc inteligentną przestrzeń mieszkalną, co daje poczucie drugiego domu dla kierowców, którzy realizują przewozy długodystansowe.

Podczas projektowania przyjęto koncepcję oddzielenia przestrzeni do jazdy oraz tej do odpoczynku, dzięki temu zabiegowi, zapewniono znacznie więcej przestrzeni dla kierowcy.

Dodatkowo producent obiecuje, że prowadzący ciężarówkę będą mogli wykorzystywać inteligentnego asystenta głosowego, system multimedialny składający się z ekranu dotykowego, a także z bardzo wygodnych łóżek i foteli, które będą znajdować się w wyposażeniu pojazdu.

Hyzon rozgościł się w Europie, kupując niemiecki Orten

Amerykański producent pojazdów ciężarowych Hyzon, powoli, ale pewnym krokiem wkracza na rynek europejski. Nie tak dawno przejął niemiecką firmę Orten, która znana jest z przemian ciągników siodłowych napędzanych olejem napędowym na zasilanie elektryczne.

Ostateczne przejęcie ma nastąpić w ostatnim kwartale 2022 roku, kiedy zakończona zostanie końcowa transakcja. Producent ze Stanów Zjednoczonych otwarcie informuje, że chce zwiększyć zasięg oraz dostęp do klientów z bardzo atrakcyjnego niemieckiego rynku pojazdów neutralnych dla środowiska, a tym również rozwój elektryfikacji i montaż zestawów napędowych.

Warto zaznaczyć, że przejęcie firmy Orten, zapewnia producentowi aż trzy zakłady produkcyjne zlokalizowane w Europie, a także zespół składający się z 80 pracowników.

Dzięki tej transakcji, Hyzon będzie mógł rozszerzyć swój dotychczasowy asortyment, dzięki wykorzystaniu układów napędowych Orten. Przykładowo, pojazdy o masie poniżej 26 ton mogą zostać przekształcone na elektryczne wraz z technologią Orten.

 

Share This Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>