Share This Post

Aktualności / Nieuws / Redakcyjny

Przedsiębiorstwa transportowe wydają blisko 40% budżetu na zakup paliw

Przedsiębiorstwa transportowe wydają blisko 40% budżetu na zakup paliw

Prowadzenie przedsiębiorstwa wiąże się w wieloma kosztami, do największych należą oczywiście te związane z zakupem paliwa, wynagrodzeniami, a także utrzymaniem pojazdów.

Według statystyk, firmy prowadzące działalność w Niemczech, Belgii, Francji, czy Holandii ponoszą największe koszty na zatrudnionych pracownikach, natomiast według raportu Komisji Europejskiej polskie firmy najwięcej wydają na zakup paliwa.

Aktualna sytuacja panująca na rynku bardzo mocno wpływa na koszty związane z prowadzeniem działalności transportowej — rosnące ceny paliw z powodu wojny na Ukrainie, a także nowe przepisy związane z wysokością wynagrodzeń. Te czynniki z czasem stają się coraz bardziej odczuwalne dla całej branży.

Coraz trudniejsza sytuacja firm transportowych sprawia, że stawki za przewozy znacznie wzrosły, co oddziaływuje na pozostałe gałęzie gospodarki. W pierwszym kwartale 2022 roku indeks stawek przewozów europejskich osiągnął rekordowy wynik – 110,9 pkt. Był to poziom wyższy aż o 7,5 pkt niż jeszcze rok wcześniej.

Wyższe koszty prowadzenia działalności sprawiają, że przewoźnicy coraz częściej szukają miejsca, w którym mogliby zmniejszyć swoje wydatki. Pojawia się pytanie, na czym można zaoszczędzić? Tutaj z pomocą przychodzi technologia.

Blisko 40 proc. kosztów w transporcie to paliwo

Z pewnością warto przyjrzeć się wydatkom na zakup paliwa, aby przypadkowo nie narazić się na ponoszenie dodatkowych kosztów. Są to wydatki, które stanowią niemal 40% całkowitych kosztów ponoszonych przez przewoźników. Według raportu KE mogą one wynieść od 27% do nawet 37%.

Niestety, w czerwcu na stacjach widoczne były kolejne podwyżki cen paliw. Na szczęście Sejm podjął decyzję o przedłużeniu tarczy antyinflacyjnej do 31 października bieżącego roku, według której obniżono podatek VAT z 23% do zaledwie 8%.

Jan Dzierżawa, który jest członkiem zarządu Woal Trans, informuje, że wzrost kosztów prowadzenia działalności jest szczególnie zauważalny przy większych flotach, które liczą ponad 30 pojazdów.

Cena paliw zrosła od stycznia o niemal 80%, dlatego przedsiębiorstwa zmuszone są do negocjacji dotyczących stawek. Dzierżawa dodaje również, że koszty prowadzenia działalności rosną szybciej niż jej przychody.

Gdzie szukać oszczędności?

W związku z dużymi kosztami, które są wydawane na zakup paliwa, warto skupić się na oszczędzaniu tego „płynnego złota”.

Kamil Korbuszewski z Marcos Bis wskazuje, że wykorzystywanie nowoczesnych technologii pozwala kontrolować i planować trasy. Przykładowo, korzystając z systemu TMS, istnieje możliwość wyboru kierowcy oraz pojazdu, w taki sposób, aby maksymalnie ograniczyć zużycie paliwa.

To narzędzie nie tylko pozwala zaplanować przebieg trasy, ale również daje możliwość uwzględnienia cen paliw, opłat drogowych, kosztów związanych z pracą kierowcy oraz eksploatacją pojazdu.

Innym rozwiązaniem jest optymalizacja stylu jazdy kierowców, którą może zapewnić opcja Eco-driving. Ważne, aby zawsze dbać o stan techniczny pojazdu, ponieważ ta funkcja działa poprawnie wyłącznie na sprawnych ciężarówkach.

Koszty eksploatacji pojazdu wyższe nawet o 20%

Raport opracowany przez Transport i Logistyka Polska jasno wskazuje, że flota w polskich firmach transportowych składa się z nieco starszych pojazdów w porównaniu do pozostałych krajów Unii Europejskiej.

Na podstawie wyników analiz, samochody mające więcej niż 5 lat stanowią w polskich przedsiębiorstwach ok. 29%, podczas gdy średnia dla UE wynosi ok. 40%. Oczywiście zauważalny jest trend modernizacji i unowocześniania flot, który jest w pewien sposób wymuszony spełnianiem norm ekologicznych, a także oszczędnością.

Rosnące ceny paliw oraz części do pojazdów ciężarowych, sprawiają, że przewoźnicy zmuszeni są szukać rozwiązań, a jak wiadomo, nowe ciężarówki są mniej awaryjne i spalają znacznie mniej paliwa, niż te, które produkowane były jeszcze kilka lat temu.

Technologie podpowiedzą

Warto także unikać większych awarii, dlatego należy pamiętać o regularnych badaniach technicznych, które pozwalają odpowiednio szybko zareagować, jeśli jakakolwiek część pojazdu jest już mocno zużyta.

Niestety brak ważnego badania, może sprawić, że firma zostanie narażona na ogromne straty finansowe, zmniejszyć komfort pracy kierowcy lub po prostu uniemożliwić dalszą pracę.

Obecnie istnieją na rynku systemy, które podpowiadają, kiedy zbliża się termin kolejnego badania technicznego lub traci ważność ubezpieczenie OC i AC.

Share This Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>