Share This Post

Aktualności / Redakcyjny / Technologia

Całkowita masa zestawu 40 ton: zasilany akumulatorem eActros z przyczepą już na drogach w północnym Schwarzwaldzie

Całkowita masa zestawu 40 ton: zasilany akumulatorem eActros z przyczepą już na drogach w północnym Schwarzwaldzie

Wystartowała nowa faza testów ciężarówki o napędzie elektrycznym, która jest realizowana w ramach współpracy i kilkuletniej eksploatacji w Schmitt Logistik. Do tej pory przejechano eTruckiem ponad 70 tys. kilometrów, podczas niemal 7 tysięcy przejazdów.

W kolejnym etapie użytkowania koncepcja będzie porównana z ciężarówką testową w ramach projektu o nazwie eWayBW, który dotyczy zasilania pochodzącego z napowietrznych linii trakcyjnych.

Warto jednak dodać, że koncern Daimler Truck, na razie nie planuje tworzyć ciężarówek o takim zasilaniu. Pełną elastyczność chcą zapewnić dzięki ciężarówkom zasilanym akumulatorami i wodorem.

Mercedes-Benz Truck rozpoczął kolejną fazę testów eActrosa w Logistik Schmitt w północnym Schwarzwaldzie, gdzie do tej pory wykorzystywano elektryczny pojazd ciężarowy wraz z przyczepą, przez co powstał zestaw o masie całkowitej 40 ton.

Początkowo zestaw został przekazany firmie do testów wytrzymałościowych, a obecnie jest on już dostępny dla klientów.

Od samego rozpoczęcia testów, pojazd pokonał niemal 70 tys. kilometrów. W ramach nowych testów zestaw nadal będzie zajmować się przewozem obudowy skrzyń biegów i innych elementów do zakładów Daimler Truck zlokalizowanych w Rastatt i Gaggenau.

Producenci chcą stopniowo rozszerzać zakres zastosowań eActrosa, w związku z czym dalej prowadzone będą testy w północnym Schwarzwaldzie. Obecne połączenie eActrosa z przyczepą pozwoli nie tylko osiągnąć wyższą masę całkowitą, ale również większą pojemność ładunkową.

Obsługa przyczepy dla zasilanego akumulatorem eActrosa

W przepisach jasno określono, że aby móc holować przyczepy o masie powyżej 10 ton, pojazd, który ciągnie w ciężkich zestawach ciężarówek i przyczep, musi być wyposażony w hamulce długotrwałego działania.

Warto podkreślić, że w eActrosie ciągły układ hamulcowy jest wyposażony w hamulec przyczepy, który jest stosowany w przypadku samochodów o napędzie akumulatorowym (High Power Brake Resistor w skrócie HPR).

eActros 300 (6×2) użytkowany w Logistik Schmitt, jest wykorzystywany do ciągnięcia przyczep, w związku z tym został wyposażony w centralny sprzęg przyczepy Rockinger.

Jeśli chodzi o charakterystykę przyczepy, to jest to centralnoosiowa przyczepa Junge z zabudową kurtynową, o maksymalnej dopuszczalnej masie całkowitej 18 ton.

Mercedes-Benz eActros w produkcji seryjnej od października 2021 roku

Akumulatory znajdujące się w eActrosie, składają się z trzech w przypadku eActrosa 300, lub czterech zestawów akumulatorów w eActrosie 400. Każdy z nich posiada pojemność zainstalowaną 112 kWh i użytkową 97 kWh.

Zastosowane w modelu eActros cztery zestawy akumulatorów zapewniają zasięg nawet 400 kilometrów na jednym ładowaniu. Jednostką napędową jest oś elektryczna, która jest zintegrowana z dwoma silnikami elektrycznymi oraz dwubiegową skrzynią przekładniową.

Warto dodać, że oba silniki są w stanie wygenerować moc ciągłą o wartości 330 kW i moc szczytową 400 kW. Co więcej, jak w większości pojazdów elektrycznych, energia może zostać odzyskiwana podczas zjawiska rekuperacji.

Odzyskiwana wówczas energia gromadzona jest w akumulatorach, a następnie ponownie wykorzystywana podczas jazdy. Jeśli chodzi o proces ładowania, to model eActros można ładować mocą do 160 kW.

Przy ładowaniu w tradycyjnej stacji szybkiego ładowania, która generuje prąd o mocy 400 A, zestaw składający się z trzech zestawów akumulatorów, zostanie naładowany w ciągu godziny od 20% do prawie 80%.

Daimler Trucks stawia na napęd elastyczny i lokalnie neutralny dla środowiska

Koncern Daimler Truck również chce porównać kilka koncepcji w regionie, które będą realizowane w tych samych warunkach eksploatacji. Chodzi tutaj o konfrontację w pełni elektrycznego eActrosa, który będzie wyposażony w akumulatory, z ciężarówkami wykorzystującymi napowietrzną sieć trakcyjną w ramach projektu eWayBW.

Tak jak wspomnieliśmy na początku artykułu, Daimler Truck nie ma planów dotyczących produkcji takich pojazdów, ponieważ strategia firmy skupia się przede wszystkim na ciężarówkach zasilanych bateriami oraz wodorem.

To elastyczne technologie, które są neutralne dla środowiska, biorąc pod uwagę emisję dwutlenku węgla. Takie rozwiązania oferowane przez Daimler Truck, sprawiają, że pojazdy mogą być wykorzystywane do wszelkich zastosowań i jednocześnie zapewnić swoim klientom pełną elastyczność dotyczącą realizowanych tras.

Share This Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>