Share This Post

Aktualności / Redakcyjny / Technologia

Nowości na wrześniowych targach w Hanowerze

Nowości na wrześniowych targach w Hanowerze

Targi IAA (Internationale Automobil-Ausstellung) Transportation 2022, które odbędą się w Hanowerze, są największym międzynarodowym wydarzeniem dla miłośników pojazdów użytkowych, autobusów, a także całej branży transportowej i logistyce.

Jest to wydarzenie, które wielu producentów wykorzystuje do zaprezentowania swoich nowości. Nie inaczej będzie również w tym roku.

Targi odbędą się w dniach 20-25 września, a już niektórzy z producentów zapowiedzieli premiery swoich nowych modeli, które odbędą się na targach. W tym artykule przedstawimy najciekawsze propozycje.

Elektryczny Iveco Daily

Światową premierę swojego elektrycznego modelu Daily na targach IAA zapowiedziała już włoska grupa IVECO. Jest to długo wyczekiwana wersja jednego z najlepiej sprzedającego się pojazdu dostawczego, która będzie dostępna z kilkoma opcjami baterii.

Producenci zdradzają, że jeden pakiet akumulatorów ma pojemność 37 kWh i to klient będzie mógł zdecydować, czy wybierze egzemplarz z jednym, dwoma, czy trzema pakietami akumulatorów, tak aby mógł być właściwie wykorzystywany.

Warto wspomnieć, że grupa IVECO zaprezentuje również prototyp Daily wyposażony w ogniwa paliwowe, ale pojawi się także ciężarówka elektryczna 4×2 Nikola Tre, której produkcja jest obecnie realizowana w Ulm.

Nowa seria ciężarówek DAF-a

Firma DAF zapowiedziała premierę swojej całkowicie nowej serii ciągników siodłowych, która odbędzie się na wrześniowych targach. Producenci chcą wprowadzić na rynek całą serię lekkich ciężarówek, które przystosowane będą dla branży budowlanej oraz dystrybucji.

Jakiś czas temu przedstawiciele DAF wyjawili, że nowa seria XD, będzie oparta na takiej samej platformie, na której montowane będą nowe pojazdy dalekobieżne: XG, XG+ i XF.

Warto zaznaczyć, że nowa seria XD będzie korzystać z wielu innowacji aerodynamicznych oraz zmodernizowanego układu napędowego, który składać się będzie z silnika Paccar MX-11. Dodatkowo nowe ciężarówki będą wyposażone w najnowsze systemy, które ograniczą martwe pole.

Dwie ciężarówki Quantrona

Kolejnym producentem, którego pojazd zostanie zaprezentowany na targach w Hanowerze, jest niemiecki Quantron AG, który specjalizuje się w przemianie pojazdów na elektryczne.

Na nadchodzącym wydarzeniu, producent zaprezentuje aż dwie całkowicie bezemisyjne ciężarówki.

Informacja o nowych pojazdach pojawiła się już w czerwcu na warsztatach prasowych, a upublicznił ją Michael Perschke, który jest dyrektorem Quantron AG.

Poinformował on, że pierwsza z elektrycznych ciężarówek QUANTRON QHM BEV 50-392, będzie opierać się na egzemplarzu MAN TG3 (TGS i TGX). Producenci zapewniają, że dzięki cichej i całkowicie bezemisyjnej jeździe, idealnie sprawdzi się w dystrybucji i operacjach fabrycznych.

Pojazd będzie miał zasięg maksymalnie do 350 km, i wyposażony będzie w wysokonapięciowy akumulator 392 kWh, który może być ładowany mocą 350 kW. Warto dodać, że w ofercie pojawią się dwie konfigurację: 4×2 oraz 6×2.

Druga ciężarówka powstała przy współpracy z firmą Ballard Power Systems, która specjalizuje się w dziedzinie wodoru. Według producentów, pojazd ma mieć zasięg do 700 km, a duży zbiornik pozwoli na magazynowanie wodoru o pojemności przekraczającej 50 kg.

40-tonowy „elektryk” od Mercedesa

Kilka tygodni temu, koncern Mercedes-Benz opublikował informację dotyczącą modelu eActross LongHaul, który jest 40- tonową ciężarówką przystosowaną do transportu dalekobieżnego.

Producenci zapewniają, że pojazd będzie zaprezentowany podczas wrześniowego wydarzenia, a produkcja seryjna ma się rozpocząć już w 2024 roku.

Przedstawiciele koncernu podkreślają, że ciężarówka będzie mieć zasięg ok. 500 km, natomiast energia elektryczna będzie przechowywana w akumulatorach z ogniwami typu LFP (baterie litowo-żelazowo-fosforanowe).

Chłodnia zasilana fotowoltaiką

Kolejnym bardzo ciekawym egzemplarzem będzie naczepa chłodnicza, która zasilana będzie energią słoneczną. Jest to projekt realizowany przez niemiecką firmę Sono Motors, która produkuje samochody solarno-elektryczne oraz francuskiej firmy CHIEREAU.

Sono Motors odpowiedzialna będzie za opracowanie odpowiedniej technologii solarnej, która ma zapewnić redukcję wymaganej energii nawet o 80%, w porównaniu do przyczep wyposażonych w agregaty chłodnicze działające na olej napędowy.

Moduły słoneczne będą montowane na bokach naczepy CHEREAU — łącznie będzie ich aż pięćdziesiąt cztery.

Po debiucie na tegorocznych targach IAA producenci chcą przeprowadzić intensywne testy u jednego z klientów we Francji.

Share This Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>