Share This Post

Aktualności / Nieuws / Redakcyjny

Podwyżka opłat na A4 – dowiedz się, o ile więcej zapłacisz

Podwyżka opłat na A4 – dowiedz się, o ile więcej zapłacisz

Od poniedziałku 4 lipca br. wprowadzono podwyżkę opłat za przejazd autostradą A4 na odcinku Katowice-Kraków, która wynosi od 1 zł dla samochodów osobowych, do aż 5 zł za przejazd największych pojazdów na każdym punkcie poboru opłat.

Koncesjonariusz autostrady, czyli spółka Stalexport Autostrada Małopolska (SAM) złożyła wniosek do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w sprawie owej podwyżki opłat.

Dyrekcja zaznaczyła, że jest ona niezasadna i nie uwzględnia sytuacji, która dzieje się obecnie za naszą wschodnią granicą. Jednocześnie poprosiła, aby spółka ponownie rozważyła panujące okoliczności, które mogłyby sprawić, że planowana podwyżka ulegnie zmianie.

GDDKiA poinformowała również, że nie mają oni wpływu na decyzje podejmowane przez koncesjonariuszy dotyczących zmian stawek za przejazd, jeśli są one zgodne z postanowieniami zawartymi w umowie.

Spółka SAM podała, że od 4 lipca wejdzie w życie nowy cennik opłat za przejazd autostradą A4 na odcinku Katowice-Kraków.

Jednocześnie zaznacza, że nadal będą obowiązywały rabaty dla kierowców, którzy będą korzystać z płatności automatycznych za pomocą videotrollingu oraz A4Go i Telepass, dzięki czemu opłaty będą o 23% niższe.

Cennik w górę

Grupa Stalexport Autostrady, do której należy spółka SAM, już w kwietniu poinformowała, że złożyła wniosek do GDDKiA dotyczący podniesienia opłat od 4 lipca 2022 roku. Stawka za przejazd wzrosła z 12 zł do 13 zł na każdej bramce, co oznacza, że za cały odcinek należy zapłacić 26 zł, a nie 24 zł, jak było od tej pory.

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, grupa przewidziała rabat, dla kierowców korzystających z elektronicznych płatności, który obniża opłatę o 3 zł na każdej bramce, co oznacza, że za cały odcinek zapłacimy o 6 zł mniej, o czym poinformowali w oficjalnym przekazie:

„Kierowcy poruszający się samochodami osobowymi, którzy wybiorą pobór opłat metodą A4Go, Telepass bądź videotolling, które powiązane są z aplikacjami elektronicznymi jak: Autopay, SkyCash, IKO i mPay, będą objęci 23% zniżką. Po naliczeniu rabatu zapłacą oni o 3 zł mniej niż kierowcy płacący gotówką lub kartą”.

Spółka dodaje, że dla motocyklistów przewidziano zniżkę w wysokości 7 zł, w związku z czym będą oni musieli płacić 6 zł, tak jak to było do tej pory.

Niestety, podwyżki nie dotyczą wyłącznie aut osobowych, ale również większych samochodów, które należą do 2, 3, 4 i 5 kategorii. Według nowego cennika, opłata wynosi 40 zł, zamiast dotychczasowych 35 zł.

To oznacza, że za przejazd całego odcinka, kierowca prowadzący większy pojazd będzie musiał zapłacić aż 80 zł zamiast 70 zł. Niestety, dla pojazdów z kategorii 4 i 5 nie przewidziano zniżek za płatności automatyczne.

Warto jednak dodać, że pojazdy z 2 i 3 kategorii objęte są bonifikatą, która wynosi 16 zł. W związku z tym, kierowcy tych samochodów na każdej z bramek płacą po 24 zł.

Wszechobecna drożyzna

Spółka SAM swój wniosek, dotyczący zmiany cen za przejazd, który został złożony wiosną, uzasadniła stale rosnącym kosztem utrzymania autostrady, a także związanych realizacją inwestycji. Są one oczywiście związane z gwałtownie rosnącymi stawkami za usługi, a także materiały budowlane, czy nośniki energii.

W oficjalnym komunikacie Rafał Czechowski, który jest przedstawicielem SAM, poinformował, że podwyżki są nieuniknione ze względu na panującą sytuację gospodarczą w naszym kraju.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zaznacza, że niezwłocznie po otrzymaniu wniosku ws. podwyżek opłat, zwróciła się do spółki z prośbą o ponowne rozpatrzenie wszystkich okoliczności, które mogłyby jakkolwiek wpłynąć na ich decyzję:

„Zwróciliśmy uwagę, że decyzję związaną z podwyżkami opłat, podjęto na podstawie prognoz ruchu, które nie uwzględniają czasu od 24 lutego, czyli od wybuchu wojny na Ukrainie. Ta sytuacja nie powinna zostać pominięta w analizach, ponieważ ma ona bardzo duży wpływ na kwestie społeczne oraz gospodarcze”.

Warto dodać, że w maju bieżącego roku, grupa Stalexport Autostrady wydała komunikat o wzroście najważniejszych wskaźników finansowych z I kwartał 2022 roku.

Share This Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>