Share This Post

Aktualności / Nieuws / Technologia

Nadwozia wymienne na przyczepach lub naczepach

Nadwozia wymienne na przyczepach lub naczepach

Coraz większą popularność osiągają systemy nadwozi wymiennych, które pozwalają na dużo bardziej efektywne wykorzystywanie swojej floty. Marka Fliegl, która w naszym kraju reprezentowana jest przez firmę Lux-Truck posiada bardzo szeroką ofertę w tego rodzaju nadwoziach.

Fliegl jest jednym z liderów wśród producentów zajmujących się produkcją naczep i przyczep. Wiele popularnych pojazdów skonstruowanych przez tę firmę, przystosowanych jest do transportu kontenerów wymiennych, są to między innymi przyczep BDF w kilku wersjach:

  • z obrotnicą,
  • jako tandem lub tridem,
  • nisko sprzężonej jumbo,
  • DACHSER.

Dodatkowo w ofercie znajduje się także jednoosiowa naczepa SES Single. Warto dodać, że firma produkuje nadwozia wymienne o różnych wysokościach i stałej długości 7,82 m.

Pojazdy firmy Fliegl cieszą się wśród klientów bardzo dobrą opinią, cechuje je funkcjonalność, a także solidne wykonanie i duży komfort użytkowania. Oczywiście opinie dotyczą również pojazdów przeznaczonych do transportu nadwozi wymiennych.

Podczas budowy podwozi wykorzystuje się zawieszenia pneumatyczne z zaworami, które umożliwiają poziomowanie. Warto wspomnień, że wysokość podnoszenia i opuszczania zależna jest od specyfikacji danego pojazdu.

Osie znajdujące się na zawieszeniu wyposażone w hamulce tarczowe są od wiodących na rynku producentów, m.in. SAF i BPW. Co ciekawe, do dwuobwodowego układu hamulcowego dodawany jest system stabilizacji, który wpływa na poprawę bezpieczeństwa jazdy.

Obsługa jest bardzo łatwa i szybka, a wszystko to, dzięki dokładnie przemyślanej konstrukcji modułowej tych pojazdów.

Przyczepy także z dyszlem o regulowanej długości

Jeśli mowa o przyczepie BDF, która znajduje się na obrotnicy, wysokość załadunku może wynieść od 980 do 1.320 mm, z kolei wysokość podnoszenia przyczepy wynosi od 900 do 1.380 mm, natomiast pozycja do jazdy to wartość pomiędzy 980, a 1.260 mm.

Inną dość istotną grupę stanowią przyczepy BDF wykorzystywane w tandemie lub tridemie. W tym przypadku wysokość załadunku może wynieść od 880 do 1.320 mm, natomiast pozycja do jazdy może znaleźć się w przedziale między 870, a 1.260 mm.

System przyczepy użytkowanej w wersji tandem lub tridem umożliwia transportować kontenery wymienne, które mają długość 7,82 m.

Oczywiście na życzenie klienta, producenci mogą zamontować specjalny dyszel o regulowanej długości. Takie rozwiązanie przynosi bardzo wiele korzyści, począwszy od ekonomiki, aż po samą eksploatację danego pojazdu.

Innymi wariantami wyposażenia, które mogą zostać zainstalowane w pojeździe, jest winda załadunkowa oraz wsporniki służące do przewożenia wózka widłowego.

Lekka naczepa SES Single też do nadwozi wymiennych

Wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę, że nie każda dostawa realizowana jest do dobrze rozwiniętych i nowoczesnych centrów logistycznych. Często bywa, że ostatnie kilometry trasy przebiegają przez bardzo wąskie uliczki, a jej koniec to ciasne podwórko.

W tak trudnych warunkach zestaw z wymiennymi nadwoziami może nie być dostatecznie zwinny. Oczywiście można wykorzystać mniejszy pojazd, który będzie wystarczający do krótkiego transportu pomiędzy dwoma punktami, jednak Fliegl kolejny raz odpowiada na oczekiwania klientów i posiada w swojej ofercie kompaktową, jednoosiową naczepę.

Jednoosiowa naczepa SES Single jest bardzo elastycznym pojazdem przeznaczonym do transportu nadwozi wymiennych. Producenci polecają ją do przewozu pojedynczego kontenera BDF lub TEU (ang. Twenty-Foot Equivalent Unit i oznacza 20-stopowy standardowy kontener).

Specjalna konstrukcja pojazdu daje możliwość łatwego manewrowania, co jest szczególnie ważne podczas dostaw w trudno dostępnych miejscach, z którymi przewoźnicy mają częstą styczność, zwłaszcza w ruchu miejskim.

Takie rozwiązanie sprawia, że ciągnik siodłowy, poza ciągnięciem tradycyjnych naczep, może być wykorzystywany do holowania nadwozia wymiennego o różnych długościach (7,45 m lub 7,82 m), a także kontenery 20-stopowe.

Jeśli chodzi o parametry naczepy, to jest ona stosunkowo krótka i lekka, ponieważ jej długość wynosi zaledwie 8,13 m, a masa własna to 1,840 t.

Osadzona jest na 10-tonowej osi, tak więc nie jest przeznaczona do przewozu bardzo ciężkich ładunków, ale daje możliwość transportowania niemal wszystkich lekkich nadwozi wymiennych. Takie rozwiązanie sprawia, że jest to doskonała alternatywa dla miejskich ciężarówek.

Share This Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>