Share This Post

Aktualności / Samochody ciężarowe / Technologia

Volvo Trucks wprowadza nowe funkcje dla bezpiecznego i wymagającego przewozu

Volvo Trucks wprowadza nowe funkcje dla bezpiecznego i wymagającego przewozu

Dziś po raz kolejny poruszymy temat związany z koncernem Volvo Trucks, który wprowadza wiele nowych funkcji, mających na celu zwiększyć poziom bezpieczeństwa, a także poprawić właściwości jezdne ciężarówek.

Dodatkowo mają pojawić się również rozwiązania, które pomogą kierowcom w precyzyjnym manewrowaniu pojazdem, co jest szczególnie potrzebne na placach budowy, które bardzo często są ciasne, a ich powierzchnia śliska i wyboista.

Jeden z przedstawicieli koncernu, Pär Bergstrand, który jest kierownikiem ds. ciężkich przekładni, zaznacza, że wprowadzono kilka aktualizacji automatycznej skrzyni biegów I-Shift, dzięki czemu udało się wdrożyć wiele nowych innowacji, które sprawią, że prowadzenie pojazdu będzie zdecydowanie bardziej komfortowe i bezpieczne.

Wszystkie modyfikacje zostały wprowadzone po to, aby zapewnić kierowcy jeszcze większą kontrolę i precyzję podczas wykonywania manewrów.

Większa precyzja i bezpieczeństwo w trudnych warunkach

Poniżej przedstawimy nowe rozwiązania, które są proponowane przez koncern Volvo Trucks:

Terrain Brake (hamulec terenowy) — to funkcja przeznaczona do jazdy w dość trudnych warunkach terenowych, gdzie prędkość jest bardzo mała. To rozwiązanie sprawia, że jazda i manewrowanie pojazdem są znacznie bezpieczniejsze i łatwiejsze.

Przykładowo, jeśli kierowca hamuje, podczas gdy jedno z kół znajduje się na krawędzi wzniesienia, to pojazd może się lekko stoczyć, jeszcze przed tym, jak kierowca zahamuje. Takie sytuacje powodują, że ciężko jest utrzymać kontrolę nad pojazdem.

Nowa funkcja stworzona przez koncern Volvo Trucks sprawia, że pojazd hamuje, jak tylko kierowca przestanie korzystać z pedału gazu. To powoduje, że samochód nie będzie się toczyć i zachowa swoją pozycję, dzięki czemu możliwe jest wykonywanie nawet najmniejszych manewrów z niesamowitą precyzją.

Bergstrand tłumaczy, że jego zdaniem funkcja Terrain Brake idealnie sprawdzi się w kopalniach, na placach budowy, a także podczas jazdy na bardzo nierównym terenie. Przydatny może się okazać również w miastach, gdzie manewrowanie wśród ciasnych uliczek i krawężników, może okazać się wymagające dla niejednego kierowcy.

W dalszej części wypowiedzi podkreśla, że bez znaczenia, w jakiej sytuacji znajdzie się kierowca, nowa funkcja znacznie poprawi kontrolę i precyzyjność, co sprawi, że praca za kółkiem stanie się bezpieczniejsza i łatwiejsza.

Change Direction (zmiana kierunku) — ta funkcja ułatwia wykonywanie manewrów ciężarówką przy niskich prędkościach.

Zapewne wielu kierowców może potwierdzić, jak wymagające jest skręcanie w warunkach ograniczonej przestrzeni, zazwyczaj konieczne jest wykonywanie krótkich i zdecydowanych ruchów, co oznacza, że kierowca musi operować między pedałem hamulca, i przyspieszenia.

Obecnie kierowca, zamiast hamować, może cofnąć ciężarówkę, jednocześnie poruszając się do przodu. Change Direction umożliwia automatyczne zatrzymanie pojazdu, który następnie zaczyna się cofać, a kierowca musi jedynie wciskać pedał przyspieszenia.

W celu ponownego ruszenia do przodu wystarczy wrzucić odpowiedni bieg i przytrzymać pedał przyspieszenia.

Active Grip Control — funkcja poprawiająca stabilność oraz możliwość przyspieszania pojazdu na śliskich nawierzchniach.

W sytuacji, gdy ciężarówka wpadnie w poślizg, wiele zainstalowanych czujników sprawi, że inteligentny układ kierowniczy samodzielnie zareaguje na zmianę nawierzchni i pomoże kierowcy utrzymać pojazd na drodze.

Warto dodać, że oferowane rozwiązanie ma na celu również zmniejszyć poziom ryzyka zarówno ścinania, jak i nadsterowności podczas jazdy samochodem bez ładunku.

Poza nowymi funkcjami opracowanymi przez koncern, Volvo Trucks zajęło się również aktualizacją dotychczasowego tempomatu, po to, aby mógł być on aktywowany również przy bardzo niskich prędkościach np. 4 km/h, a w przypadku, gdy pojazd posiada dodatkowe brzegi pełzające to nawet 2 km/h.

Pär Bergstrand podkreśla:

„Jestem niezwykle dumny, że przyczyniliśmy się do stworzenia tak ważnych i przydatnych rozwiązań, które nie tylko usprawnią poruszanie się ciężarówką po placach budowy, ale również przydadzą się w wielu innych sytuacjach, przykładowo podczas jazdy w miastach, lub przy transporcie drewna”.

Dostępność nowych funkcji w modelach Volvo

Producenci zaznaczają, że nie każda funkcja dostępna jest we wszystkich modelach oferowanych przez koncern.

Przykładowo, funkcja Terrain Brake dostępna jest w modelu Volvo FH16, a także w innych modelach, które mają napędzaną przednią oś. Change Direction jest rozwiązaniem oferowanym w pojazdach Volvo FH, FM oraz FMX.

Z kolei funkcja Active Grip Control jest już standardowym wyposażeniem we wszystkich modelach ciągników siodłowych oferowanych przez Volvo z napędem elektrycznym. Pojawia się ona również w niektórych modelach z silnikiem spalinowym Euro 6.

W przypadku tempomatu to został on zaktualizowany we wszystkich ciężarówkach Volvo Trucks.

Share This Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>