Share This Post

Aktualności / Nieuws / Redakcyjny

Transport drogowy długami stoi

Transport drogowy długami stoi

Obecny czas, nie jest najlepszy dla firm transportowych, o czym piszemy już od jakiegoś czasu. Jednym z czynników potwierdzających tę sytuację jest stale rosnący dług przedsiębiorstw.

Od początku 2022 roku zaległości tego sektora wzrosły aż do 2,5 mld zł, a według przeprowadzonych analiz, w największe kłopoty mają firmy z Wielkopolski, Mazowsza i Śląska.

W ankiecie brało udział 500 firm, wśród których były mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa. Z badań wynika, że w okresie ostatnich 6 miesięcy aż 30% z nich miało klientów, którzy opóźniali rozliczenie za wykonane usługi przez ponad 60 dni.

Analiza wykonywana co kwartał dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor przez Keralla Research wykazuje, że w poprzednim kwartale było to 33%, natomiast rok wcześniej 35%.

Opierając się na tych danych, może się wydawać, że sytuacja w branży transportowej poprawia się, szczególnie że udział firm, które posiadają klientów rozliczających się niesolidnie wynosi 28%, gdzie jeszcze przed rokiem było to 36%.

Można więc powiedzieć, że zachodzą duże zmiany na lepsze, jednak z drugiej widać, jak się ona pogarsza. Tak jak wspomnieliśmy na początku, sektor transportowy od początku bieżącego roku mocno zwiększył swoje długi wobec banków i kontrahentów.

Warto zaznaczyć, że rok temu suma niezapłaconych zobowiązań spadła o 2,3%. Niestety, w tym roku już w pierwszym kwartale suma wzrosła aż o 16% i osiągnęła łączną wartość niemal 2,5 mld zł.

Z informacji podanych przez Rejestr Dłużników BIG InfoMonitor oraz bazy danych BIK wiemy, że zwiększyła się również ilość niesolidnych płatników. Rok temu było to 33 tys. podmiotów, natomiast w 2022 roku jest to 36 tys.

Prezes BIG InfoMonitor Sławomir Grzelczak zaznacza, że aż 18% firm transportowych odczuwa skutki wojny, która toczy się za naszą wschodnią granicą. Szczególnie dotyczy to, biznesów opierających się na rynku wschodnim, natomiast niemal wszystkie firmy odczuwają stratę kierowców pochodzących z Ukrainy.

Do tego dochodzą gwałtownie rosnące ceny paliw, a także przepisy Pakietu Mobilności, których część zaczęła obowiązywać od 2 lutego br.

Mocne pogorszenie w przewozach pasażerskich i towarowych

Opierając się na danych z bazy BIK oraz Rejestru Dłużników, możemy stwierdzić, że największe problemy mają firmy z przedsiębiorstwa pasażerskiego, które niemal podwoiły swoje zobowiązania. Rok temu zaległości tych firm wynosiły 347 mln zł, natomiast w tym roku zwiększyły się one o kolejne 201 mln zł.

Grzelczak podkreśla, że średni dług przedsiębiorstw transportu pasażerskiego wynosi obecnie ok. 72 tys. zł, natomiast rok temu było to zaledwie 37 tys. zł. Najwięcej nowych dłużników przybyło z sektora transportu drogowego towarów, których na koniec 1 kwartału br. było 25,6 tys., a ich łączne zaległości wzrosły aż o 90 mln zł w porównaniu do poprzedniego roku.

Firmy średnie mają najwięcej nieterminowych płatników

Z analizy wynika, że z problemem opóźnionych rozliczeń muszą zmagać się wszystkie przedsiębiorstwa, bez względu na ich wielkość i ilość zatrudnionych pracowników.

Największe kłopoty mają firmy średnie, gdzie problem nieterminowych płatności dotyczy aż 46% z nich. Podobnie jest w przypadku mikro działalności, gdzie również nie odnotowano jakiejkolwiek zmiany na lepsze i aż 21% firm musi czekać ponad dwa miesiące na uregulowanie należności.

Inaczej jest w przypadku małych przedsiębiorstw, u których w tym roku zauważalna jest poprawa, jeśli chodzi o terminowość rozliczeń. W tym roku odsetek działalności, które posiadają problematycznych kontrahentów rozliczających się z opóźnieniem spadła z 37% do 30%.

Sławomir Grzelczak podkreśla, że polepszenie sytuacji małych przedsiębiorstw wynika przede wszystkim ze zmiany praktyk w firmach i poważniejszego podejścia do wszystkich klientów.

Firmy transportowe, które mają największe problemy

Największe zaległości mają firmy, które działają w województwie wielkopolskim, śląskim i mazowieckim.

Jak wynika z danych pochodzących z bazy BIK oraz Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor, największe problemy finansowe mają przedsiębiorstwa z Mazowsza, których łączna wartość wynosi niemal 468 mln zł. Na drugim miejscu są działalności ze Śląska z zaległościami rzędu 451 mln zł, natomiast podium zamyka Wielkopolska – 263 mln zł.

Na podstawie tych samych źródeł można stwierdzić, że najlepiej radzą sobie przedsiębiorstwa z województwa świętokrzyskiego, opolskiego i podlaskiego.

Share This Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>