Share This Post

Aktualności / Nieuws / Redakcyjny / Technologia

DAF XD nowej generacji zostanie zaprezentowany na targach IAA 2022

DAF XD nowej generacji zostanie zaprezentowany na targach IAA 2022

Cały rynek motoryzacyjny z niecierpliwością czeka na premierę zapowiadanej przez koncern DAF, zupełnie nowej serii ciągników siodłowych przystosowanych do zadań specjalnych oraz dystrybucyjnych.

Model XD najnowszej generacji będzie całkowicie nową serią ciężarówek, w których wiele stref będzie poprawione i zdecydowanie ulepszone, m.in. jakość wykonania, bezpieczeństwo, wydajność pojazdu, a także komfort kierowcy.

Warto zaznaczyć, że nowa generacja będzie przystosowana do wykorzystywania układów napędowych, które nie produkują emisji dwutlenku węgla. Oznacza to, że w pełni będą wpisywać się w dzisiejsze standardy, które mają na celu redukcję produkowanych spalin podczas użytkowania pojazdu.

Nowy model XD Nowej Generacji ma być zaprezentowany publiczności już we wrześniu, a dokładnie na targach IAA, które odbędą się w Hanowerze, położonym na terenie naszych zachodnich sąsiadów.

Konstrukcja i funkcje premium

Jeśli chodzi o konstrukcję XD, to w dużej mierze oparta jest ona na platformie funkcjonujących już modeli DAF, które nagrodzono mianem „Międzynarodowej Ciężarówki Roku 2022” oraz wieloma innymi tytułami, chodzi tutaj oczywiście o linie XF, XG oraz XG+.

Funkcje premium, czyli między innymi wyróżniająca się w branży aerodynamika pojazdu, układy napędowe, dopasowanie, wykończenie oraz pozycja siedząca, będą również dostępne w zastosowaniach specjalizowanych i dystrybucyjnych.

Bezpieczeństwo

Jedną ze stref, w której dokonano zmiany, jest bezpieczeństwo. Producenci chcieli zapewnić kierowcy najlepszą widoczność bezpośrednią w swojej klasie, która jest niezwykle ważna podczas użytkowania pojazdu w obszarach miejskich.

XD Nowa Generacja został wzbogacony o dużą przednią szybę oraz większych rozmiarów szyby boczne, których krawędzie znajdują się bardzo nisko. Dzięki temu uzyskano niską pozycję kabiny, co zapewnia optymalną widoczność bezpośrednią, a okno boczne umożliwia obserwację krawężników.

Niemiecki producent zapewnia, że z kolei widoczność pośrednią w New Generation XD mogą zapewnić nowoczesne i unikatowe systemy, które zostały przez nich stworzone: DAF Digital Camera System i DAF Corner View.

Efektywność

Kolejną strefą, w której dokonano zmian, jest poprawa efektywności pracy, przy jednoczesnym oszczędzaniu paliwa i bardzo niskiej emisji dwutlenku węgla.

Jest to możliwe do osiągnięcia między innymi dzięki zastosowaniu nowego układu napędowego składającego się z silników PACCAR MX-11, aerodynamicznej kabinie oraz wyposażenia pojazdu w bardzo zaawansowany system wspomagający kierowcę podczas jazdy.

Warto także dodać, że innowacyjny system, stworzony przez inżynierów niemieckiego koncernu -DAF Connect umożliwia zarządzenie flotą pojazdów, co z kolei przekłada się na dużą oszczędność czasu, który w tej branży jest niezwykle ważny, a także aktualizacje oprogramowania w formie bezprzewodowej.

Co ciekawe, w zapowiadanym przez DAF modelu nowej generacji dostępna będzie bardzo szeroka oferta dostępnych przystawek odbioru mocy, złączy oraz modułów mocowania, co jest niezwykle korzystne przykładowo dla producentów nadwozi.

Komfort kierowcy

Wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę, jak ważne jest zapewnienie komfortu kierowcy w ciężarówce, tym bardziej w czasach, gdzie bardzo odczuwalny jest ich brak na rynku pracy.

Naprzeciw wszelkim oczekiwaniom wychodzi Nowa Generacja XD, która zapewnia bardzo dużą swobodę, a wszystko to dzięki dużej i przestronnej kabinie, której pojemność wynosi niemal 10 m³.

Fotel kierowcy oraz kierownica mają bardzo szeroki zakres regulacji, przez co można dopasować je do własnych upodobań i ustawić w najwygodniejszej pozycji.

Panel rozdzielczy jest bardzo efektywny, a zarazem ergonomiczny, oczywiście jak już w niemal każdym modelu ciężarówek tablice są w pełni cyfrowe, a wszelkie wyświetlane informacje są doskonale widoczne i przejrzyste dla osoby kierującej pojazdem.

Zmodyfikowana konstrukcja przedniej części podwozia, a także nowe zawieszenia tylnej osi oraz kabiny zapewniają poprawę komfortu jazdy i prowadzenia pojazdu. Dzięki wprowadzeniu takich zmian jazda nowym XD będzie mogła dawać radość.

Gotowi na przyszłość

Producenci informują, że DAF XD Nowa Generacja będzie modelem, dostępnym jako uzupełnienie pojazdów z serii CF, które są niezwykle popularne na rynku i są przeznaczone do dystrybucji oraz zadań specjalizowanych.

Warto dodać, że platforma omawianego modelu DAF jest przystosowana do wykorzystywania wszystkich dostępnych układów napędowych, w tym również alternatywnych.

Produkcja nowego XD ma rozpocząć się już jesienią bieżącego roku, a więc już za kilka miesięcy.

Share This Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>