Share This Post

Aktualności / jazda / Samochody ciężarowe

Nowe systemy bezpieczeństwa od Volvo

Nowe systemy bezpieczeństwa od Volvo

Technologia w niemal każdej dziedzinie prężnie się rozwija, szczególnie jest to widoczne w branży motoryzacyjnej, gdzie co chwilę prezentowane są nowe systemy wspomagające jazdę.

Przykładowo, automatyczna zmiana świateł z dziennych na nocne lub automatyczne hamowanie samochodu przed przeszkodą już tak naprawdę nikogo nie dziwi.

Aktualnie koncern Volvo prowadzi testy nad jeszcze bardziej zaawansowanymi systemami, które sprawią m.in., że jazda w korku będzie w pełni automatyczna, praktycznie zniwelują zagrożenia spowodowane zderzeniem ze zwierzętami, a także w znaczny sposób ograniczą ryzyko kolizji na skrzyżowaniach.

Niestety, bardzo wielu kierowców ciężarówek, nie koniecznie zajmuje się wyłącznie prowadzeniem pojazdu, mimo że jest to niezgodne z przepisami. Takie zachowania mogą przyczynić się do zwiększenia ryzyka spowodowania kolizji na drodze.

Na podstawie wyników badań, przeprowadzonych przez szwedzkiego producenta ciągników siodłowych, wynika, że aż 25% czasu spędzonego za kierownicą spędzamy na rozmawianiu przez telefon komórkowy, sprawdzaniu maila lub wysyłaniu SMS-ów.

W nawiązaniu do tak niepokojących wyników koncern Volvo pracuje obecnie nad rozwiązaniami, które w pewien sposób odciążą kierowcę, tak aby zminimalizować ryzyko spowodowania kolizji. Zgodnie z informacjami podawanymi przez Szwedów, niektóre systemy już trafiły do produkcji seryjnej i można je spotkać w niektórych modelach tego producenta.

Korek nie będzie tak męczący, jak dotychczas

System automatycznego wspomagania jazdy w korku sprawia, że kierowca ciężarówki nie musi skupiać całej swojej uwagi na prowadzeniu i będzie mógł poświęcić ten czas przykładowo na czytanie książki lub czasopisma.

To rozwiązanie wykorzystuje obraz pochodzący z kamer oraz dane z radaru, dzięki czemu pojazd może podążać tuż za pojazdem, który znajduje się z przodu. Co ciekawe, hamowanie, skręcanie oraz przyspieszanie odbywa się całkowicie automatycznie.

W przypadku, gdy pojazd jadący z przodu, będzie zmuszony wykonać jakikolwiek skręt kierownicą, aby ominąć przeszkodę, system wspomagający sprawi, że ciężarówka skręci dokładnie w ten sam sposób.

Natomiast, jeśli kierowca zdecyduje się na samodzielne kierowanie ciągnikiem siodłowym, wystarczy, że delikatnie zahamuje, naciśnie pedał gazu lub wykona jakikolwiek ruch kierownicą, a system się wyłączy.

Inżynierowie Volvo podkreślają, że ten system ma przede wszystkim wspierać kierowcę, a nie go ograniczać.

Skrzyżowania od teraz będą bezpieczne

Według badań z 2006 roku, w 16 państwach należących do Unii Europejskiej (bez Szwecji) aż 20,6% wypadków śmiertelnych miało miejsce właśnie na skrzyżowaniach. W 2007 roku w Stanach Zjednoczonych ten odsetek był jeszcze większy i osiągnął poziom 21,5%.

Opierając się na wynikach tych badań, koncern Volvo skupił się na opracowaniu systemu, który mógłby ograniczyć ilość tych kolizji i wspomóc kierowcę, podczas przejeżdżania przez skrzyżowania.

Działanie tej technologii polega na automatycznym wyhamowaniu pojazdu do zera, jeśli podczas pokonywania skrzyżowania, jakikolwiek auto pojawi się przed ciężarówką i przetnie jej tor jazdy.

Wykrywanie zwierząt

Stworzony przez szwedzkich inżynierów system, który ogranicza ryzyko kolizji z udziałem zwierząt, działa na podobnej zasadzie, jak poprzednie rozwiązania, o których wspominaliśmy.

Układ składa się z dwóch elementów: czujnika radaru oraz kamery działającej na podczerwień. Pozwalają one rejestrować sytuacje, które mają miejsce nie tylko przed pojazdem, ale również po bokach, dzięki czemu można wyhamować auto jeszcze przed wtargnięciem zwierzęcia na drogę.

Aktualnie system rozpoznaje wyłącznie duże zwierzęcia, takie jak: bydło, koń, jeleń, czy łoś. Oczywiście konstruktorzy zapewniają, że w przyszłości będzie on wykrywać również mniejsze zwierzęta. Warto zaznaczyć, że dzięki kamerze na podczerwień, system działa także w porze nocnej.

Maciej Szurek z Volvo Auto Polska podkreśla, że nowe rozwiązania są jeszcze na etapie testów, które trwają już parę lat. Informuje on również, że niektóre z nich już wkrótce będą dostępne w seryjnie produkowanych ciągnikach siodłowych marki Volvo.

Jako producent ciężarówek, Volvo chce, aby oferowane przez nich pojazdy wyposażone w najnowocześniejsze systemy, funkcjonowały podobnie jak człowiek.

„Komputer jest jak mózg, czujniki jak oczy, natomiast hamulce można porównać do mięśni” – dodaje Szurek.

Oczywiście w teorii brzmi to doskonale, ale czy możemy całkowicie zaufać systemom bezpieczeństwa i swobodnie jeździć pojazdami? To pytanie pozostawimy bez odpowiedzi.

Share This Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>