Share This Post

Aktualności / Samochody ciężarowe / Środowisko

Waberer’s coraz bardziej elektryczny. Do floty węgierskiego giganta trafił DAF CF

Waberer’s coraz bardziej elektryczny. Do floty węgierskiego giganta trafił DAF CF

Firma Waberer’s jest jednym z przewoźników, którzy realizują przewozy na obszarze Środkowo-Wschodniej Europy. Warto wspomnieć, że jest to także pierwsze przedsiębiorstwo w tym regionie, które odebrało w pełni elektryczną ciężarówkę marki DAF, która jest już produkowana seryjnie.

Zgodnie z informacjami podawanymi przez producenta, ciągnik siodłowy DAF CF może pokonać trasę o długości nawet 500 kilometrów dziennie. Pojazd został skonstruowany w taki sposób, aby spełniać wszelkie normy, które zostały narzucone przez Unię Europejską i wytwarzać jak najmniejszą emisję dwutlenku węgla do ekosystemu.

W środowisku mówi się, że dostarczenie w pełni elektrycznego modelu ciężarówki do Waberer’s jest nie tylko jednym z najważniejszych posunięć samej firmy, ale również na całym przewozowym rynku węgierskim i środkowo- i wschodnioeuropejskim.

Dostarczony ciągnik wyposażony jest w innowacyjne, szybko ładujące się akumulatory, które w połączeniu z jego nowoczesną konstrukcją umożliwiają pokonanie dystansu nawet 500 kilometrów dziennie.

Przedstawiciel firmy przyznaje, że opracowanie takiego pojazdu z pewnością przyczyni się do szybszego przejścia na bezemisyjny transport towarowy, realizowany na średnich dystansach.

W swojej wypowiedzi dodają także, że do tej pory niemal wszyscy więksi producenci ciągników siodłowych, z którymi współpracowali, oferowali wyłącznie ciężarówki z napędem alternatywnym.

Barna Erdélyi, który jest jednym z członków zarządu firmy Waberer’s, zaznacza, że wspólnie zdecydowali się zmodernizować swoją flotę i wkroczyć na bardziej ekologiczną drogę rozwoju.

Jednym z pomysłów jest rozbudowa i odnowienie obecnej floty, czego dowodem ma być zakup kolejnego, w pełni elektrycznego pojazdu ciężarowego. Erdélyi podkreśla, że na pewno nie będzie to ostatni tego typu ciągnik siodłowy w ich flocie.

Warto wspomnieć, że ciężarówka, o której mowa, jest pierwszym seryjnie produkowanym samochodem ciężarowym o napędzie elektrycznym nie tylko na Węgrzech, ale również w Europie Środkowo-Wschodniej.

Przedstawiciele firmy Waberer’s otwarcie przyznają, że głównym powodem podjęcia decyzji, związanej z kupnem elektrycznej ciężarówki, nie jest konieczność obniżenia emisji dwutlenku węgla przez ich flotę.

Głównym motywatorem było to, że wiele europejskich miast ma w planach utworzenie specjalnych stref, w których będą mogły poruszać się wyłącznie pojazdy zeroemisyjne.

Erdély przyznaje, że zauważył wpływ w pełni elektrycznych rozwiązań na transport drogowy. Jego zdaniem, jest to bardzo dobry sposób, aby również ta branża przysłużyła się walce z wieloma wyzwaniami, które powiązane są z globalnym ociepleniem oraz jakością powietrza.

Dyrektor DAF Węgry, Péter Szentpáli Gavallér podaje, że koncern DAF jest jednym z pierwszych producentów ciągników siodłowych, którzy wprowadzili pojazd ciężarowy z napędem w pełni elektrycznym.

Podkreśla on również, że napęd elektryczny jest dla nich czymś więcej, niż tylko opracowywaniem pojazdów przeznaczonych do konkretnych zadań.

System oferowany przez koncern DAF jest całkowicie kompleksowy i zawiera również szereg rozwiązań, m.in. systemy ładowania pojazdów, innowacyjne i bardzo wytrzymałe silniki elektryczne.

Dodatkowo oferują również program, który jest w stanie prowadzić symulacje tras, dzięki którym będzie wiadomo, jak wykorzystywana jest energia podczas całego przejazdu.

W podsumowaniu wspomnimy również, że pierwszym w pełni elektrycznym pojazdem ciężarowym, który został dostarczony do firmy Waberer’s była ciężarówka Volvo FL, która miała zasięg około 240 kilometrów przy pełnym obciążeniu.

Pojazd został dostarczony we wrześniu ubiegłego roku, natomiast na początku 2022 roku, a dokładnie w styczniu do tego przewoźnika trafił kolejny pojazd ciężarowy, o napędzie elektrycznym. Co ciekawe był to model marki Renault, który trafił do firmy, jako pierwszy elektryczny model tego producenta na Węgrzech.

Waberer’s to jedna z wiodących firm zajmująca się realizacją przewozów drogowych w Europie, a także najbardziej znaną na terenie Węgier. Obecnie flota składa się z niemal 3 tysięcy ciężarówek, których średni wiek wynosi dwa lata.

Firma jest jak najbardziej świadoma ekologicznie, a obecna flota jest na bieżąco odnawiana, poprzez zakup kolejnych ciągników, które spełniają wszelkie standardy emisyjne. Waberer’s podczas swojej działalności wykorzystuje nowoczesne technologie, aby optymalizować trasy, a kierowcy są regularnie szkoleni z zakresu ekonomicznej jazdy.

Share This Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>