Share This Post

Aktualności / Redakcyjny / Samochody ciężarowe

Kierowcy ciężarówek z USA zarabiają więcej niż pracownicy Wall Street! Jak to wygląda w Polsce?

Kierowcy ciężarówek z USA zarabiają więcej niż pracownicy Wall Street! Jak to wygląda w Polsce?

Amerykańska sieć supermarketów Walmart poszukuje obecnie kierowców, podnosząc im wynagrodzenie aż o 26%. Kierowcy bez doświadczenia mogą liczyć na pensję w wysokości nawet 100 tys. dolarów rocznie. Co ciekawe jest to więcej, niż zarabiają niektórzy bankowcy na Wall Street!

Wyższe wynagrodzenie zaproponowane przez firmę ma na celu zwiększyć zainteresowanie i jednocześnie zachęcić kierowców do zatrudnienia, a wszystko z powodu gwałtownie rosnącego popytu na kierowców w niemal całym kraju.

Wysokie wynagrodzenie bardziej atrakcyjne

Po podwyżkach, pensja początkującego kierowcy pracującego dla amerykańskiego Walmartu, będzie wynosić od 95 do nawet 110 tys. dolarów brutto rocznie, czyli ok. 400-470 tys. zł, przedstawicie przedsiębiorstwa, zaznaczają, że kierowcy z doświadczeniem mogą liczyć na znacznie wyższe pensje.

Warto także wspomnieć, że Walmart stworzył specjalny program przeznaczony dla pracowników, w ramach którego prowadzone są szkolenia, dzięki którym można zdobyć wszelkie niezbędne uprawnienia do kierowania pojazdem ciężarowym.

Dodatkowo koszty związane z kursem prawa jazdy (CDL) w całości pokrywa firma, a zaznaczamy, że nie są to małe kwoty, ponieważ w USA taki kurs kosztuje ok. 4-5 tys. dolarów.

Jimmy Carter z firmy Walmart podkreśla, że podwyżka wynagrodzenia dotyczy wszystkich kierowców, którzy są zatrudnieni w firmie. Ochotnikom, którzy chcą zostać kierowcami ciężarówek tej firmy, proponowany jest program rozwoju prywatnej floty. Co ważne, zatrudnieni kierowcy nie ponoszą żadnych kosztów, które związane są z użytkowaniem pojazdów.

Warto zaznaczyć, że kierowcy pracujący dla firmy Walmart będą otrzymywać różne wynagrodzenie netto w zależności od stanu, w którym zamieszkują.

Wynika to z różnic w wysokościach podatku oraz opłacanych składek, których wysokość może wynieść nawet 30% pensji brutto. Jednak nawet po odliczeniu tak wysokich kwot, wynagrodzenie nadal jest bardzo atrakcyjne.

Wielu Amerykanów zaznacza, że pensja proponowana przez firmę Walmart jest wyższa niż zarobki najmłodszych bankierów pracujących na Wall Street, a warto podkreślić, że poświęcają oni swojej pracy dużo więcej czasu, niż kierowcy za kółkiem.

Niektórzy dodają, że kierowcy ciężarówek wnoszą o wiele korzyści do społeczeństwa, w przeciwieństwie do młodych finansistów.

Obecnie w firmie zatrudnionych jest ponad 12 tys. kierowców pojazdów ciężarowych, z czego 7 tys. zostało zatrudnionych w ciągu ostatnich dwóch lat. Warto podkreślić, że rok temu Walmart zatrudnił rekordową ilość nowych pracowników (4,5 tys.), natomiast w 2022 roku planowane jest zatrudnienie kolejnych 400-800 truckerów.

Aktualnie w USA, podobnie jak w Europie jest bardzo duże zapotrzebowanie na kierowców ciężarówek. Jedna z organizacji ocenia, że na rynku może brakować nawet 80 tys. kierowców.

Dobrą informacją jest to, że podwyżki zastosowane przez Walmart znacznie podwyższą średnie wynagrodzenie w amerykańskim sektorze transportowym. Na podstawie danych przedstawionych przez amerykański Departament Pracy, w 2020 roku mediana wynagrodzeń dla kierowców ciężarówek wynosiła ok. 47 tys. dolarów.

Ile zarabiają kierowcy ciężarówek w Polsce?

Temat wysokości wynagrodzeń wśród polskich kierowców przedstawia raport „Zarobki Kierowców Zawodowych w Polsce” opracowany przez Polski Instytut Transportu Drogowego.

W badaniach wzięło udział 850 kierowców, wśród których 90% było kierowcami ciągników siodłowych, z czego 62% realizuje przewozy międzynarodowe.

33% ankietowanych wskazało, że ich miesięczne wynagrodzenie wynosi powyżej 7 tys. zł netto. Nieco mniej, bo 20,4% kierowców zaznaczyło przedział 6-7 tys. zł netto, natomiast 17,5% z nich zarabia między 5, a 6 tys. zł netto.

W polskiej branży transportowej wysokość wynagrodzenia jest zależna w dużej mierze od systemu pracy. Najwięcej, bo powyżej 8 tys. zł na rękę zarabiają kierowcy pracujący w systemie 4/1, czyli cztery tygodnie za kółkiem i jeden tydzień w domu.

Kierowcy zatrudnieni w systemie 2/1, według raportu mogą liczyć na nieco mniejsze wynagrodzenie wynoszące ok. 7 tys. zł netto.

Na kolejnym miejscu znajdują się kierowcy, którzy wracają na weekend do domu, ich wynagrodzenie wynosi średnio ok. 6 tys. zł na rękę. Najmniejsze pensje należą do tych, którzy codziennie zjeżdżają do domu (4,8 tys. zł netto).

Share This Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>