Share This Post

Aktualności / Nieuws / Redakcyjny

FUSO obchodzi swoje 90-lecie

FUSO obchodzi swoje 90-lecie

Mitsubishi Fuso Truck & Bus Corporation, zwana w skrócie „FUSO”, jest marką, która należy do dużego koncernu Daimler Truck, specjalizującego się w produkcji autobusów oraz użytkowych samochodów ciężarowych, które dostarczane są do niemal 170 krajów na całym świecie.

FUSO jest spółką pochodzącą z Azji i w tym roku będzie obchodzić bardzo ważną rocznicę, mianowicie 90 lat istnienia. Ta kultowa nazwa pojawiła się na rynkach już w 1932 roku, pierwszy raz pojawiła się w stoczni w Kobe, która wówczas należała do Mitsubishi Shipbuilding Company.

Podczas, gdy model autobusu typu B46 marki Mitsubishi schodził z taśmy, jeden z inżynierów pracujących w tym miejscu, zaproponował, aby nazwano go FUSO. Słowo pochodzi z chińskiej nazwy jednego ze świętych drzew, które rosło w miejscu, gdzie wschodzi słońce. Warto wspomnieć, że tym terminem nazywano również samą Japonię.

Prezes Mitsubishi Fuso Truck & Bus Corporation oraz szef Daimler Truck Asia, Karl Deppen podkreślał, że z okazji jubileuszu FUSO chciałby podziękować nie tylko klientom, ale również pracownikom i wszystkim partnerom za duże wsparcie.

W dalszej wypowiedzi komentuje:

„Jak wiemy branża transportowa zmierza do dekarbonizacji, a my, jako firma MFTBC stanowimy ważną część do światowego rozwiązania tego problemu. Dowodem tego jest nasz model eCanter, pochodzący z 2017 roku, który jest w pełni elektryczny. Kolejny model który zaprezentowaliśmy może znacznie poszerzyć ilość użytkowników korzystających z elektromobilnych rozwiązań.

FUSO dzisiaj

W ofercie FUSO dostępna jest bardzo szeroka gama pojazdów: autobusy, pojazdy lekkie, średnie oraz samochody ciężarowe. Warto wspomnieć, że wytwarza również silniki przemysłowe wysyłane do ponad 170 rynków z całego świata.

FUSO stanowi bardzo ważną część światowego giganta Daimler Truck AG dotyczącą produkcji pojazdów ciężarowych oraz autobusów na rynkach azjatyckich. Sprzedaż w 2021 roku wyniosła 125 tys. pojazdów, co odpowiada za niemal jedną czwartą sprzedaży całego koncernu i w znaczny sposób przyczynia się do wzrostu całego obrotu.

Lekka ciężarówka użytkowa FUSO Canter zyskała już uznanie na niemal całym świecie, a w wielu państwach odnotowywane są rekordowe udziały tej marki. Od momentu, kiedy ten model pojawił się poraz pierwszy na rynku, czyli od 1963 roku, wyprodukowano ponad 4,5 mln egzemplarzy.

Rok temu koncern zaprezentował nową generację modelu Cantera, która charakteryzuje się innowacyjnym wyposażeniem, a także nowoczesnym designem.

FUSO eCanter liderem bezemisyjnego transportu

Warto podkreślić, że azjatycka spółka należąca do Daimler Truck posiada bardzo duże osiągnięcia dotyczące bezemisyjnego transportu, a przez wielu uznawana jest nawet za jednego z liderów w tej dziedzinie.

Tak jak wspominaliśmy wcześniej, FUSO w 2017 roku wypuścił pierwszą generację eCantera, czyli lekki pojazd użytkowy, który był napędzany w pełni elektrycznie. Około 350 egzemplarzy tego modelu było eksploatowane przez klientów głównie w Japonii, Ameryce Północnej i Europie, pokonując łącznie już ponad 4,5 mln kilometrów i jednocześnie nie produkując żadnych emisji zanieczyszczeń.

Po owocnej współpracy z pierwszymi użytkownikami tego modelu, producenci postanowili stworzyć drugą generację eCantera, która już niedługo będzie zaprezentowana na rynkach Azjatyckich i Europejskich.

Nowa generacja modelu będzie udoskonalona pod względem zasięgu, bezpieczeństwa, a także będzie dostępna w większej gamie wersji.

Wszystkie szczegóły dotyczące nowego wydania eCantera będzie można poznać na targach IAA Transportation 2022 w Hanowerze, które

odbędą się we wrześniu.

Pozycja lidera na ważnych rynkach

Pojazdy FUSO są bardzo ważną częścią Daimler Truck, która pełni istotną rolę na niektórych azjatyckich rynkach. Przykładem jest Indonezja, gdzie od ponad 50 lat FUSO jest czołowym modelem, a jego udział w tamtejszym rynku wynosi 46,7%.

Czołową pozycję w rankingu od niemal 30 lat zajmuje także w Tajwanie, a udział tej marki to 33,6%. Pierwsze miejsce FUSO zajmuje również na rynku w Nowej Zelandii z udziałem w wysokości 19,7%.

Marka może pochwalić się dużymi sukcesami również w Europie, a dokładnie w regionie UE30, gdzie wysokość sprzedaży jest rekordowa od niemal dekady. Obecnie udział rynkowy w segmencie lekkich pojazdów użytkowych do 10 ton wynosi 37,1%.

Share This Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>