Share This Post

Aktualności / Redakcyjny / Samochody ciężarowe

Telematyka sprawdza się także w zeroemisyjnych flotach

Telematyka sprawdza się także w zeroemisyjnych flotach

Technologia umożliwiająca monitorowanie wielu istotnych parametrów, jest coraz częściej stosowana w branży transportu drogowego. Są to systemy, które pomagają właścicielowi firmy zarządzać całą flotą pojazdów.

Najczęściej są to rozwiązania telematyczne, które są bardzo skutecznymi narzędziami służącymi do zarządzania oraz kontrolowania pojazdów. Dodatkowo cyfrowy kontakt z kierowcami ciężarówek sprawia, że fleet managerowie mogą na bieżąco przekazywać informacje, które będą służyły zwiększeniu wydajności pracy.

Warto wspomnieć, że wiele systemów poprawia również bezpieczeństwo kierujących, poprzez informowanie właściciela o zbliżającym się terminie serwisowania pojazdu, a także przedstawiając jego podstawowe parametry.

GPS podstawą

Narzędzia telematyczne najczęściej opierają się o technologię GPS, czujniki elektroniczne, a także pokładowe kody diagnostyczne, które zawierają diagnostykę silnika, określają lokalizację pojazdu oraz analizują styl jazdy kierowcy.

Zazwyczaj system telematyczny składa się z odpowiedniego oprogramowania przeznaczonego do komunikowania się floty, anteny wykorzystywanej do śledzenia sygnału GPS, karty SIM oraz akcelerometru, który kontroluje przeciążenia.

Działanie takich rozwiązań monitorujących polega na przetwarzaniu informacji z urządzeń śledzących i przesyłaniu ich do innych użytkowników.

Kamil Jakacki z Cartrack Polska zaznacza, że narzędzia telematyczne stały się obowiązkowym instrumentem służącym do zarządzania flotą dużych firm. Dodaje także, że najnowsze rozwiązania są bardzo bezpieczne, wydajne i proste w obsłudze, a co najważniejsze, nie ingerują w budowę pojazdu, dzięki czemu nie traci się gwarancji producenta pojazdu.

Zastosowanie flotowe

Dużo bardziej zaawansowanym rozwiązaniem są narzędzia, które wszystkie informacje zbierają za pomocą podłączenia do szyny CAN, czyli szeregowej magistrali komunikacyjnej, dzięki czemu wszystkie dane są gromadzone i wykorzystywane do tworzenia bardziej zaawansowanych raportów.

Warto zaznaczyć, że systemy wykorzystujące CAN mają także negatywne strony, m.in. są dużo droższe, a do analizowania danych niezbędne jest zgromadzenie dodatkowych osób.

Znacznie lepszym rozwiązaniem są narzędzia telematyczne korzystające z dostępu do gniazda OBD2 (On-Board Diagnostics). Ich zakup oraz użytkowanie jest znacznie tańsze, w porównaniu do tych wykorzystujących CAN, a dodatkowo są one również mało inwazyjne przy montażu.

Mniejsze zużycie i emisja

Wprowadzenie rozwiązań telematycznych do firmy transportowej poprawia efektywność oraz produktywność floty pojazdów. Pozyskiwane dane pozwalają tworzyć nowe, znacznie bezpieczniejsze i bardziej wydajne trasy, którymi poruszają się kierowcy.

Wyznaczenie nowych szlaków może przełożyć się na skrócenie czasu dostaw, a także na ograniczenie zużycia paliwa lub energii, których zakup jest obecnie jednym z największych kosztów ponoszonych przez przedsiębiorstwa transportowe.

W przypadku pojazdów o tradycyjnym napędzie spalinowym system sprawdza styl jazdy kierowców oraz wiele parametrów pojazdu. W przypadku gdy nie są one optymalne, kierowca jest automatycznie informowany, aby je poprawić.

Według analiz przeprowadzonych przez brytyjską organizację Energy Saving Trust, urządzenia telematyczne mogą obniżyć zużycie paliwa nawet o 10%.

Większe bezpieczeństwo

Narzędzia telematyczne to także zwiększone bezpieczeństwo kierowców. Dzięki obecności niektórych systemów, które zbierają informację o stylu jazdy wszystkich kierowców, można poprawić poziom bezpieczeństwa całej floty.

Takie informacje mogą posłużyć również firmom ubezpieczeniowym, aby lepiej ocenić ryzyko wypadków, które bezpośrednio wpływa na wysokość składek za polisę dla firmy.

Oczywiście taka wiedza, przydatna jest również podczas kolizji drogowej, kiedy ciężko ocenić kto jest winny. Zapisy parametrów pojazdu oraz obraz video z pewnością ułatwi dochodzenie roszczeń, a w skrajnych sytuacjach może uchronić przed nieuzasadnionymi zobowiązaniami.

Narzędzia telematyczne w elektromobilności

Telematyka bardzo dobrze sprawdzi się w pojazdach zeroemisyjnych, które mają przyczynić się do rozwoju elektromobilności. Wysoka wydajność floty, a także ograniczenie kosztów związanych z ich użytkowaniem są priorytetami każdego zarządcy floty, bez znaczenia czy są to pojazdy spalinowe, czy elektryczne.

Monitorowanie z wykorzystaniem GPS pomaga także w unikaniu korków na trasie oraz oszczędzaniu energii w akumulatorach. Co ważne, systemy telematyczne pokazują również wszystkie dostępne punkty ładowania znajdujące się w okolicy.

Kamil Jakacki uważa, że oprogramowania telematyczne poprawiają efektywność pracy pojazdów elektrycznych, a dzięki możliwości monitorowania wielu parametrów użytkowych, można zoptymalizować przebieg trasy. Jednym z nich jest śledzenie stylu jazdy kierowcy, który przekłada się bezpośrednio na zasięg danego pojazdu.

Share This Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>