Share This Post

Aktualności / Redakcyjny / Samochody ciężarowe

Paliwo w Niemczech znów podrożało, ale będzie obniżka cen. Jakich zniżek można się spodziewać?

Paliwo w Niemczech znów podrożało, ale będzie obniżka cen. Jakich zniżek można się spodziewać?

W Niemczech zauważalny był już dość wyraźny trend obniżania cen oleju napędowego, jednak pod koniec maja cena ponownie wzrosła. Warto wspomnieć, że z dniem 1 czerwca, w kraju wprowadzono niższy podatek energetyczny.

Jak donosi jeden z niemieckich automobilklubów, tuż przed planowaną obniżką podatku zauważalny był bardzo gwałtowny wzrost cen na wszystkich niemieckich stacjach paliw. Cena benzyny oraz oleju napędowego była wyższa o kilka eurocentów w porównaniu do ubiegłego tygodnia.

Kiedy ceny spadną po obniżce podatków?

Niestety, podwyżki związane z cenami paliw, nawet po obniżeniu podatku energetycznego, mogą sprawić, że stawka za paliwa będzie nadal wyższa niż te, które obowiązywały przed atakiem Rosji na Ukrainę.

Warto wspomnieć, że na dzień przed rozpoczęciem wojny  olej napędowy kosztował 1,663 euro/litr, natomiast E10 1,750 euro/litr. Wprowadzone ulgi podatkowe obniżą obecną cenę benzyny o 35,2 eurocenta za litr, a olej napędowy o 16,7 eurocenta za litr. Co ciekawe, nawet jeśli obniżki zostaną w całości wdrożone na stacjach, to zarówno benzyna, jak i olej napędowy będą nadal znacznie droższe, niż przed wybuchem agresji na Ukrainie.

Niemiecka telewizja publiczna Das Erste informuje, że operatorzy stacji paliw nie mają obowiązku wprowadzania niższych cen, natomiast od 1 czerwca do 31 sierpnia mogą oni kupować paliwa po cenie zawierającej obniżony podatek energetyczny.

Dodają także, że paliwo, które obecnie znajduje się na większości stacji, zostało zakupione w maju, czyli jeszcze przed wprowadzeniem obniżek podatku, zatem cena sprzedaży musi być adekwatna do ceny zakupu.

Zatem tempo obniżania cen paliw na poszczególnych stacjach, zależy w głównej mierze od prędkości sprzedaży paliwa po starych cenach.

Centralne Zrzeszenie Przemysłu Stacji Paliw zaznacza, że nie można oczekiwać od operatorów stacji natychmiastowego obniżenia cen. Niestety, bardzo niewielu z nich może sobie pozwolić na sprzedaż benzyny i oleju napędowego, po cenach niższych niż sami zakupili.

Klub ADAC, już teraz zapowiada, że będzie bardzo uważnie przyglądał się zmianami cen na niemieckich stacjach paliw. Jego członkowie oczekują, że zawyżona wysokość cen, sprawi, że po obniżeniu podatku energetycznego nastąpi duża obniżka stawek.

Podobne zdanie ma także Federalny Urząd Antymonopolowy, który również będzie bacznie monitorować rozwój sytuacji.

Ceny paliwa na polskich stacjach

Platforma internetowa e-petrol przygotowała prognozę, dotyczącą kształtowania się cen poszczególnych paliw na początku czerwca. Zgodnie z nimi cena z litr 95-oktanowej benzyny wynosić będzie 7,46-7,59 zł, za litr oleju napędowego 7,13-7,25 zł, natomiast za litr autogazu będzie trzeba zapłacić 3,57-3,68 zł.

Analitycy z e-petrol uważają, że podaż rafinerii nie nadąża za światowymi popytem, dlatego ceny paliw już od jakiegoś czasu znacznie odbiegają od notowań ropy naftowej na giełdach.

Niestety, zarówno benzyna, jak i olej napędowy, drożeją znacznie szybciej niż sam surowiec, co najbardziej odczuwają kierowcy, którzy tankują swoje pojazdy na stacjach.

Jakub Bogucki z e-petrol przyznaje, że w tym tygodniu spodziewa się kolejnych podwyżek cen, które mogą wynieść nawet kilkadziesiąt groszy na litrze. Dodaje on także, że nadchodzące wakacje nie zwiastują obniżek, a benzyna w cenie 7,30 -7,40 zł/litr będzie już standardem w całej Polsce.

Analitycy podkreślają, że wzrost cen nie powinien już nikogo zaskakiwać, ze względu na sytuację na świecie. Należy także uświadomić sobie, że jest to zdecydowanie szerszy problem, niż mogłoby nam się wydawać.

Bogucki podkreśla, że głównym powodem tak dużego wzrostu cen paliw jest sytuacja panująca na rynku międzynarodowym, która jest wynikiem wybuchu wojny na Ukrainie.

Oczywiście dochodzą do tego, kwestie związane z niedostateczną ilością ropy na światowych rynkach, która wydobywana jest w za małych ilościach. Niestety, trudno być tutaj optymistą, ponieważ w najbliższym czasie nie zanosi się na to, aby te braki mogły być w pełni uzupełnione, a to sprawi, że drożyzna na stacjach paliw nadal się utrzyma.

Share This Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>