Share This Post

Aktualności / Samochody ciężarowe / Technologia

Będą szybko ładować elektryczne ciężarówki

Będą szybko ładować elektryczne ciężarówki

Koncern Scania wraz ze spółką Ekoen oraz Ekoenergetyka — Polska S.A. będzie prowadzić wspólne działania dążące do rozwoju elektromobilności w Polsce.

Ekoenergetyka-Polska S.A. odpowiedzialna będzie za dostarczenie nowoczesnych rozwiązań służących do ultraszybkiego ładowania pojazdów o napędzie elektrycznym, natomiast Ekoen uruchomi ogólnodostępne punkty ładowania, które będą zlokalizowane przy serwisach Scania.

Oczywiście głównym celem współpracy jest zmniejszenie śladu węglowego wytwarzanego przez transport, a także przedstawienie klientom rozwiązań dotyczących pojazdów elektrycznych oraz ich ładowania.

Systemy szybkiego ładowania pojazdów elektrycznych

Ekoenergetyka do zajmuję się tworzeniem i produkcją najnowocześniejszych rozwiązań służących do szybkiego ładowania na światowym poziomie.

Spółka technologiczna świadczy usługi dla wielu sektorów na rynku e-mobility, poprzez dostarczanie innowacyjnej infrastruktury dedykowanej pojazdom elektrycznym, jednocześnie stając się jednym z najważniejszych dostawców systemów przeznaczonych do szybkiego ładowania wysokiej mocy na terenie Europy.

Bartosz Kubik z Ekoenergetyka — Polska S.A. zaznacza, że dzięki współpracy ze Scania Polska możemy wspólnie wskazywać właściwe kierunek rozwoju transportu ciężarowego, tak aby w najbliższym czasie stał się zeroemisyjny.

Z kolei Maciej Wojeński, który również jest przedstawicielem spółki Ekoenergetyka – Polska S.A dodaje, że partnerstwo ze światowym producentem samochodów ciężarowych  sprawi, że będą oni mogli wspólnie zapewnić swoim klientom rozwiązania, które będą wspierać rozwój elektromobilności wielu przedsiębiorstw, a także zapewnią pełne wsparcie w tym procesie.

Spółka ma już doświadczenie w tej branży, ponieważ już od kilku lat wspiera ona wiele miast na świecie, które dążą do osiągnięcia bezemisyjnego transportu. Warto zaznaczyć, że obecnie pod znakiem Ekoenergetyki funkcjonuje już niemal 2,5 tys. stacji na całym świecie, m.in. w Niemczech, Polsce Hiszpanii, Francji, Brazylii, Singapurze.

Scania rozwija pojazdy elektryczne

Już we wcześniejszych artykułach wspominaliśmy, że koncern Scania bardzo mocno angażuje się w dążeniu do zeroemisyjności transportu i zajmuje się rozpowszechnianiem rozwiązań, które sprawią, że branża nie będzie już zależna od paliw kopalnych.

W swojej ofercie producenci posiadają pojazdy hybrydowe pojazdy elektryczne (HEV), elektryczne (BEV) oraz pojazdy typu plug-in (PHEV).

Pojazdy z napędem elektrycznym uważane są za jedne z najbardziej opłacalnych i skutecznych rozwiązań prowadzących do osiągnięcia transportu zeroemisyjnego. Szybkość ładowania oraz pojemność akumulatorów stale się rozwija, a z roku na rok prezentowane są coraz lepsze rozwiązania.

Eksperci z koncernu Scania uważają, że do 2025 roku, pojazdy elektryczne będą stanowić ok. 10% całkowitej sprzedaży firmy, natomiast do 2030 roku udział „elektryków” ma wzrosnąć do 50%.

Przykładem dobrej transformacji jest branża autobusowa, w której rewolucja elektryfikacji rozpoczęła się już znacznie wcześniej, a obecnie zainteresowanie elektrycznymi pojazdami jest bardzo duże.

Warto zaznaczyć, że nasz kraj jest jednym z europejskich liderów, pod względem ilości wykorzystywanych autobusów elektrycznych. Ich ładowanie odbywa się zazwyczaj w zajezdniach lub na pętlach, podczas krótkich postojów.

Wojciech Rowiński z koncernu Scania zaznacza, że elektryfikacja transportu długodystansowego będzie możliwa tylko dzięki specjalnie dedykowanym rozwiązaniom, np. stacje szybkiego ładowania o dużej mocy, które pozwolą na szybkie ładowanie.

Dodaje także, że ich celem jest stworzenie takiego rozwiązania, które umożliwi wykorzystanie pojazdu ciężarowego do stworzenia zestawu o całkowitej masie 40 ton, mający zasięg 4,5 godziny.

Jednocześnie chcą sprawić, aby mógł on być szybko naładowany, nawet w ciągu 45 minut, czyli w czasie obowiązkowej przerwy, jaką musi odbyć kierowca.

EKOEN

Jest to pierwszy operator zajmujący się sieciami ultraszybkiego ładowania pojazdów o zasilaniu elektrycznym. Ekoen wprowadza w dużych polskich miastach stacje do ładowania, które mają wiele stanowisk i będą otwarte przez 24 godziny, siedem dni w tygodniu.

Stworzone punkty będą podpięte pod bardzo prosty system płatności, a kierowcy podczas ładowania będą mieli możliwość skorzystania ze strefy komfortu.

Ekoen jest spółką, która razem z Ekoenergetyka-Polska S.A. będzie realizować Program EKOEN-100, który zakłada utworzenie do 2026 roku, 100 HUB-ów przeznaczonych do ultraszybkiego ładowania.

Głównym celem tego projektu jest stworzenie warunków do szybszego rozwoju elektromobilności w naszym kraju, dzięki tak innowacyjnym rozwiązaniom, służącym do ładowania.

Share This Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>