Share This Post

Aktualności / Nieuws / Redakcyjny

Innowacyjna współpraca Scanii z najlepszymi start-upami

Innowacyjna współpraca Scanii z najlepszymi start-upami

W dzisiejszym artykule zajmiemy się Combient Foundry, w ramach którego Scania pracuje nad nowymi rozwiązaniami, które będą wkrótce wdrożone i pomogą klientom szwedzkiego koncernu w swobodnym i sprawnym przejściu do elektryfikacji.

Tak jak już wcześniej wspominaliśmy, koncern Scania już od wielu lat zaznacza, że sam nie jest w stanie osiągnąć zrównoważonego transportu, dlatego bardzo często współpracuje z innymi firmami z branży. Dzieląc się wzajemnie swoim doświadczeniem, mogą wspólnie połączyć siły i dalej rozwijać swoje możliwości.

Jednym z przykładów współpracy jest właśnie inicjatywa Combient Foundry, która miała na celu łączenie wielu biznesowych opcji w dużych przedsiębiorstwach ze światowymi rozwiązaniami, które bardzo szybko się rozwijają. Wszystko po to, aby nawiązać potencjalną współpracę, początkowo wyłącznie w małych projektach, aż po nawiązanie nowych relacji z partnerami i dostawcami.

Magnus Lundin, który odpowiada za współpracę w strategicznych przedsięwzięciach firmy Scania, zaznacza, że Combient Foundry pozwoli na wykorzystanie najlepszych światowych rozwiązań, połączonych z doświadczeniem i zasobnością rynków międzynarodowych w dużych firmach.

Na chwilę obecną, szwedzki koncern Scania, pracuje nad trzema nowymi projektami, które mają przygotować właścicieli firm przewozowych do transformacji na elektryfikację.

Projekty zostały wybrane w 2021 roku, poprzez dość rygorystyczną selekcję i są w dużej części finansowane przez Vinnova. Według podejścia Combient Foundry przeprowadzane testy będą trwać prawdopodobnie do wakacji, tak aby wyniki uzyskać jeszcze do końca tego roku.

Erik Bråvander, który jest kierownikiem projektu Scanii, zaznacza, że testy muszą być przeprowadzone sprawnie, ponieważ wiemy, że cały proces elektryfikacji będzie zdecydowanie szybszy, niż wcześniej przypuszczano – również w przypadku pojazdów ciężarowych.

Projekt 1: Technologie Scanii i Spark EV

Bardzo dużą obawą wśród przedsiębiorców w osiągnięciu elektromobilności jest zasięg pojazdów. Niestety, na dzień dzisiejszy nie ma wystarczającej infrastruktury przeznaczonej do ładowania “elektryków”, a istniejące pojemności akumulatora nie są wystarczające, aby pojazdy elektryczne mogły pokonywać bardzo długie dystanse.

Właśnie dlatego Scania rozpoczęła współpracę z Spark EV Technology, który jest start-upem z Wielkiej Brytanii, w ramach którego opracowano model do maszynowego przewidywania zużycia energii oraz zasięgu.

Daje on możliwość dokładnego obliczenia energii, jaka zostanie zużyta podczas pokonania danej trasy, bądź jaką odległość może przejechać pojazd w zależności od określonych warunków.

Przedstawiciel Spark EV Technology, Richard Welford informuje, że dzięki znajomości zasięgu pojazdu można skutecznie zaplanować czas ładowania, co sprawi, że przejście na pojazdy typu BEV będzie mogło być opłacalne.

Erik Bråvander dodaje, że proponowane rozwiązanie uwzględnia bardzo wiele danych, takich jak: topografia terenu, warunki atmosferyczne, specyfikacja pojazdu oraz styl jazdy kierowcy.

Projekt 2: Scania i Autofleet

Autofleet jest firmą z Izraela, która wspomaga firmy o znacznym obciążeniu w optymalizowaniu wykorzystywania swoich pojazdów. Stworzona przez nich platforma wykorzystywana jest przez przedsiębiorstwa, nie tylko po to, aby przejść na pojazdy elektryczne, ale także zoptymalizować trasy, czy zaplanować ładowanie.

Kobi Eisenberg, który jest współzałożycielem Autofleet, zaznacza, że współpraca ze Scanią jest dla nich przyjemnością, w której wykorzystują swoje doświadczenie, symulator planowania floty, oraz platformę Autofleet.

Bråvander tłumaczy, że w ramach tej współpracy, Autofleet ma dostęp do wielu danych, które dotyczą silników spalinowych klientów Scanii. Wszystko po to, aby doradzić, które trasy warto pokonywać pojazdami elektrycznymi oraz jakie są pozytywne strony korzystania z pojazdów Scania BEV.

Projekt 3: Scania i ev.energy

Ostatnia współpraca została nawiązana z ev.energy i związana jest ze świadczeniem usług związanych z inteligentnym ładowaniem pojazdów elektrycznych. Projekt zakłada także określenie przez doświadczony zespół najlepszego rozmieszczenia dla tej infrastruktury, zarówno dużych stacji, jak i publicznych urządzeń.

William Goldsmith z ev.energy podkreśla, że współpraca z koncernem Scania i możliwość wykorzystania ich wiedzy w elektryfikacji transportu jest dla nich bardzo ekscytującym doświadczeniem.

Z kolei Erik Bråvander informuje, że ich partner ma dostęp do identycznych danych klientów, jednak ich model umożliwia przeprowadzanie analizy jazdy, dzięki czemu może to pomóc koncernowi Scania określić, w którym miejscu najlepiej umieścić urządzenie do ładowania.

Share This Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>