Share This Post

Aktualności / Nieuws / Redakcyjny

Rząd paraliżuje branżę transportu drogowego

Rząd paraliżuje branżę transportu drogowego

Organizacja Transport i Logistyka Polska dotarła do dokumentów zawierających pisemne stanowisko Ministerstwa Infrastruktury dotyczące zdawania egzaminów kwalifikacyjnych przez kierowców z innych krajów.

Z dokumentów wynika, że pytania znajdujące się na testach, są opracowane przez odpowiednią Komisję w języku polskim, natomiast za jakiś czas dostępna będzie również wersja rosyjska.

Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa, planowana jest także wersja w języku ukraińskim, natomiast ostateczna decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła.

Organizacja TLP podkreśla, że z tego względu niemożliwe będzie rekrutowanie kierowców z krajów innych, niż te rosyjsko- i ukraińskojęzyczne.

Kolejna bariera — językowa

Do istniejących już problemów dochodzi kolejny, tym razem związany z barierą językową, która niektórym uniemożliwi otrzymanie niezbędnych kwalifikacji wymaganych przy wykonywaniu zawodu kierowcy w transporcie drogowym.

Kierowca nie będzie mieć możliwości zdawania egzaminu w innym języku niż polski lub rosyjski. Od razu nasuwa się pytanie, w jaki sposób będą mogli uzyskać kwalifikacje mówiący po angielsku kierowcy z Indii, czy Filipin, lub niemieckojęzyczni kierowcy z Turcji?

Zdaniem Macieja Wrońskiego, prezesa TLP, nie będą mieć oni takiej możliwości. A może firmy zaczną uczyć potencjalnych kierowców języka polskiego?

Wroński dodaje, że nauka naszego języka przez firmy transportowe nie będzie mieć sensu, ponieważ jest zbyt kosztowna i długotrwała. Co więcej, w przyszłej pracy w przewozach międzynarodowych, nie będzie on właściwie potrzebny.

Zdaniem członków organizacji Transport i Logistyka Polska, rząd nie robi nic, aby wspierać polską branżę transportową, która stanowi tak istotną siłę przewozową na terenie Unii Europejskiej. Podkreślają również, że z czasem dokładają oni kolejne problemy, z którymi muszą się zmierzyć polscy przewoźnicy.

Wroński informuje, że niektóre państwa europejskie umożliwiają zdawanie egzaminu kwalifikacyjnego również w innych językach, m.in. w języku angielskim. Zaznacza również, że jeśli w budżecie państwa nie ma funduszy na takie tłumaczenia, to organizacja TLP jest w stanie pokryć koszty tych tłumaczeń.

Koniec z Komisją

Organizacja TLP w swoim komunikacie poinformowała, że powinno się zlikwidować komisje, które zostały powołane przez Ministerstwo, zajmujące się pytaniami na egzamin kwalifikacyjny.

Zamiast nich powinny się tym zająć wykwalifikowane instytucje, takie jak: Instytut Transportu Drogowego, Inspekcja Transportu Drogowego lub podmiot wybrany w uczciwym przetargu. Dodatkowo wszystkie pytania powinny zostać przedstawione opinii publicznej, aby uniknąć błędów.

Zdaniem organizacji, za treść pytań nie powinni odpowiadać urzędnicy, powołani do Komisji, którzy muszą w niej uczestniczyć poza godzinami swojej pracy. Za pytania powinien odpowiadać ktoś odrębny, po to, aby uniknąć sytuacji, która miała miejsce w ostatnim czasie — pytania nie były udostępnione Wojewódzkim Ośrodkom Ruchu Drogowego przez ponad miesiąc.

Brak możliwości realizacji wszystkich zleceń

Portal logistyka.rp.pl prognozuje, że w najbliższe wakacje może dojść do przestoju w transporcie drogowym, z powodu okresu urlopowego, w związku z czym liczba dostępnych kierowców znacząco się zmniejszy.

Prezes Zrzeszenia Międzynarodowych przewoźników Drogowych, Tadeusz Wilk, podkreśla, że sytuacja w branży jest bardzo nieciekawa. Wojna za naszą wschodnią granicą spowodowała, że ok. 10-15% kierowców wyjechało bronić swojego kraju.

Dodatkowo pojawił się duży problem z wydawaniem wiz dla obywateli Ukrainy, w związku z czym, tym którym kończy się ważność dokumentu, nie będą mogli otrzymać innych wiz, które uprawniają do realizowania przewozów na terenie całej Unii Europejskiej.

Wilk podkreśla, że jest to tym bardziej niepokojące, gdyż Ukraińcy stanowią niemal jedną trzecią kierowców pracujących w transporcie międzynarodowym.

Przewoźnicy tłumaczą, że popyt na ich usługi transportowe jest duży, jednak nadal brakuje kierowców, którzy mogliby je realizować. Maciej Zwyrtek z Kuźnia Trans informuje, że z biegiem czasu sytuacja z kierowcami się nie poprawia i nic nie wskazuje na to, aby miało się to wkrótce zmienić.

Paraliż systemu wydawania kart kwalifikacji kierowców

Przedstawiciele TLP alarmują, że system, który został wdrożony 6 kwietnia 2022 roku, nadal nie jest w pełni sprawny, w związku z czym, wielu kierowców nie może dalej pracować w branży, ponieważ nie ma możliwości odnowić swoich kwalifikacji poprzez odbycie szkolenia.

Ta sytuacja prowadzi do powstawania olbrzymich strat nie tylko wśród firm transportowych, ale również wśród ośrodków szkoleniowych.

Share This Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>