Share This Post

Aktualności / Nieuws / Redakcyjny

Ciężarówka bez hamulców oraz zderzenie przy prędkości 120 km/h

Ciężarówka bez hamulców oraz zderzenie przy prędkości 120 km/h

Jak wszyscy doskonale wiemy, w sieci można znaleźć setki nagrań pochodzących z kamerek samochodowych, które pokazują najczęściej bardzo niebezpieczne lub spektakularne sytuacje na drogach.

W internecie możemy oglądać sytuacje, które wydarzyły się w niemal każdym kraju na świecie. Na filmach widujemy nie tylko pojazdy osobowe, ale również ciężarowe, na których się skupimy. W tym artykule przedstawimy dwie sytuacje, które wydarzyły się za Oceanem Atlantyckim, a dokładnie w USA.

Ciężarówka bez hamulców

Pierwsza sytuacja miała miejsce 26 kwietnia 2022 roku w stanie Ohio. Tego dnia, policja w Montville opublikowała nagranie pochodzące z kamery zainstalowanej w ciężarówce. Na filmiku można zauważyć, jak kierujący pojazdem zorientował się, że pojazd, którym się porusza, ma niesprawne hamulce.

Krótko po tym, widać, jak cały zestaw z pełną prędkością kieruje się w stronę autobusu szkolnego stojącego na tym samym pasie ruchu, w którym znajdowały się wówczas dzieci. Natomiast na przeciwnym pasie stały trzy samochody osobowe.

Na nagraniu doskonale widać, że kierowca robił wszystko, aby uniknąć zderzenia, zaczął migać światłami i agresywnie trąbić jednocześnie starając się wyhamować pojazd poprzez redukcję biegów.

Na szczęście udało się uniknąć nieszczęścia, również dzięki właściwej reakcji kierowcy jednego z samochodów osobowych. Właściciel Chevroleta Silverado widząc zbliżające się zagrożenie, niezwłocznie wycofał auto, aby zrobić miejsce dla ciężarówki.

Na nagraniu widać, jak niebieski samochód w ostatniej chwili wycofał się, dzięki czemu ciężarówka Mack mogła przejechać, tak, aby nie staranować żadnego z samochodów. Od tragedii dzieliło ich tak naprawdę kilka centymetrów.

Zgodnie z informacjami podanymi przez amerykańskie media, ciężarówka zatrzymała się dopiero 800 metrów dalej. W wypadku nikt nie został poszkodowany, a cała sytuacja zakończyła się tylko na dwóch niewielkich uszkodzeniach pojazdów osobowych.

Oczywiście policja z Ohio prowadzi działania wyjaśniające okoliczności zaistniałego zdarzenia. Bada sprawę pod kątem sprawności ciągnika siodłowego, badania będą polegać na sprawdzeniu, czy pojazd był regularnie serwisowany i przechodził badania techniczne.

Brawurowa jazda młodego kierowcy

Druga sytuacja, którą chcielibyśmy przedstawić, zdarzyła się 8 kwietnia 2022 roku i śmiało można ją nazwać prawdziwym cudem. Całe zdarzenie miało miejsce w stanie Michigan na drodze międzystanowej I-94.

Kierowcą ciężarówki Peterbilt był 24-letni mężczyzna, który podczas realizacji jednego ze zleceń, nie zauważył radiowozu, który wówczas blokował jeden z pasów w związku z wcześniejszym wypadkiem.

W związku z nieuwagą kierowcy, ciężarówka z pełną siłą uderzyła w policyjny samochód i odepchnęła go na pobocze. Ciągnik siodłowy wraz z naczepą zjechał na pas zieleni, a następnie przewrócił się na bok.

Warto zaznaczyć, że podczas uderzenia, ciężarówka jechała z prędkością 120 km/h. Na szczęście policjant znajdujący się w radiowozie odniósł niewielkie obrażenia, które nie zagrażały jego życiu. Kierowca poniósł wyłącznie niewielkie zadrapania i został niezwłocznie aresztowany.

Policjant, widząc zagrożenie, niezwłocznie uciekł z jezdni i wszedł do radiowozu, co z pewnością uratowało mu życie. Radiowóz skonstruowany był na klasycznej ramie, miał ponad 5 metrów długości i masę ok. 2,5 tony.

Cała ta sprawa zakończy się w sądzie, a młodemu mężczyźnie postawione będą zarzuty związane z brakiem ustąpienia pierwszeństwa pojazdowi uprzywilejowanemu oraz niebezpieczną jazdą.

Tak naprawdę, wina kierowcy jest już przesądzona, ponieważ, jak pokazuje nagranie, radiowóz wykonał wszystkie konieczne czynności, m.in. miał włączone światła sygnalizujące.

Na filmie widać również, że mężczyzna kierujący ciężarówką już wcześniej miał problem z utrzymaniem pasa ruchu, przez co można podejrzewać, że mógł mieć trudność także ze skupieniem się na prowadzeniu.

W podsumowaniu warto dodać, że policja stanowa z Michigan jako jedna z ostatnich na świecie posiada w swoich radiowozach pojedyncze światło sygnalizujące, zamiast tradycyjnej belki, którą posiadają nasze rodzime pojazdy policyjne.

Pojedynczy „kogut” nawiązuje do tradycji tego stanu, ale poza tym wyliczono, że jedna lampa stanowi mniejsze opory aerodynamiczne. Pojawia się także pytanie, czy taki pojedynczy reflektor może zapewnić wystarczającą widoczność, nawet w gorszych warunkach?

Policja podkreśla twierdząco, że współczesne diody LED generują wystarczającą ilość światła.

Share This Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>