Share This Post

Aktualności / Redakcyjny / Technologia

Cyfryzacja polskiego transportu

Cyfryzacja polskiego transportu

Od kilku lat następuje cyfrowa rewolucja w transporcie, której wycena na 2020 roku wyniosła niemal 192 miliardy dolarów. Z czasem przybiera ona na sile, ponieważ według raportu Mordor Intelligence w 2024 roku wartość transformacji może wzrosnąć nawet o 17,5%.

Na postępującą cyfryzację branży składają się rozwiązania mobilne, czyli przede wszystkim różnego rodzaju aplikacje, które są coraz częściej wykorzystywane przez kierowców, przedsiębiorców transportowych, a także branżę logistyczną.

Dzięki nim komunikacja między kierowcą a spedytorem staje się coraz bardziej sprawna i bezproblemowa. Pojawiło się także wiele aplikacji, które pomagają w zarządzaniu przedsiębiorstwem, nawet poza jego siedzibą, dzięki czemu istnieje możliwość bieżącego śledzenia wykonywanych zleceń.

Wady i zalety mobilnych rozwiązań wykorzystywanych w transporcie

Analityczna firma Sensor Tower ogłosiła, że w 2021 roku pobrano niemal 130 mld aplikacji — warto jednak zaznaczyć, że są to dane z zaledwie dwóch największych sklepów mobilnych.

Z informacji podanych przez firmę wynika również, że rośnie liczba pobrań płatnych aplikacji. Tylko w 2021 roku wydano na nie prawie 135 mld dolarów, czyli ok. 25% więcej niż jeszcze rok wcześniej.

Aplikacje mobilne już nie tylko są rozwiązaniami pomagającymi nawigować kierowców na trasie, ale stały się także wirtualnymi portfelami i coraz częściej wykorzystuje się je, jako wsparcie dla branży TSL.

Dawniej GPS, a dzisiaj zdalne centrum dowodzenia

Maciej Wolny z Marcos Bis zaznacza, że pierwsze mobilne aplikacje dla branży transportowej wykorzystywane były do nawigowania kierowców na trasie, a ich działanie opierało się na zasadzie GPS.

Obecne aplikacje niczym nie przypominają tych pierwszych. Coraz częściej ich oprogramowania są rozbudowane, a obsługa bardzo intuicyjna, dzięki czemu można wykorzystywać je do wielu zadań, przez co codzienna praca staje się zdecydowanie bardziej sprawna.

Wolny podkreśla, że dowodem na to, że rozwiązania przeznaczone dla sektora transportowego znacznie się rozwinęły i są coraz bardziej doceniane przez użytkowników, jest nominacja w konkursie Mobile Trends 2022, która została przyznana za aplikację mKieorwca.

Cały pakiet funkcji w jednym miejscu

Na rynku pojawia się coraz więcej aplikacji, które pomagają w rozwiązywaniu nawet kilku problemów. Niektóre z nich, dają możliwość prowadzenia całego przedsiębiorstwa przy użyciu wyłącznie telefonu komórkowego.

Kamil Korbuszewski informuje, że na rynku istnieje wiele aplikacji przeznaczonych do nawigacji, rejestrujących zużycie paliwa, a także takie, które przeprowadzają diagnostykę pojazdu. Problem polega na tym, że aby otrzymać wszystkie parametry, konieczne jest posiadanie nawet kilkunastu aplikacji.

Dalej podkreśla, że zdecydowanie lepszym wyborem będą te aplikacje, pozwalające dostarczyć kilka rozwiązań, które faktycznie pomogą mobilnie kontrolować rentowność oraz działalność firmy.

Komunikacja, obsługa zleceń i bezpieczeństwo

Inną korzyścią wynikającą z korzystania z aplikacji mobilnych w branży TSL jest oszczędność czasu nie tylko kierowców, ale również spedytorów. Są one zazwyczaj bardzo intuicyjne i wygodne w użytkowaniu, a także pozwalają na sprawniejszą komunikację między zleceniobiorcą a zleceniodawcą.

Dawid Kochalski, który jest ekspertem z Grupy Inelo tłumaczy, że wykorzystywanie aplikacji mobilnych przez kierowców nie tylko poprawia komunikację, ale także wpływa na poprawę bezpieczeństwa i umożliwia szybką wymianę informacji.

Mobilne dla spedycji

Mobilne rozwiązania pozwalają znacznie ułatwić także proces delegowania zadań dla pracowników, dzięki czemu praca spedytorów jest znacznie sprawniejsza. Aplikacje pozwalają na automatyzację zleceń, a także dają możliwość ich chronologicznego planowania.

Kamil Korbuszewski, który jest członkiem zarządu Marcos Bis, zaznacza, że w branży transportowej czas to pieniądz, dlatego tak ważne jest terminowe wykonywanie zleceń, a przewoźnikom bardzo zależy, aby mieć nad tym kontrolę.

W tej kwestii dużą rolę odgrywają systemy TMS, a także różne narzędzia telematyczne, które dają możliwość monitorowania pojazdów.

Przykładowo, dzięki aplikacji mSpedytor, logistycy na bieżąco otrzymują powiadomienia dotyczące niepożądanych sytuacji, jakie pojawiły się podczas realizacji zlecenia, dzięki czemu mogą stosunkowo wcześniej zareagować.

Aplikacje w służbie kierowców

Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że praca w branży transportowej, nie jest jedną z najłatwiejszych i wymaga od pracowników bardzo wielu wyrzeczeń. Liczba chętnych maleje również ze względu na ciężkie warunki pracy oraz niebezpieczne sytuacje, jakie pojawiają się coraz częściej na parkingach.

Warto zatem wykorzystywać najnowsze technologie, aby poprawić bezpieczeństwo, choć w niewielkim stopniu. Aplikacje mobilne mogą przykładowo dać możliwość szybkiej lokalizacji lub tworzyć nowe kanały kontaktu z kierowcą.

Share This Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>